Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
suomeksi

Rasa

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

A czy padło już stwierdzenie, że rasa nordycka jest najlepsza?

Chyba nie.

Dyskusja jest więc czysto akademicka według mnie.

Bo ktoś twierdzi że jest rasa nordycka. No trudno, jego problem.

Ja twierdzę, że jest rasa słowińska. I co z tego?

Czyż nie jesteśmy ludźmi, wywodzącymi się od tej Ewy z Afryki Wschodniej, bądź tej biblijnej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie jeszcze nie padło, ale znając kolegę nordica do tego właśnie zmierzamy. ;)

Mnie właśnie nurtuje pytanie co ma wynikać z tego, że ja mam piwne oczy, a ktoś zielone, czy też jakie jest znaczenie pojemności mózgoczaszki, steatopygii u Hotentotów, czy odległości pomiędzy oczami.

Kolega suomeski jeszcze tego nam nie objawił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dwie kwestie:

1. Dziękuję za spokojną dyskusję:) Secesjonista: nie miałeś racji ;)

2. GP_mars: tak naprawdę w tym dochodzeniu kto był czyim przodkiem i jak było naprawdę badaniem DNA można poznać dokładnie tylko jeżeli dana osoba żyje lub da się pozyskać materiał, wcześniej zaczynają się schody. Ciekawą sprawą jest to, co było jeżeli ktoś uznając dziecko za swoje, nie wiedział, że miało innego ojca, choćby z powodu przemarszu wojska? Ile osób choćby z ostatniej wojny jeszcze niedawno żyło w pełnej nieświadomości kto jest ich ojcem, ile osób żyje nie wiedząc że to nie jest ich ojciec? Rasa nie bierze tego pod uwagę, po prostu oceniając wygląd mówi kto jest kimś wedle jakiegoś tam wzorca, czasem wskazując skąd realni [nieznani] przodkowe mogli pochodzić.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Cóż nie padło jeszcze stwierdzenie, że rasa nordycka jest lepsza od innych.

No i dobrze.

ale założyciel/ka tematu to tak chyba na bakier z historią rasy ludzkiej.

Pewnie głupi jestem, ale z tego co ja wiem, to ludzie wywodzą sie z Afryki Wschodniej. I niejako mają ciemną karnację. A to, że pewne odłamy ludzkich plemion wybrały sobie Skandynawię za siedzibę i zbielały,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zainspirowany tą jakże pouczającą dyskusją zacząłem się zastanawiać, do jakiej rasy przynależę. Secesjonista brutalnie uświadomił mi, że na pomiary to już za późno. O swoich negroidalnych cechach nie będę rozprawiał, bo znowu zostanę zrugany jak bura suka. Postanowiłem wrócić pamięcią to czasów, gdy byłem piękny i młody (ach, młodość tak szybko przeminęła, chwalić Boga, że uroda pozostała). Około trzydziestki byłem szczupłym blondynem, co niewątpliwie sugerowałoby na rasę nordycką, ale niestety jak na Nordyka jestem zdecydowanie zbyt sympatyczny.

Tak, więc w tej materii jestem zupełnie skonfundowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytając niektóre posty, szczególnie autora, odniosłem wrażenie, że powiało rasizmem [chociaż o tym nikt nie mówi wprost], a idee jego prekursora / teoretyka jakim był J. A. de Gobineau, są wciąż żywe. Gobineau propagował poglądy o nierówności ras ludzkich , a rasę białą /aryjską [nordycką] stawiał ponad wszystkie - ta rasa dominuje w temacie, może powinien brzmieć np:"Rasa nordycka".

Zadziwiająca jest zbieżność niektórych poglądów pana Gobineau i autora tematu : Za głównych przedstawicieli najszlachetniejszej według niego rasy aryjskiej uważał nie Niemców a Skandynawów.

(...) Np. Szwedzi są właściwie w 100% rasy nordyckiej, a jasne włosy ma tam około 35% z dorosłych ludzi (podaje dane z książki), na Wyspach Owczych gdzie też 100% to czysta rasa nordycka wśród rdzennych mieszkańców, jeszcze mniejszy odsetek ludzi ma jasne włosy.

(...) Po pierwsze kolor włosów ma bardzo niewielkie znaczenie w ocenie rasy, tzn. ma znaczenie jako jedna z około 60 cech, jednak można być czystym typem nordyckim mając ciemne włosy lub typem nie mającym nic wspólnego z rasą nordycką oprócz koloru włosów. To tak jak np. Labrador może być czarny albo kremowy, a rasy jest tej samej. Kolor włosów i oczu jest łatwo zauważalny, ale to tylko 2 cechy spośród 60 cech mających wpływ na rasę, o wszystkim i tak decyduje budowa czaszki. Jasne włosy i jasne oczy (niebieskie, zielone i szare) są cechami nordyckimi, jednak można powiedzieć, że właściwie nie mają prawie żadnego znaczenia bo i tak o rasie decydują cechy czaszki.

