Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem,że o filmach A. Wajdy już było - ale chyba w innych kontekście - ciekawi mnie który historyczny film Mistrza lubicie najbardziej. Ja "Popioły". A tak gwoli ścisłości - czy "Kanał" to film historyczny - czy film opowiadający o historii. Mnie uczono, że w filmie czy powieści historycznej musi występować chociaż jedna postać historyczna. A w "Kanale " takowej nie ma? nie mylę się ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

A. Wajda jest reżyserem, który tworzy fabularne filmy kostiumowe (przeważnie) na kanwie adaptacji literackich. Dla mnie najgorszym filmem tego reżysera jest "Lotna" ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
STK   

Reżyser chyba nieprzypadkowo otrzymywał nominacje do Oskara. Sprawa oceny filmu to jednak dość subiektywna sprawa "Katyń" z pewnością jest filmem dobrze zrobionym i ważnym.

Kanał to dramat wojenny. Popiół i diament to dramat ale polityczny. To nie są typowe filmy historyczne.

Wajda robi teraz film "My, naród Polski" o L. Wałęsie z pewnością jego prawicowy przeciwnicy ruszą do ataku na fabułę. Jednak do warsztatu reżysera chyba trudno mieć zastrzeżenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednak do warsztatu reżysera chyba trudno mieć zastrzeżenia

Tiaaa... zwłaszcza przy filmie "Panna Nikt", a jak to się stało, że w "Katyniu" nie ma słowa o Stalinie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
STK   

Cóż każdy reżyser i film ma swoich zwolenników i przeciwników inaczej oceny na filmwebie byłyby 1-2 lub 9-10. Temat dt. filmów historycznych Wajdy, wg mnie Katyń to dobrze zrealizowana produkcja historyczna. Czytacz1967 pytał także o inne filmy, do których się także odniosłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Popioły moim zdaniem zawalił...w przeciwieństwie do innych ekranizacji jak Ziemia obiecana , Pan Tadeusz czy nawet Zemsta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Za scenę z 6 min. 44 sek. linku: http://www.youtube.com/watch?v=KFLCAboEyik&feature=related reżysera oceniam bardzo negatywnie (pomijam już mundur galowy d-cy, i nieudolnie przemalowane T-34/85). Miała być wyrazem bezsilności WP w 1939r., a narobiła mnóstwa szkód w świadomości obywateli PRL-u, gdzie to prymitywny (sancyjny) ułan z szabelką na koniku atakuje czołgi ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do filmu "Lotna", zgadzam się z Kolegą :)

Wajda nie należy do moich ulubionych reżyserów."Mistrz" to moim zdaniem przesada. Lubię "Ziemię obiecaną" za rozmach i realizm, oraz "Popioły" za klimat wojen napoleońskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednak do warsztatu reżysera chyba trudno mieć zastrzeżenia

Tiaaa... zwłaszcza przy filmie "Panna Nikt", a jak to się stało, że w "Katyniu" nie ma słowa o Stalinie?

A co kolega ma do "Panny Nikt"?

Za scenę z 6 min. 44 sek. linku: http://www.youtube.c...feature=related reżysera oceniam bardzo negatywnie (pomijam już mundur galowy d-cy, i nieudolnie przemalowane T-34/85). Miała być wyrazem bezsilności WP w 1939r., a narobiła mnóstwa szkód w świadomości obywateli PRL-u, gdzie to prymitywny (sancyjny) ułan z szabelką na koniku atakuje czołgi ...

Nareszcie ktoś mnie poparł ....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Podany fragment filmu mnie przeraził.

To jest tak głupie jak niektóre amerykańskie filmy historyczne lub akcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
STK   

Jeśli ten film i to jakże stary jest zły, to przyjmowanie a priori, że Wajda robi złe filmy nie jest rozsądne. Zrobił zły film, ale to nie przekreśla jego twórczości. Tyle, że to film który powstał w PRL, w tym roku będziemy mieli już w wolnej Polsce film historyczny innego reżysera, który też troszkę poprzekręca pod siebie historię, ale nie będę się rozwodził, bo to temat o Wajdzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ja nie krytykuję całokształtu twórczości reżysera A. Wajdy, tylko konkretny film (a precyzyjniej: jego fragment). Powtórzę może (i rozszerzę) moje zastrzeżenia: co to za czołgi, wyglądem przypominające PzKpfw V "Panther" (które wprowadzono do służby dopiero w 1943r.) w 1939r. ???? Dlaczego rotmistrz (d-ca) walczy w mundurze galowym (tj. z patkami na kołnierzu), a nie polowym (tylko z dystynkcjami na pagonach) ? W jakiej to szarży nasi ułani w 1939r. masowo użyli lanc ? Domniemywam też, że reżyser posiłkował się jakimś wojskowym konsultantem historycznym, i zapewnie bazował na relacji szarży pod Krojantami (dokonaną przez 2 szwadrony 18 pułku ułanów z Pomorskiej BK, wieczorem 1 września 1939r. na elementy II baonu 76 ppzmot. z 20 DPZmot. XIX KPanc. gen. Guderiana). Jednak jest małe ale - samochody pancerne (a nie czołgi) zmasakrowały ułanów, lecz nikt na nie nie szarżował, ponieważ pojawiły się przypadkowo w drugiej fazie bitwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego rotmistrz (d-ca) walczy w mundurze galowym (tj. z patkami na kołnierzu), a nie polowym (tylko z dystynkcjami na pagonach) ?

Na to pytanie jest prosta odpowiedz - żeby ładnie wyglądało

Edytowane przez czytacz1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie krytykuję całokształtu twórczości reżysera A. Wajdy, tylko konkretny film (a precyzyjniej: jego fragment). Powtórzę może (i rozszerzę) moje zastrzeżenia: co to za czołgi, wyglądem przypominające PzKpfw V "Panther" (które wprowadzono do służby dopiero w 1943r.) w 1939r. ???? Dlaczego rotmistrz (d-ca) walczy w mundurze galowym (tj. z patkami na kołnierzu), a nie polowym (tylko z dystynkcjami na pagonach) ? W jakiej to szarży nasi ułani w 1939r. masowo użyli lanc ? Domniemywam też, że reżyser posiłkował się jakimś wojskowym konsultantem historycznym, i zapewnie bazował na relacji szarży pod Krojantami (dokonaną przez 2 szwadrony 18 pułku ułanów z Pomorskiej BK, wieczorem 1 września 1939r. na elementy II baonu 76 ppzmot. z 20 DPZmot. XIX KPanc. gen. Guderiana). Jednak jest małe ale - samochody pancerne (a nie czołgi) zmasakrowały ułanów, lecz nikt na nie nie szarżował, ponieważ pojawiły się przypadkowo w drugiej fazie bitwy.

Domniemywam też, że reżyser posiłkował się jakimś wojskowym konsultantem historycznym,

Z takim domniemaniem może być kłopot, jedynym wymienionym konsultantem był Karol Rómmel, a ten był przeniesiony w stan spoczynku w 1929 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.