Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Don Pedrosso

Petycja w sprawie "polskich obozów koncentracyjnych"

Rekomendowane odpowiedzi

Fundacja Kościuszki wyszła naprzeciw problemowi nazewnictwa typu "polskie obozy koncentracyjne":

"Używanie przez media błędnego terminu „polski obóz koncentracyjny” i „polski obóz śmierci” w odniesieniu do obozu zagłady w Auschwitz oraz do innych nazistowskich obozów koncentracyjnych zbudowanych przez Niemców podczas II wojny Światowej na terenie Polski, ma charakter dezinformujący, i prowadzi do powstania mylnego przekonania, że to Polacy byli odpowiedzialni za Holocaust.

Termin powyższy jest sformułowaniem fałszywym, zniekształcającym historię i bezczeszczącym pamięć sześciu milionów Żydów pochodzących z dwudziestu siedmiu krajów, zamordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II Wojny Światowej.

Użycie sformułowania „obóz koncentracyjny” w konotacji z Polską jest szczególnie obraźliwe dla samych Polaków, którzy na skutek wojny doznali dotkliwych szkód, tracąc 1/6 całej populacji . Nie trzeba również przypominać, że Polska była pierwszym krajem zaatakowanym przez hitlerowskie Niemcy, w którym pomoc Żydom była zabroniona pod groźbą kary śmierci.

Przekonani o tym, że dziennikarzom znana jest dramatyczna historia okresu II wojny światowej, a celem ich pracy jest przedstawianie szerokim kręgom czytelników prawdy oraz naświetlenie faktów, my niżej podpisani uznajemy użycie terminu „polskie obozy koncentracyjne” za niezgodne z etyka dziennikarską. Tym samym występujemy z wnioskiem do The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post i The Associated Press o zaprzestanie jego stosowania oraz o wprowadzenie poprawek do zbioru ogólnych określeń (tzw. stylebook) w celu zapewnienia następnym artykułom historycznej dokładności poprzez użycie oficjalnej nazwy “niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej przez nazistów Polsce”, przyjętej przez UNESCO w 2007 roku, kiedy Auschwitz został nazwany "The Auschwitz-Birkenau niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

Podpis pod powyższą petycją można złożyć na stronie:

http://www.thekf.org/events/news/petition/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Już dawno podpisana, nakłoniłem do tego kilka osób.

Dodatkowo wrzuciłem to na SB naszego Forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Podpisane, mam nadzieję, że to coś zmieni. Tak na marginesie to zauważyłam, że sieć jest ostatnio bardzo silnym medium jeżeli chodzi o podpisywanie wszelkiego rodzaju petycji, ale to chyba dobrze :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Don Pedrosso: podpisane

Avaritia: ano jest, bo o ile ja np. nie kupuję, nie kupowałem gazety typu Dziennik Polski, w innym wypadku niż ogłoszenie, to w internecie nawet jak nie zgadzam się z kimś w kwestiach światopoglądu, a mamy identyczny pogląd na jedną konkretną sprawę to staniemy obok siebie i to podpiszemy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podpisalem,ale mam mieszane odczucia.

Po pierwsze ,watpie w skutek.

Po drugie, nigdy w zyciu nie spotkalem cudzoziemca,ktory by twierdzil ze jakies KL organizowali Polacy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przygania kocioł garnkowi

Słusznie protestujemy, gdy ktoś mówi lub pisze o polskich obozach koncentracyjnych. Szkoda tylko, że nie jesteśmy tak czujni u siebie. By daleko nie szukać, na s. 587 biografii Himmlera, autorstwa Anglika Petera Padfielda, widnieje zdanie: "Kobieta, która uszła z życiem z polskich obozów, nazwiskiem Reska Weiss...". Książkę tę wydało dość znane wydawnictwo, ktoś ją przetłumaczył na polski, ktoś dokonał redakcji. Cóż, spuśćmy na to zasłonę miłosierdzia.

(Przegląd, nr 8 (582), str. 5)

Szkoda gadać :( .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgoda Samuelu,ale to nadal cos co mozna nazwac niezbyt szczesliwie uzyta forma gramatyczna.

Czy ktos gdzies widzial jakis program,ksiazke czy artykul przypisujacy Polakom odpowiedzialnosc za zbrodnie KL ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie chodzi o przypisywanie zbrodni - wprost Polakom.

Rzeczą istotną jest jednak by nie powstawała w świadomości społecznej zagranicą zbitka pojęciowa:

Polska-Polacy-obóz koncentracyjny.

Wystarczy pobyć trochę w Izraelu czy USA; a miałem taką przyjemność; by w dyskusjach około-historycznych wciąż odpierać zarzuty... i tłumaczyć, że ilość obozów i ich umiejscowienie na terenie Polski nie wynikała z postawy Polaków, a z racji logistycznych, istotnych dla Niemców - czyli ilości Żydów w naszym kraju.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.