(...)Po drugie, jak mówiłem i powtórze jeszcze raz: Np. ja badałem swoje cechy rasowe. Jestem: Czystym Typem Nordyckim (charakterystycznym dla np. Szwecji) z domieszką Typu Wschodnio-Bałtyckiego (charakterystyczny dla np. Finlandii czy Białorusi) oraz z domieszką Typu Borreby (charakterystyczny dla np. Danii), wszystkie te typy zaliczają się do szerzej rozumianej Rasy Nordyckiej. Brata mojej mamy, a także innego członka mojej rodziny (przodka) brano za Szwedów. Zdarzało się, że podchodzili do nich na ulicy w Polsce i pytali czy są Szwedami.

I wciąż mam jasne włosy.

Jestem: Czystym Typem Nordyckim ...I wciąż mam jasne włosy.

A co włosy mają do rzeczy, skoro i tak decyduje budowa czaszki ?

Jak Kolega dowiedzie swojej czystości rasowej ?

Kto w ogóle ustalił kryterium [ selekcję] 60 cech, i jak rozpoznać na 100% typ rasowy ?

Skoro: z domieszką Typu Wschodnio-Bałtyckiego (charakterystyczny dla np. Finlandii czy Białorusi) oraz z domieszką Typu Borreby (charakterystyczny dla np. Danii), wszystkie te typy zaliczają się do szerzej rozumianej Rasy Nordyckiej.

A jednak nie czysty, bo jest domieszka.

Praktycznie wszyscy ludzie są mniejszymi czy większymi mieszankami cech rasowych, liczy się przewaga danych cech nad innymi. Po prostu badamy człowieka, spisujemy jego cechy rasowe i porównujemy do określonego wzoru, do jakiego typu rasowego bardziej pasuje. Jest wiele typów rasowych rasy białej.

A w jakim celu ? Co to ma udowodnić ?

Według Gobineau [i jego następców] ,czystość rasowa miała mieć wpływ na zajmowane miejsce w społeczeństwie [tzw. rasa panów]. Dziełem Aryjczyków miały być cywilizacje rzymska i grecka, przy czym ta ostatnia zatraciła talent polityczny w wyniku stopniowego mieszania z rasą czarną. Z mieszaniny tej rasy z niższymi rasami tubylczymi powstała burżuazja . We Francji aryjskość najlepiej mieli reprezentować arystokraci pochodzenia ario-germańskiego - przecież arya oznacza szlachetny. Słowian i innych mieszkańców Europy środkowo-wschodniej uważał za ludy aryjskie, z tym, że są bardziej wymieszane niż np: ludy skandynawskie i dlatego są mniej aryjskie. Natomiast Naziści wykluczali aryjskie pochodzenie tych ludów.

Ciekawe, czyje zdanie podziela autor tematu ?

Ps

Tak często wymieniana przez autora tematu Szwecja była jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym powstał instytut poświęcony higienie rasowej (1922r.),i gdzie program eugeniczny był prowadzony przez ponad 40 lat.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Popierwsze to Ty wprowadzasz rasizm do rozmowy o antropologii rasowej, a nie ja! Ja pisałem tylko o nauce- antopologii rasowej.

Po drugie rzeczywiście kolor włosów nie ma prawie żadnego znaczenia w ocenie rasy (tzn. ma znaczenie, ale jako jedna z około 60 cech wyglądu odpowiedzialnych za rasę, czyli ma małe znaczenie). Można być nordykiem z ciemnymi włosami i nie-nordykiem z jasnymi włosami i tak o wszystkim decydują cechy twarzy i czaszki. Jednakże napisałem, że wciąż mam jasne włosy bo ktoś się mnie o to wcześniej pytał, czytaj uważnie forum.

Po trzecie jak rozpoznać typ rasowy? Należy mieć szczegółowe wzroce tych typów, które ja mam, ale które są ciężko dostępne. Na czaszce są punkty antropometryczne, należy wykonać pomiary czaszki, określić także inne cechy rasowe i na tej podstawie porównać je do tych wzorców i wtedy będzie widać na ile jest się jednym typem rasowym na ile drugim. Kto ustalił kryterium tych cech? Naukowcy- Antropologowie. Niektórzy proponują jeszcze więcej tych cech, nie tylko 60.

Jestem czystym typem nordyckim Z domieszką: wschodnio-bałtycką i borreby. Te typy rasowe i tak są rozumiane jako szerzej pojęta rasa nordycka. Czystych typów nordyckich bez domieszki nie ma już prawie woogle, albo bardzo bardzo mało, nawet w Szwecji jest ich bardzo mało- z uwagi na przemieszanie z Lapończykami i Finami. Można być jednak typem mieszanym mniej więcej po połowie każdego, a można też być typem czystym z niewielką domieszką innych typów.

