Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Cichociemni - polska elita

Recommended Posts

Albinos   

Początkowo nazywano ich "Zrzutkami" bądź też "Ptaszkami". Z czasem jednak przyjęło się określenie "Cichociemni", pod którym są znani do dziś. Najodważniejsi z odważnych. Ludzie którzy chcąc służyć Polsce z własnej woli wracali do okupowanego kraju, podejmując się niezwykle ciężkich i niebezpiecznych zadań. Do najsławniejszych cichociemnych należeli Jan Nowak-Jeziorański ps. "Jan Nowak", Kazimierz Iranek-Osmecki ps. "Heller", Leopold Okulicki ps. "Niedźwiadek", Waldemar Mariusz Szwiec ps. "Robot", Jan Piwnik ps. "Ponury" czy też jedyna kobieta cichociemny, Elżbieta Zawacka ps. "Zo". Wszyscy oni, 316 odważnych, byli ludźmi świetnie wyszkolonymi, w najróżniejszych dziedzinach. Od podrabiania dokumentów, przez prowadzenie działań dywersyjnych aż po lekarzy i oficerów sztabowych.

Jak oceniacie ich działania, które postaci zapadły Wam najmocniej w pamięć, czy potencjał cichociemnych został wykorzystany w pełni?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Do najsławniejszych cichociemnych należeli Jan Nowak-Jeziorański ps. "Jan Nowak", Kazimierz Iranek-Osmecki ps. "Heller", Leopold Okulicki ps. "Niedźwiadek", Waldemar Mariusz Szwiec ps. "Robot", Jan Piwnik ps. "Ponury" czy też jedna kobieta cichociemny, Elżbieta Zawacka ps. "Zo".

Zapomniałeś o jednym z najsławniejszych - Hieronimie Dekutowskim - "Zaporze". Działał on na terenie mojej lubelszczyzny, i dał się we znaki zarówno Niemcom, jak i Sowietom oraz UB.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Zapomniałeś o jednym z najsławniejszych - Hieronimie Dekutowskim - "Zaporze".

Istotnie postać warta uwagi, niemniej gdybym miał pamiętać o wszystkich legendarnych cichociemnych, to musiałbym wypisać jeszcze ładne kilkanaście postaci, jak choćby Tadeusz Runge ps. "Witold", Henryk Krajewski ps. "Trzaska", Adam Borys ps. "Pług" czy też Eugeniusz Kaszyński ps. "Nurt". Niemniej jednak masz rację, "Zapora" to postać legendarna. Do Polski został przerzucony z 16/17 września 1943 roku w ramach operacji lotniczej "Neon I". Dowódcą był por. naw. Władysław Krywda. W skład ekipy XXXI wchodzili: ppor. Hieronim Dekutowski ps. "Zapora", kpt. dypl. Bronisław Rachwał ps. "Glin" oraz ppor. Kazimierz Smolak ps. "Nurek"- kurier Delegatury Rządu na Kraj. Zostali zrzuceni na placówkę "Garnek" 103 w rejonie Wyszkowa.

Początkowo dowodził 4. Kompanią 9. PPL AK. W styczniu 1944 mianowany dowódcą Kedywu w Inspektoracie Lublin-Puławy. Przeprowadził około 50 udanych akcji, przeciwko Niemcom. Najprawdopodobniej pod wpływem zamordowania 4 jego ludzi przez Abrama Traubera, komendanta placówki MO/UB w Chodlu, powrócił do podziemia. Ujawniał się dwa razy. W 1947 jako jeden z ostatnich. Złapany przez UB w Nysie, trafił do więzienia. Dnia 15 listopada 1948 skazany wraz z 6 swoimi żołnierzami na śmierć. Próbował uciekać, złapano go jednak, po czym straszliwie skatowano. Wyrok ostatecznie wykonano 7 marca 1949. Do dziś nikt nie zna miejsca jego pochówku.

Wyjątkowo bulwersujące jest to, iż ludzie którzy sądzili "Zaporę" i jego ludzi (w tym Józef Badecki, ten sam który wydał wyrok skazujący rtm. Pileckiego, aż do '68 był sędzią WSN) nie zostali w żaden sposób ukarani. Eugeniusz Chimczak, główny śledczy w procesie, znany ze swej wyjątkowej brutalności, nadal żyje i o ile się orientuję, radzi sobie w życiu całkiem nieźle. Oskarżał Tadeusz Malik, ławnikami byli Kazimierz Obiada i Wacław Matusiewicz. Wniosek o egzekucję podpisał prezes NSW Władysław Garnkowski (później pracował jako radca prawny w Min. Górnictwa). Chyba żaden z nich, nie zapłacił za swoją zbrodniczą działalność. To już jednak tak poza tematem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Smutna wiadomość, i choć co prawda minął już miesiąc, to warto o tym wspomnieć: http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/855133.html . Major Julian Piotrowski "Rewera 2" został przerzucony w nocy z 30/31 lipca '44 w ramach operacji lotniczej "Jacek 1". Dowódcą był wówczas kpt. naw. Stanisław Daniel. Oprócz "Rewery", wówczas porucznika, skakali także: płk Jacek Bętkowski "Topór 2", kpt. Franciszek Malik "Piorun 2", por. Stanisław Ossowski "Jastrzębiec 2", kpt. Zbigniew Specylak "Tur 2" oraz ppor. Władysław Śmietanko "Cypr". Skoczkowie po dostaniu się 1 sierpnia do Warszawy natychmiast włączyli się do powstania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Ja tylko mam pytanie co do tych kurierów: oni zostawali w kraju, bo tylko była podana data z rzutu, czy wracali do Anglii?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

W nocy 15 na 16 lutego nastąpił pierwszy zrzut skoczków,spadochroniarzy, zwanych cichociemnymi.

Było ich trzech:

mjr lotnictwa Stanisław Krzymowski ps. "Kostka"

rotmistrz Józef Zabielski ps. "Żbik

kurier polityczny Czesław Raczkowski ps. "Włodek".

A TUTAJ opis skoku.

Edited by widiowy7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie - jak myślicie : dlaczego dwójka kręci jescze jeden film o Cichociemnych, czyżby popadli w taką refleksję, że "Czas Honoru" im nie wypalił? Przecież to strata pieniędzy - mam na myśli "Czas Honoru".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ładnie ze strony Prezydenta, że przyjął tych ludzi u siebie - przecież jest historykiem i zna wagę wydarzenia jakim był zrzut skoczków na terenie Polski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.