Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
nazaa

Zygmunt III i Władysław IV - wstążki na obrazie

Rekomendowane odpowiedzi

nazaa   

Są dwa obrazy - na jednym jest Zygmunt III Waza, na drugim Władysław IV. Już na pierwszy rzut oka widać, że obrazy są podobne, ale nie o to mi chodzi. Zastanawiają mnie te wstążki (?) na lewym ramieniu - czy były wiązane w jakimś konkretnym celu, czy też tak sobie, tylko dla ozdoby? :wink:

post-891-1163931395.jpg

post-1-1163931395.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Zauważ że obaj mają czarne nakrycia głowy, zakończone jakimś piórem. Obaj są w zbroi, obaj trzymają coś w prawej ręcę, koń który dosiadają jest podobny, ma podobnie uniesione nogi, jest podobnej maści, ma bujną grzywę. Jak dla mnie to ktoś namalował obraz Władysława(bo zakładam że on jest późnijeszy) w identycznym stylu jak obraz Zygmunta. To jest praktycznie

ten sam obraz różni go tylko background.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

No cóż, różne rzeczy można mi zarzucić, ale chyba nie kłopoty z widzeniem :wink: Pisałam już wcześniej, że obrazy są podobne. Ja nie pytam o podobieństwa między obrazami, bo te akurat widzę, tylko o tę dziwną wstążkę, która jest zawiązana nie wiem po co...

Obraz z Zygmuntem namalował Rubens, podejrzewam, że ten drugi również, aczkolwiek pewna nie jestem, nigdy jakoś jego malarstwa specjalnie nie lubiłam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

No właśnie dlatego że te obrazy są łudząco podobne i że zygmunt ma tą opaskę to i ma ją Władysław. Nie sądzę żeby ona coś oznaczała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No właśnie dlatego że te obrazy są łudząco podobne i że zygmunt ma tą opaskę to i ma ją Władysław. Nie sądzę żeby ona coś oznaczała.

Ja myśle, że bez celu tam by jej nie było. Zazwyczaj malarze umieszczają na obrazach jakieś symbole, pewnie ta wstążka to też jakiś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Ja myśle, że bez celu tam by jej nie było.

No właśnie, ja też tak myślę :wink: Nareszcie się ktoś ze mną zgadza :mrgreen:

Niestety, dalej nie wiemy co robi tam ta wstążka...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jeśli to obrazy Rubensa, to widać że ten artysta upodobał sobie takie wstążki

Oto inne dzieło tego malarza. Zapewniam że to czerwnień.

Co do obrazu Władysława to znalazłem o nim tyle ,,P. Pontius wg obrazu Rubensa, królewocz Władysław Waza w stroju hiszpańskim podczas podróży po Europie w latach 1624-25'' cytat z interii.

post-889-1163963964.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Nie tylko Rubens malował te wstążki, bo również Van Dyck, Velazquez i Rembrandt z tym, że u tych dwóch ostatnich częściej występowały czerwone szarfy zamiast czerwonych wstążek... Mam już pewną teorię, ale czekam aż wy coś wymyślicie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

A co mamy wymyślać?? Malował te wstązki i już. Ile jest portret z władcami na koniu? Mnóstwo i czy to znaczy że ten koń coś znaczy? Nie po prostu tak się malowało. Jak chcesz to podaj swoja teorię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A co mamy wymyślać?? Malował te wstązki i już. Ile jest portret z władcami na koniu? Mnóstwo i czy to znaczy że ten koń coś znaczy? Nie po prostu tak się malowało. Jak chcesz to podaj swoja teorię.

Władca na koniu mógł wiele znaczyć, dostojeństwo, to że lubił jazde konną, albo namalowany podczas bitwy jak właśnie konno walczy dowodzi etc. Kiedyś taki koń to jak zdjęcie dzisiaj w Bentleyu symbol pozycji. Zresztą interpretacji może być wiele, a uważam dalej, że ta wstążka nie jest tam przypadkowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Po przejerzeniu kilku albumów wydaje mi się, że wstążki czy też szarfy miały być wyróżnikiem męskich członków rodziny królewskiej tym bardziej, że nosiły je nawet dzieci, np. Baltazar Karol, syn Filipa IV Habsburga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czerwień oznacza z jednej strony miłość, uczucie, pasję, płodność, dostojeństwo, z drugiej wojnę, siłę, gniew. Jest to więc jeden z głównych kolorów królewskich, który winien się danymi cechami odznaczać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Jak słusznie zauważyłeś czerwień symbolizuje mnóstwo rzeczy, ciężko powiedzieć o którą konkretnie chodziło malarzowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.