Po czwarte co ma to udowadniać? A co ma udowadniać badanie i klasyfikowanie ras psów, koni, żab, zajęcy itd? Poprostu nauka.

Po piąte TO NIE JEST TEMAT O MNIE, to, że wspomniałem w jednym zdaniu o sobie to nie znaczy, żeby się na tym skupiać. A jak kogoś ten temat nie interesuje to niech w nim nie pisze i tyle.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Popierwsze to Ty wprowadzasz rasizm do rozmowy o antropologii rasowej, a nie ja! Ja pisałem tylko o nauce- antopologii rasowej.

Po pierwsze : ?

Proszę sprecyzować zarzut.

Po drugie rzeczywiście kolor włosów nie ma prawie żadnego znaczenia w ocenie rasy (tzn. ma znaczenie, ale jako jedna z około 60 cech wyglądu odpowiedzialnych za rasę, czyli ma małe znaczenie). Można być nordykiem z ciemnymi włosami i nie-nordykiem z jasnymi włosami i tak o wszystkim decydują cechy twarzy i czaszki. Jednakże napisałem, że wciąż mam jasne włosy bo ktoś się mnie o to wcześniej pytał, czytaj uważnie forum.
Po trzecie jak rozpoznać typ rasowy? Należy mieć szczegółowe wzroce tych typów, które ja mam, ale które są ciężko dostępne. Na czaszce są punkty antropometryczne, należy wykonać pomiary czaszki, określić także inne cechy rasowe i na tej podstawie porównać je do tych wzorców i wtedy będzie widać na ile jest się jednym typem rasowym na ile drugim. Kto ustalił kryterium tych cech? Naukowcy- Antropologowie. Niektórzy proponują jeszcze więcej tych cech, nie tylko 60.

Jestem czystym typem nordyckim Z domieszką: wschodnio-bałtycką i borreby. Te typy rasowe i tak są rozumiane jako szerzej pojęta rasa nordycka. Czystych typów nordyckich bez domieszki nie ma już prawie woogle, albo bardzo bardzo mało, nawet w Szwecji jest ich bardzo mało- z uwagi na przemieszanie z Lapończykami i Finami. Można być jednak typem mieszanym mniej więcej po połowie każdego, a można też być typem czystym z niewielką domieszką innych typów.

Po drugie i po trzecie:

Nie chodziło mi o włosy.

Dlaczego wśród 60 cech decydują jedynie te dwie, tzn. twarzy i czaszki ? Po co wprowadzać więcej skoro te dwie wystarczą :)

Skąd był brany wzorzec ? Bo przecież : Czystych typów nordyckich bez domieszki nie ma już prawie woogle...

Którzy Naukowcy- Antropologowie? Powinni mieć jakieś nazwiska.

Po czwarte co ma to udowadniać? A co ma udowadniać badanie i klasyfikowanie ras psów, koni, żab, zajęcy itd? Poprostu nauka.

Po czwarte : Po prostu nauka ? Konie, psy...zazwyczaj klasyfikuje się w celu hodowlanym. A ludzi ? Rzeczywiście szczególnie naziści rozwinęli tę dziedzinę "nauki".

Po piąte TO NIE JEST TEMAT O MNIE.

Po piąte: Było się chwalić zdjęciem ?

czytaj uważnie forum.

Po szóste: Czytam uważnie posty... nawet zauważyłem, że Kolega lubi często powtarzać swoje "argumenty", oraz nagminnie unika konkretnych odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Popierwsze to Ty wprowadzasz rasizm do rozmowy o antropologii rasowej, a nie ja! Ja pisałem tylko o nauce- antopologii rasowej.

Po drugie rzeczywiście kolor włosów nie ma prawie żadnego znaczenia w ocenie rasy (tzn. ma znaczenie, ale jako jedna z około 60 cech wyglądu odpowiedzialnych za rasę, czyli ma małe znaczenie). Można być nordykiem z ciemnymi włosami i nie-nordykiem z jasnymi włosami i tak o wszystkim decydują cechy twarzy i czaszki. Jednakże napisałem, że wciąż mam jasne włosy bo ktoś się mnie o to wcześniej pytał, czytaj uważnie forum.

Po trzecie jak rozpoznać typ rasowy? Należy mieć szczegółowe wzroce tych typów, które ja mam, ale które są ciężko dostępne. Na czaszce są punkty antropometryczne, należy wykonać pomiary czaszki, określić także inne cechy rasowe i na tej podstawie porównać je do tych wzorców i wtedy będzie widać na ile jest się jednym typem rasowym na ile drugim. Kto ustalił kryterium tych cech? Naukowcy- Antropologowie. Niektórzy proponują jeszcze więcej tych cech, nie tylko 60.

