Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
micho262

[S] W MARSZU I BOJU Brygada Świętokrzyska NSZ

Recommended Posts

micho262   

W MARSZU I BOJU

Brygada Świętokrzyska NSZ

Z WALK I PRZEŻYĆ PARTYZANCKICH ŻOŁNIERZY

BRYGADY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Wydawnictwo

Zarządu Głównego Samopomocy Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej

1948

" W Marszu i Boju" to literacki reportaż z walk i codziennego życia żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Była to jedna z największych formacji partyzanckich na Ziemiach Polskich w 1944 r. W czasie trwających blisko pół roku działań na Ziemi Kieleckiej Brygada zlikwidowała kilkuset Niemców i członków pochodzenia komunistycznego, stanowiących awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Był to również jedyny oddział polskiego podziemia niepodległościowego, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców, zdołał pod koniec wojny wydostać się z kraju i połączyć z wojskami amerykańskimi gen. George'a Pattona.

Niniejsze wydanie jest reprintem unikalnej dziś publikacji, wydanej w 1948

r. nakładem środowiska byłych Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

aab02s.jpg

KSIĄŻKI SĄ JUŻ DOSTĘPNE

CENA: 30 zł/szt + koszt przesyłki 8 zł

http://allegro.pl/w-marszu-i-boju-brygada-swietokrzyska-nsz-i1447431033.html

na pozostałych moich aukcjach inne przedmioty

Zapraszam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy bym nie kupił czegoś takiego...I już wyobrażam sobie to drzewo, które padło by przerobić je na książkę o bandytach z NSZ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To musiało być bardzo małe drzewo, jakieś 0,06 przeciętnego drzewa (bo tyle wyszło na tą pozycję), jak rozumiem Tyberiusz "przełknąłby to drzewo" - gdyby pozycja opisywała dzieje lewicowych bandytów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każdy bandytyzm czy fanatyzm jest niedopuszczalny, ale w tym wątku mówimy o bandytach z NSZ. Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale i podczas socjalizmu nie było białych i czarnych były kolory pośrednie. Każda ze stron miała swoje czarne i białe postępki. Więc strony partyjnej nie można nazwać bandytami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale i podczas socjalizmu nie było białych i czarnych były kolory pośrednie. Każda ze stron miała swoje czarne i białe postępki. Więc strony partyjnej nie można nazwać bandytami.

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale i podczas historii działań NSZ nie było białych i czarnych były kolory pośrednie. Każda ze stron miała swoje czarne i białe postępki. Więc strony NSZ nie można nazwać bandytami.

Przynajmniej en masse - zatem proponuję to sobie dobrze przyswoić i zacząć stosować, a nie widzieć złożoność sytuacji jedynie uwzględniając swych ideologicznych pobratymców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy gwałcicieli, złodziei i morderców, którzy działali pod przykrywką walki z socjalizmem mam nie nazywać zwykłymi bandytami? Od kiedy to walczy się z ustrojem krzywdząc niewinną ludnośc cywilną?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej będzie to uzasadnione, oczywiście Tyberiusz z łatwością udowodni (w stosownym wątku), że wszyscy członkowie NSZ byli: gwałcicielami, złodziejami i mordercami czy chociaż, że większość z nich takimi była.

Tu temat jest o konkretnej książce, zatem jeśli Tyberiusz jej nie czytał - swe uwagi niech pozostawi w stosowniejszych tematach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie na małą dygresję... Wypada zgodzić się w Secesjonistą - wojna nie była czarno-biała i pomimo mojego oczywistego braku jakiejkolwiek sympatii dla NSZ należy uznać, że były to oddziały nieregularne, które można tylko (lub aż) wyłączyć z sił działających po stronie tzw. "koalicji antyhitlerowskiej" (przynajmniej od pewnego momentu), skoro podjęły takie, a nie inne dziania (wrogość wobec ACz i układy z WH). Natomiast nie można z marszu nazwać ich "bandytami", bo na takiej zasadzie można by taką nazwę zastosować do większości sił nieregularnych okresu DWS. W zasadzie spełniały warunki pierwszych trzech punktów Art.1 obowiązującej wówczas IV Konwencji Haskiej. Problem w tym, że punktem 4 na bakier były nie tylko oddziały nieregularne, ale i regularne armie - a NSZ jakoś specjalnie się w tym na minus nie wyróżniał. trudno więc określić ich mianem "bandytów", bo w zasadzie trzeba by tak określić większość sił nieregularnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na tym wyważonym zdaniu zakończmy tą dyskusję, tu proszę wypowiadać się o samej książce.

secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.