Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
STK

Konflikt w Libii 2011

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

wśród tzw. opozycji przewija się nazwa Al- Kaida Islamskiego Maghrebu - pytanie co to za cudo... bo nie kojarzy mi się to zbytnio z tzw. postępowym światem.

Mariusz70: jaki rząd takie decyzje... choć to całe zamieszanie w Libii to proszenie się o przycięcie paluchów i to bolesne. Jeśli Stany wycofały się z tej imprezy to co tam musi być ciekawego, że podjęto taką decyzję i to stosunkowo szybko. Czyżby opozycja okazała się mieć tak samo "czyste" łapki jak wredny Kaddafi?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Baa... ale ja nie słyszałem by znani mułłowie zachwalali walory zachodnioeuropejskich demokracji.

Ja też nie, ale ja nie oglądam telewizji, rzadko słucham radia, gazet też malutko...

Ale z drugiej strony:

"Prorok mówił, że wszyscy ludzie są tak równi jak zęby grzebienia.[1] Islam nie uznaje dyskryminacji na podstawie rasy, koloru skóry, wieku, narodowości albo cech fizycznych. Muhammad (pokój z Nim) oświadczył: „Wszyscy pochodzicie od Adama, a Adam z prochu ziemi. O słudzy Boga, bądźcie braćmi [i siostrami].” [2] Ci, którzy urodzili się wcześniej, posiadają więcej majątku lub mocy od innych, albo należą do specyficznych rodzin lub grup etnicznych, nie mają szczególnego prawa, by rządzić innymi."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Ale z drugiej strony...

To teoria.

W praktyce rządzi przysłowie:

"Z kuzynem przeciw obcemu.

Z bratem przeciw kuzynowi"

Ważne są więzy rodzinne, klanowe, plemienne, narodowe, wyznaniowe. (W tej właśnie kolejności)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

No i Francja ma już prawo do 35% złóż ropy naftowej. Jednym słowem Francja mocno się umocni dzięki temu wydobyciu. Też podkreślam że źródłem tej informacji jest Gazeta.pl a więc lepiej to brać nie na poważnie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10212056,Zloza_Libii_juz_podzielone__Jedna_trzecia_dla_Francji.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krogulec   

. Kadafi to morderca i kryminalista. Który sponsorował terroryzm.Wpierał Głównie organizacje komunistyczne.Przez niego zginęło wielu ludzi np Zamach na żołnierzy w Berlinie. Jego rodzina jest bogata i jego plemnie też a reszta mieszkańców żyje w nędzy.Czarni najemnicy gwałcą i mordują kobiety. Ma chore poglądy . Chciał by większość mieszkańców Libii stała się czarna i dlatego sprowadził Czarnych. Dostali dobrze płatną prace na szybach naftowych. Zamiast zatrudnić swoich obywateli.O tym że nienawidzą go świadczy to że Kadafi obiecał im za przerwanie protestów 400 dolarów i nikt nie zainteresował się tą ofertą i powstanie trwało na dal. Powstańczy walczą obronie Białej rasy. Kadafi chciał uczynić Libię Czarnym Krajem i dlatego sprowadził czarnych. Gdyby nadal rządził to Libii mieszkało by więcej czarnych niż Białych. Im więcej czarnych to rośnie przestępczość i liczba gwałtów. Nie chcieli takiej przyszłości dla swoich dzieci.Czarni Zrujnowali by gospodarkę i po zniszczeniu gospodarki postanowili by zabrać ziemie i majątki Libijczykom. Mieszkańcy tego kraju byli by terroryzowani przez Czarne Gangi.Kadafi to terrorysta który sponsorował organizacje terrorystyczne i udzielał im schronienia.

Libijskie bomby zniszczyły berlińską dyskotekę La Belle i amerykański samolot nad szkockim Lockerbie . Od momentu objęcia władzy w Libii w 1969 r. Muammar Kadafi wspierał działalność terrorystyczną w kraju i zagranicą na wiele sposobów: jego grupy uderzeniowe likwidowały za granicą libijskich dysydentów, a w kraju zagranicznych obywateli, dostarczał pieniądze i inne formy wsparcia ugrupowaniom rewolucyjnym na całym świecie, udzielał azylu znanym terrorystom i prowadził obozy szkoleniowe. W latach 1980-85 M. Kadafi był oskarżany o udział w ok. 58 aktach terroryzmu. W samym 1986 r. wyszkolił ok. 7 tys. terrorystów oraz wspierał ok. 50 różnych ugrupowań terrorystycznych. Pomagał głównie ruchom „narodowowyzwoleńczym” i rewolucyjnym m.in. wszystkim ugrupowaniom palestyńskim, ekstremistom muzułmańskim w Egipcie, rebeliantom kurdyjskim, szkockim i walijskim ruchom separatystycznym czy baskijskiej ETA. Chodziły nawet plotki, iż M. Kadafi planował zamach na samego prezydenta Ronalda Reagana. Oprócz wsparcia finansowego i logistycznego, M. Kadafi nagradzał też terrorystów za zakończone sukcesem zamachy (np. Czarny Wrzesień otrzymał 5 mld USD za masakrę w Monachium w 1972 r.). Równolegle, Libia podjęła próbę produkcji broni chemicznej i biologicznej.

