Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Browning   

Witam wszystkich forumowiczów.

Od pewnego czasu czytuje to forum, wreszcie postanowiłem się zarejestrować.

Mój pierwszy wpis będzie nieco - komercyjny? Chciałbym się mianowicie zapytać, gdzie można kupić coś w rodzaju flagi I Rzeczpospolitej, aby ja wciągnąć na maszt we własnym ogródku. Albo na jacht na Mazurach...

Pozdrawiam,

Browning

Edytowane przez Samuel Łaszcz
Literówki - S.Ł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Od pewnego czasu czytuje to forum, wreszcie postanowiłem się zarejestrować.

Mój pierwszy wpis będzie nieco - komercyjny? Chciałbym się mianowicie zapytać, gdzie można kupić coś w rodzaju flagi I Rzeczpospolitej, aby ja wciągnąć na maszt we własnym ogródku. Albo na jacht na Mazurach...

Pozdrawiam,

Browning

Flagę Rzeczypospolitej Polskiej można dostać wszędzie jest powszechnie dostępna np: Warszawie jest sklep z artykułami propagandowymi ( biało - czerwona )

Chyba ze chodzi Ci o flagę RON , lub inny sztandar historyczny , tu warto się skontaktować z jedna z grup rekonstruujących historie danego okresu .

A te można wygooglować .

Edytowane przez Samuel Łaszcz
Literówki - S.Ł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Browning   

Oczywiście ze chodzi mi o flagę RON, czy tez jedna z licznych flag, które były wówczas używane jako flaga państwowa. Bardzo mi się podoba np. flaga Władysława IV - czerwono-biało-czerwono-biała.

Myślę też, ze bandera Marynarki Królewskiej wyglądałaby fantastycznie np. na Starnberger See.

Edytowane przez Samuel Łaszcz
Literówki - S.Ł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Myślę też, ze bandera Marynarki Królewskiej wyglądałaby fantastycznie np. na Starnberger See.

Na każdych wodach ta bandera wyglądałaby fantastycznie :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Ba, pytanie czy w RON (a przynajmniej w pierwszej połowie XVII wieku) było coś takiego jak flaga państwowa Rzeczypospolitej?

Były przeróżne chorągwie/sztandary, ale raczej nie było jednego przyjętego/ustalonego wzoru pod którą występowały by oddziały wojskowe – każda chorągiew (rota) miała własną chorągiew ;) a wzory i kolory bywały przeróżne.

Co do bander: z tego co wiem nie udało się jednoznacznie ustalić pod jakimi banderami służyły okręty Zygmunta III i Władysława IV. Tutaj jest pewien rozjazd pomiędzy tymi zaprezentowanymi przez Pana Koczorowskiego a tymi widocznymi na starych ilustracjach. Znane mi opisy również nie są jednoznaczne. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że zaokrętowane oddziały występowały pod własną chorągwią...

Browning, wspomniałeś o fladze Władysława IV – czy znasz może jakiś obraz/rysunek (lub opis) z epoki który taka flagę prezentuje? Przyznam szczerze ze szczególnie interesują mnie bandery okrętów wojennych.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można sobie zrobić np. sztandar chorągwi dworzańskiej Jana Kazimierza ;)

http://kadrinazi.blogspot.com/2010/10/barwa-gwardii-jkm-cz-iii.html

lub zgrabny sztandar jego regimentu gwardii pieszej

http://kadrinazi.blogspot.com/2010/09/barwa-gwardii-jkm-cz-ii.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Mości Panie Kadrinazi, my tu o znakach narodowych rozprawiamy a nie o jakichś tam... chorągiewkach. ;)

Myślałem że podrzucisz chorągiew Władysława IV ze zbiorów Sztokholmskich.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wszak nie było czegoś takiego jak chorągiew narodowa - wojsko maszerowało pod różnymi sztandarami, a i król czy hetman miał własny kawałek kitajki na kijku ;) Chorągiew Władysława IV (datowaną na 1636 rok) gdzieś mam, ale czy chorągiew jego tatki jest brzydka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Tak po prawdzie to ta z Rolki podoba mi się bardziej.

Zaś chorągiew wygnańcza Jana Kazimierza chyba najmniej (mi to przypomina nerki...).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Browning   

Myślałem właśnie o czymś takim

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flaga_Rzeczpospolitej_Obojga_Narodow.svg

Jakby wyciąć ze środka herb rodziny panującej (snopek i te szwedzkie dodatki) to mamy "coś w rodzaju" flagi I Rzplitej... Wiem ze to nieprecyzyjne. Ale może ktoś z Was już się zetknął z takim odpałem, żeby wieszać flagi przypominające dawną wielkość... To trochę tak, jak w Bawarii pełno jest flag Królestwa Bawarii, a nie Republiki Federalnej Niemiec.

Edytowane przez Samuel Łaszcz
Literówki - S.Ł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z takiego sztandaru pozbędziesz się herbu to będziesz miał proporzec w typie takiego jakiego husaria używała na drzewkach, a nie sztandar ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Jeżeli z takiego sztandaru pozbędziesz się herbu to będziesz miał proporzec w typie takiego jakiego husaria używała na drzewkach, a nie sztandar ;)

Tu się z kolegą nie zgodzę - wymiary i kształt chorągwi (sztandarów) oraz proporców bardzo się od siebie różniły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Maxgallu toż napisałem 'w typie' a nie identyczny ;)

Browningu - taka flaga nie była używana, więc byłaby to tylko Twoja wariacja na temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Ja bym usunal herb Wazow i Szwecji a zostawil herb Polski i Litwy. Wtedy to nadal bedzie flaga.

Browningu - taka flaga nie była używana, więc byłaby to tylko Twoja wariacja na temat.

Nie no, czemu? Pomysł nie jest taki zły:

- wziąć chorągiew królewską z Rolki Sztokholmskiej (3 pasy czerwony-biały-cerwony z herbem Zygmunta III pośrodku),

- usunąć herb Wazów (snopek na fladze? Toż to takie mało sarmackie),

- usunąć herb Szwecji (herb największego wroga na własnej fladze to byłaby lekka przesada),

- usunąć order złotego runa (na co nam jakieś Habsburskie świecidełka),

- usunąć jeden pas (za bardzo się kojarzy z flaga Austrii) – najlepiej ten górny, czerwony,

- usunąć herb Litwy (należy im się za zdrajcę Radziwiłła),

- dwa orły tak trochę dziwnie wyglądają – wystarczy jeden.

No, i po takich kosmetycznych zmianach mamy piękną flagę RON.

Zaraz, zaraz... czy ja już takiej gdzieś nie widziałem?

;)

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.