Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
micho262

[S] W MARSZU I BOJU Brygada Świętokrzyska NSZ

Rekomendowane odpowiedzi

micho262   

W MARSZU I BOJU

Brygada Świętokrzyska NSZ

Z WALK I PRZEŻYĆ PARTYZANCKICH ŻOŁNIERZY

BRYGADY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Wydawnictwo

Zarządu Głównego Samopomocy Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej

1948

" W Marszu i Boju" to literacki reportaż z walk i codziennego życia żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Była to jedna z największych formacji partyzanckich na Ziemiach Polskich w 1944 r. W czasie trwających blisko pół roku działań na Ziemi Kieleckiej Brygada zlikwidowała kilkuset Niemców i członków pochodzenia komunistycznego, stanowiących awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Był to również jedyny oddział polskiego podziemia niepodległościowego, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców, zdołał pod koniec wojny wydostać się z kraju i połączyć z wojskami amerykańskimi gen. George'a Pattona.

Niniejsze wydanie jest reprintem unikalnej dziś publikacji, wydanej w 1948

r. nakładem środowiska byłych Żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

aab02s.jpg

KSIĄŻKI SĄ JUŻ DOSTĘPNE

CENA: 30 zł/szt + koszt przesyłki 8 zł

http://allegro.pl/w-marszu-i-boju-brygada-swietokrzyska-nsz-i1447431033.html

na pozostałych moich aukcjach inne przedmioty

Zapraszam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdy bym nie kupił czegoś takiego...I już wyobrażam sobie to drzewo, które padło by przerobić je na książkę o bandytach z NSZ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To musiało być bardzo małe drzewo, jakieś 0,06 przeciętnego drzewa (bo tyle wyszło na tą pozycję), jak rozumiem Tyberiusz "przełknąłby to drzewo" - gdyby pozycja opisywała dzieje lewicowych bandytów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Każdy bandytyzm czy fanatyzm jest niedopuszczalny, ale w tym wątku mówimy o bandytach z NSZ. Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale i podczas socjalizmu nie było białych i czarnych były kolory pośrednie. Każda ze stron miała swoje czarne i białe postępki. Więc strony partyjnej nie można nazwać bandytami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale i podczas socjalizmu nie było białych i czarnych były kolory pośrednie. Każda ze stron miała swoje czarne i białe postępki. Więc strony partyjnej nie można nazwać bandytami.

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem, ale i podczas historii działań NSZ nie było białych i czarnych były kolory pośrednie. Każda ze stron miała swoje czarne i białe postępki. Więc strony NSZ nie można nazwać bandytami.

Przynajmniej en masse - zatem proponuję to sobie dobrze przyswoić i zacząć stosować, a nie widzieć złożoność sytuacji jedynie uwzględniając swych ideologicznych pobratymców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy gwałcicieli, złodziei i morderców, którzy działali pod przykrywką walki z socjalizmem mam nie nazywać zwykłymi bandytami? Od kiedy to walczy się z ustrojem krzywdząc niewinną ludnośc cywilną?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej będzie to uzasadnione, oczywiście Tyberiusz z łatwością udowodni (w stosownym wątku), że wszyscy członkowie NSZ byli: gwałcicielami, złodziejami i mordercami czy chociaż, że większość z nich takimi była.

Tu temat jest o konkretnej książce, zatem jeśli Tyberiusz jej nie czytał - swe uwagi niech pozostawi w stosowniejszych tematach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na małą dygresję... Wypada zgodzić się w Secesjonistą - wojna nie była czarno-biała i pomimo mojego oczywistego braku jakiejkolwiek sympatii dla NSZ należy uznać, że były to oddziały nieregularne, które można tylko (lub aż) wyłączyć z sił działających po stronie tzw. "koalicji antyhitlerowskiej" (przynajmniej od pewnego momentu), skoro podjęły takie, a nie inne dziania (wrogość wobec ACz i układy z WH). Natomiast nie można z marszu nazwać ich "bandytami", bo na takiej zasadzie można by taką nazwę zastosować do większości sił nieregularnych okresu DWS. W zasadzie spełniały warunki pierwszych trzech punktów Art.1 obowiązującej wówczas IV Konwencji Haskiej. Problem w tym, że punktem 4 na bakier były nie tylko oddziały nieregularne, ale i regularne armie - a NSZ jakoś specjalnie się w tym na minus nie wyróżniał. trudno więc określić ich mianem "bandytów", bo w zasadzie trzeba by tak określić większość sił nieregularnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.