Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
STK

Kontrwywiad PRL

Recommended Posts

STK   

Jaka to była służba? Jest nieco w cieniu za wywiadem i departamentem zajmującym się opozycją.

Jedną ze spektakularnych metod działania naszego kontrwywiadu były wejścia do obcych konsulatów, penetrowanie ich i otwieranie dzięki promieniom rentgena znajdujących się tam sejfów.

Jakie sukcesy odnotował?

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

STK: nie wiem czy mam być mniej czy bardziej złośliwy od secesjonisty czy nie... Zastanawiam się czym różniły się działania wywiadu czy kontrwywiadu PRL od działań innych wywiadów i kontrwywiadów. Standardowo były to : przekupstwo, złapanie na lep miłości [zwało się to nieco inaczej] i bodajże szantaż. W różnych wersjach i układach... Nie zawsze to skutkowało, bo kultura kulturze nierówna, ale...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale ja właśnie incydentalnie, tu akurat, nie chciałem być złośliwy, stosowanie tego typu metody było (i to z powodzeniem) powszechne w Stasi.

Ciekawi mnie więc co takiego uzyskano?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

i otwieranie dzięki promieniom rentgena znajdujących się tam sejfów.

Znaczy dzięki promieniom rentgena można było otworzyć sejf?

secesjonista

stosowanie tego typu metody było (i to z powodzeniem) powszechne w Stasi.

Ciekawi mnie więc co takiego uzyskano?

Wnoszono aparaty rentgena?

To po pierwsze.

Jeśli już, to widziano, że w sejfie są papiery. Po które się przychodzi. I po co prześwietlać? :blink:

P.S

Tylko raz widziałem członka kontrwywiadu wojskowego. Wyglądał jak normalny człowiek :lol:

Edited by widiowy7

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Promienie to używane były do rozpoznania mechanizmu zamków.

Ale ja, secesjonisto, chcę po prosu poznać szczegóły techniczne. Np. jak wyglądała aparatura.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

secesjonista: a bo swego czasu w jednym dużym wojewódzkim ośrodku, w odnośnym dziale WUSW była kupa śmiechu. Kontrwywiad złapał dyplomatę na działalności mocno niedyplomatycznej - jakaś tam kradzież, wizyty tam gdzie nie trzeba i takie tam cuda. Chciano do zabawy w podchody typu "panienka" wciągnąć owo WUSW, ale nie dali się. Panienka się znalazła, potem zdjęcia. W pozach, z negliżem i bez i wszystkim co trzeba. Grzeczna wizyta, fotki na stół, rozmowa - w stylu : dogadamy się, proszę na pomóc, przekazać wiedzę i kontakty - bo tych zdjęć o "tamta szafa"... Facet zdjęcia wziął, po czym poleciał pochwalić się innym jaki on jurny i w ogóle, a pozostałe kopie prosił wysłać do domu... I sprawa się rypła...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

FSO, a co to ma do używania promieni X, bo kolega odpowiada osobiście odwołując się do mnie: secesjonisty, tylko nie wiem w jakim zakresie?

Ów kontrwywiad zdobył te zdjęcia dzięki tej metodzie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Może tyle, że owe promienie to bardzo haj technika, która sprawiała wielkie problemy. Mam gdzieś opis na ileś stron z czym wiązało się wejście gdzieś by prześwietlić coś tam, a o ile łatwiejsza była próba wykorzystania starych dobrych metod, choć ze względów kulturowych nie zawsze do końca skutecznych... Ot i tyle. Poza tym - lata 80-te, to nie jest czas kiedy miniaturyzacja była opanowana, w Polsce zwłaszcza, do perfekcji...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

To poproszę o napisanie jakie ta technika sprawiała problemy, wreszcie i widiowy właśnie o to pytał.

A i tak wciąż nie rozumiem do jakiej mej wypowiedzi kolega nawiązywał?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Przyznam się, że zaintrygowała mnie wzmianka o prześwietlaniu zamków sejfów przy pomocy promieni X. Zaciekawiło mnie to na tyle, aby pogrzebać w necie, ale guzik znalazłem. Moja wiedza z dziedziny radiologii jest szczątkowa, ale starałem się sobie wyobrazić jak to mogło działać. Nic nie przyszło mi do głowy, ponieważ problemy, jakie taka metoda za sobą niesie wydaja mi sie nie do przeskoczenia.

Pierwsza to ilość energii potrzebna do zrobienia takiej fotki jest niemała. Nie wiem, czy zwykła sieć zapewniłaby zasilanie.

Dwa to rozmiar urządzenia.

Trzy to fakt, że materiał światłoczuły umieszcza się za obiektem fotografowanym tak, że promienie przechodzą przez obiekt gdzie są częściowo absorbowane a następnie pobudzają światłoczułą kliszę. Jak umieścić kliszę w przypadku sejfu wbudowanego w ścianę?

Chyba, że wymyślono coś zupełnie innego, albo ograniczono się do otwierania przenośnych kaset, które na chwilę "pożyczono".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.