Zamach bombowy na francuski samolot linii UTA, który eksplodował nad Nigrem 9 miesięcy po tragedii z Lockerbie zabijając 171 osób.

Zmuszono cały korpus dyplomatyczny do przyglądania się, jak na uniwersytecie studenci wykonywali wyroki śmierci na przeciwnikach politycznych Kaddafiego, wspomina w "Gazecie Wyborczej" b. członek Biura Politycznego KC PZPR Albin Siwak.

Spędził on w Libii jako dyplomata 4 lata, od 1985 r.

- Wszyscy oglądali. Żeby wykonywali te wyroki jak kat, byłoby szybko, zgrabnie i człowiek by się nie męczył. Ale tam wojsko przyprowadzało skazanych, ręce związane do tyłu, ławki stały pod belką. Makabra. Na dachach reflektory, wieczór ciepły. Studenci zakładali pętle. Często pętla zaciskała się na czubku głowy, a nie na szyi. Facet macha nogami, urywa się i spada, to oni mu pętlę jeszcze raz, ciągną go do dołu; nie mogliśmy patrzeć. Dwie panie - jedna z Bułgarii, druga z NRD - poroniły następnego dnia. To pokazuje że Kadafi rządzi za pomocą terroru i mordów. Dlatego rządzi tyle lat. Dodatkowo władze zyskał zamachem stanu i nigdy nie potwierdził jej żadnymi wyborami.Gdy ich tyle było to Stolica broniła by się długo i inne miasta też . Powstańcy bardzo szybko zdobyli Stolice. Gdyby miał tylu zwolenników to nie zostałby zlinczowany przez ludzi. Te wiece na których był tłum ludzi jest iluzją. 1 Przekupili i zmusili ludzi do wiecu.Potem kazali tym ludziom być blisko siebie i odpowiednim filmowaniem zrobili iluzje tłumu lub za pomocą komputera zrobili tłum ludzi.Przed nalotami NATO siły Kadafiego też bombardowały zbudowane miasta . Po nalotach wchodzili żołnierze i zdobywali miasto. Ale cześć żołnierzy nie chciało mordować własnych rodaków i wstąpiło do powstańców . Tak samo Piloci. Pewnej grupie kazano zbombardować ostanie miasto które kontrolowali powstańcy ale zamiast to zrobić. Polecieli do Włoch i tam się podali. NATO powstrzymało lotnictwo Kadafiego. Kadafi do zbrodniarz komunistyczny którego wspierał ZSRR i ten kraj wyszkolił go. Przyczynił się do wojny Afryce Południowej bo chciał rządzić tym krajami. Stanowił zagrożenie dla tych krajów. Chciał zająć obszar Czadu ale nie udało mu się to. Wspierał w Somalii rząd Islamski który mordował Chrześcijan.

Zamordował 1200 więźniów z pewnego więzienia, których kazał pewnego dnia rozstrzelać. Ot , tak. Powstańcy odkryli więzienia których Kadafi kazał mordował powstańców

Z kolei Human Rights Watch donosi, że wycofujące się z Trypolisu siły lojalne wobec Kadafiego zabiły wielu cywilów i jeńców.

W jednej z relacji członkowie sił rządowych rozniecili ogień i rzucili granaty w hangar, w którym przetrzymywali grupę ponad 120 cywilów - powiedział jeden z ocalałych Mabruk Abdullah. Znaleziono tam około 50 zwęglonych ciał.

HRW twierdzi ponadto, że ma dowody, iż żołnierze Kadafiego zabiły co najmniej 17 jeńców w prowizorycznym więzieniu. Lekarz, który dokonał oględzin zwłok, stwierdził, że połowę z nich zabito strzałem w tył głowy, a otarcia na kostkach i nadgarstkach sugerują, że byli związani.

Według HRW siły rządowe dokonywały też losowych zabójstw cywilów. Organizacja podała tu przykład dwóch ratowników medycznych, wyciągniętych z karetki przez żołnierzy i zabitych.Lud jest gotów poświęcić życie dla osoby którą popierają.

Hitler stworzył

Volkssturm (pol.: Szturm narodowy).

formacja o charakterze pospolitego ruszenia. Niemcy masową do niej wstępowali i wiece poparcia dla tego szturmu były bardzo uroczyste i masowe. Formacja ta pokazała że Niemcy popierają Hitlera i są stanie oddać za niego życie. Uzbrojenie mieli słabe ale wiara Nazizm zachęcała ich do walki. Gdyby popierali Kadafiego to Libii powstały by takie formacje ale nie powstały. Na terenie całych Włoch powstała partyzanta Faszystowska która walczyła komunistycznym terroryzmem. Stolica Libii podała się bardzo szybko i ten tłum zwolenników który liczył kilka milinów nie istniał rzeczywistości gdyby istniał stanął by do walki i miałby szanse pokonać wroga i bronili by się długo. Armia uciekła lub przyłączyła się do powstańców. Fanatyczni wielbiciele Kadafiego uciekli np Dziennikarka która pełni funkcje i można porównać ją do Urbana i stylem dziennikarstwa do Moniki Olejnik i wzywała do walki i sama twierdziła że będzie walczyć . Zamiast to zrobić uciekła i schowała się samochodzie.Nie wiadomo czy naprawdę była tam zdrada . 1 Ci dowódcy zarabiali sporo pieniędzy i powstańcom trudno było by przekupić ich. 2 Tych krajach Służby specjalne są bardzo brutalne i dokładne . 3 Ta zdrada została wymyślona by usprawiedliwić szybką porażkę Kadafiego w stolicy i usprawiedliwia to że nie miał w Trypolisie kilka milionów zwolenników. Powstańców nie spotkał żaden opór pomijając pojedyncze grupki snajperów które zostały zlikwidowane. Kadafi szerzył podgląd że NATO wywołało powstanie i chcą ich ropy. Przed powstaniem Koncerny z różnych krajach miały własne szyby i specjalne umowy. Gdy wybuchło powstanie całym kraju stracili sporo pieniędzy i im dłużej trwały walki to tracili więcej pieniędzy. Gdyby naprawdę kierowali się chęcią zabrania Libii ropy to nie wysłali by nalotów by powstrzymać siły Kadafiego przed stłumieniem ostatniego miasta powstańczego. Nie bombardowali by własnych szybów naftowych . Kraje które bombardowały te szyby posiadały tam sporo ropy i jaki sens ma niszczenie własnych szybów i powodowanie sporych strat .Dla tych co traktują Kadafiego jak bohatera. Żołnierze głównie czarni i czarni najemnicy mordują niewinnego białego człowieka. To potwierdza że Wojna z Kadafim miała charakter rasowy i czarni prześladowali białych.

Extreme Level Of Torture

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   
Powstańczy walczą obronie Białej rasy. Kadafi chciał uczynić Libię Czarnym Krajem i dlatego sprowadził czarnych. Gdyby nadal rządził to Libii mieszkało by więcej czarnych niż Białych

hahaha;) sie uśmiałem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

hahaha;) sie uśmiałem...

I bardzo słusznie, bo to były jakieś brednie ;)

Ciemnoskórzy w Libii byli traktowani jak gorsza część społeczeństwa i tak jest zdaje się do tej pory.

Temat nieco stary, odświeżam celem sprostowania paru historycznych faktów. Nie wiem jak jest w Libii obecnie, nie byłem tam od paru miesięcy, ale z tego co wiem, to trochę się pobałaganiło. Mniejsza z tym.

Z góry też bardzo gorąco chciałem przeprosić Szanownego Kolegę Mariusza70, że posłużę się cytatami z jego wypowiedzi. Mariuszu, bardzo proszę nie bierz tego do siebie osobiście, chodzi mi tylko i wyłącznie o sprostowanie informacji, które był podawane w mediach, a akurat Ty jako jedyny je przytoczyłeś.

Ogladam sobie codziennie te walki.Cala ta rebelia przypomina jakies pospolite ruszenie pod Ujsciem zgromadzone.Skacza,krzycza,w niebo strzelaja.Wielkie pajacowanie przed kamerami.

Bo TV niewiele pokazywała. Primo, niewielu było w Libii dziennikarzy, trudno się było tam dostać, jeszcze trudniej wydostać. Secundo, dziennikarze nie wszędzie mogli dotrzeć bo było cholernie niebezpiecznie, więc siłą rzeczy trafiali tam, gdzie walki były niemrawe i było jako tako bezpiecznie. Tertio, być może te "fajerwerki" były tylko na pokaz. Pamiętajmy też, że raczej nie trafiali dziennikarze na pierwszą linię, tak przynajmniej sami twierdzili.

Oglądałem zdjęcia i filmy z prawdziwych walk, nakręconych telefonami komórkowymi przez walczących. Koszmar i niezły hardcore.

Bo regularna armia z taka cywil banda powinna sobie blyskawiczne poradzic.Nawet Libijska.

Rzecz w tym, że regularna armia libijska nie za bardzo chciała z powstańcami walczyć. Widziałem film, na którym były całe stosy żołnierzy Kadafiego zamordowanych na rozkaz tego ostatniego za to, że nie chcieli strzelać do powstańców. Przerażające, np. trup faceta bez czoła. Wielu żołnierzy przeszło na stronę powstańców.

Liderzy tych zamieszek tez budza moralne watpliwosci.Sa to niedawni bliscy wspolpracownicy Kadafiego,lacznie z ministrem Obrony czy MSW.

Nie wszyscy. Większość Tymczasowej Rady Narodowej to dawni emigranci libijscy, ludzie wykształceni w zachodnich uczelniach. Miałem przyjemność się z nimi spotykać, bardzo sympatyczni i inteligentni. Inni, to osoby więzione przez Kadafiego, np. członkowie dawnej rodziny królewskiej (króla Idrysa). Też na wysokim poziomie.

Jestesmy wiec swiadkami spraw interesujacych i bez watpienia historycznych,ktore na dodatek mozemy sobie obserwowac z bezpiecznej odleglosci i bez szkodliwych dla zdrowia emocji.

Kto, jak kto, ja akurat nie ;)

A oto dowód i przyczyna, dla której się tak wymądrzam:

bengaziforum.jpg

Libia, Bengazi, hotel Tibesti, czerwiec 2011. Facet w jasnym garniturze to ja w otoczeniu naszej ochrony. Dodam tylko, że i tak było niebezpiecznie, którejś nocy bojówka komandosów Kadafiego atakowała nasz hotel, podobno strzelali się pod moim oknem. Piszę podobno, bo mnie, starego artylerzystę takie "piardy" z kałachów nie obudziły ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A gdzie widziałeś te nagrania z telefonów? Posiadasz je? I kim ty jesteś że tam pojechałeś?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po kolei Arku.

A gdzie widziałeś te nagrania z telefonów?

W Libii właśnie, w telefonie jednego z bojowników. To były jego własne nagrania z walk, w których brał udział. Nie ukrywam, że niektóre z nich były wstrząsające.

Posiadasz je?

Niestety, niezmiernie żałuję, że o nie nie poprosiłem. Byłem pod takim wrażeniem, że niemal zapomniałem języka w gębie. Może nawet i lepiej, wierz mi, że mocno nieswojo się czułem oglądając je. Co innego oglądać coś w TV, a co innego u kogoś na komórce, zupełnie inne wrażenie. Zresztą, nawet gdybym je miał, to wątpię czy odważyłbym się niektóre z nich upublicznić.

I kim ty jesteś że tam pojechałeś?

Ali Babą ;)

A tak poważnie, to chyba przesadziłeś z tak prywatnym pytaniem. Byłem tam służbowo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A służbowo. No to ciekawa praca ;) No mi chodziło czym ty się zajmujesz że tam pojechałeś ;) No to gratuluje wyprawy a posiadasz jeszcze jakieś zdjęcia z dzisiejszej Libii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A służbowo. No to ciekawa praca ;) No mi chodziło czym ty się zajmujesz że tam pojechałeś ;)

Eee, nic nadzwyczajnego, pracuję jako finansista, pojechałem jako konsultant z ramienia pewnej izby gospodarczej, takie typowe, oficjalne pierdu, pierdu ;)

No to gratuluje wyprawy a posiadasz jeszcze jakieś zdjęcia z dzisiejszej Libii?

Przeżycie ciekawe, to fakt. W sumie był problem ze zdjęciami, bo z racji toczących się działań wojennych nie za bardzo pozwalali na robienie zdjęć, a wozili nas samochodami z zaciemnionymi szybami, więc guzik mogłem. Poza tym, jakoś tak groźnie ci bojownicy wyglądali, miałem cykora. Zrobiłem tylko parę zdjęć i nakręciłem filmiki telefonem, jak odbywała się pokojowa i radosna demonstracja z okazji miesięcznicy wybuchu powstania. Jak bardzo Cię to interesuje, to mogę gdzieś to jakoś wrzucić. Choć nigdy jeszcze z YouTube nie korzystałem, nie wiem jak to się robi. W sumie mało to ciekawe, ot poniżej przykładowe zdjęcie z demonstracji, mikrej zresztą.

demonstracja1.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A powiedz jeszcze jak Libia odbudowywuje się po wojnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A powiedz jeszcze jak Libia odbudowywuje się po wojnie?

Tak, jak już pisałem, od wielu miesięcy tam nie byłem, przerzucono mnie na inny front robót. Tak więc nie wiem za bardzo, musiałbym podpytać swojego szefa, a on ciągle gdzieś podróżuje, więc to nie takie proste.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.