Jestem czystym typem nordyckim Z domieszką: wschodnio-bałtycką i borreby. Te typy rasowe i tak są rozumiane jako szerzej pojęta rasa nordycka. Czystych typów nordyckich bez domieszki nie ma już prawie woogle, albo bardzo bardzo mało, nawet w Szwecji jest ich bardzo mało- z uwagi na przemieszanie z Lapończykami i Finami. Można być jednak typem mieszanym mniej więcej po połowie każdego, a można też być typem czystym z niewielką domieszką innych typów.

Po czwarte co ma to udowadniać? A co ma udowadniać badanie i klasyfikowanie ras psów, koni, żab, zajęcy itd? Poprostu nauka.

Po piąte TO NIE JEST TEMAT O MNIE, to, że wspomniałem w jednym zdaniu o sobie to nie znaczy, żeby się na tym skupiać. A jak kogoś ten temat nie interesuje to niech w nim nie pisze i tyle.

Jestem czystym typem nordyckim Z domieszką: wschodnio-bałtycką i borreby. Te typy rasowe i tak są rozumiane jako szerzej pojęta rasa nordycka.

Czyli jesteś nordykiem z domieszką nordycką.

A na polski i wykłady z logiki to się chodziło?

Naukowcy- Antropologowie.

A konkretniej?

Na czaszce są punkty antropometryczne, należy wykonać pomiary czaszki

I jak tego kolega dokonał bez odpowiednich przyrządów?

Innymi słowy na ile kolega oszacował błąd pomiaru u siebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

O, widzę czepianie się słówek...

Więc wytłumaczę, bo widzę, że ciężko ze zrozumieniem tekstu pisanego:

Oto cechy wyglądu opowiedzialne za rasę (przypadkowa kolejność):

-wzrost

-budowa ciała

-długośc nóg

-długość rąk

-grubość kości

-długość kości

-indeks cefaliczny czaszki (proporcje czaszki obliczone wg pewnego wzoru)

-wysokość czaszki

-wielkość czaszki

-kształt czaszki

-budowa obszaru skroni

-wygląd czaszki przy widoku z góry

-potylica

-wysokość czoła

-nachylenie czoła

-szerokość czoła

-zaznaczenie granicy między czołem, a bocznymi kośćmi czaszki

-profil czoła

-szerokość twarzy

-długość twarzy

-wydatność kości policzkowych

-kształ twarzy

-szerokość dolnej szczęki

-wydatność dolnej szczęki

-dystans między ustami i końcem podbródka

-wygląd szczęki patrząc z dołu

-szerokość ust

-grubość ust

-szerokość podbródka

-wydatność podbródka

-dystans między oczodołami

-głębokość oczodołów

-wielkość łuków nadoczodołowych

-grubość brwi

-linia brwi

-ułożenie szpary ocznej

-wysokość szpary ocznej

-opadanie fałdy powiekowej

-wydatność nosa

-szerokość nosa

-długość nosa

-wgłębienie między grzbietem nosa, a czołem

-wysokość nasady nosa

-szerkość nasady nosa

-grzbiet nosa

-wygląd szkrzydełek nosa

-profil nosa

-koniuszek nosa

-kolor włosów

-kształt włosów

-kolor oczu

-kolor skóry

-właściwości skóry

Jak widzimy większość z tych cech to cechy twarzy i czaszki, dlatego one mają największą i kluczową rolę w określeniu rasy, sam nos opisuje 10 cech.

Jacy antropologowie? Carleton S. Coon, a także Madison Grant czy też Bertil Lundman oraz inni. Trzeba pamiętać, że oni tez mogą się mylić i mylili sięc czasem, ale tak jest ze wszystkim w nauce. Skąd wzorce? Przedewszystkim z wykopalisk archeologicznych.

Na pytanie odnośnie siebie już nie odpowiadam. Można poradzić sobie z pomiarami bez tych przyrządów z dokładnością tych przyrządów, ale jest to trochę bardziej kłopotliwe.

Rasa nordycka w szerszym pojęciu obejmuje więcej typów, które niekiedy róznią się wyraźnie od czystej rasy nordyckiej. Są to typy gdzie przeważa rasa nordycka, ale mają pewną, dość niewielką domieszkę innych typów, takim typem jest np. typ wschodnio-bałtycki, który ma domieszkę typu uralskiego (typ uralski jest to typ typowy dla np. Rosji czy północnej Finlandii, ale spotykany szeroko w całej Europie środkowej i wschodniej, gdy dodamy do niego, powiedzmy 65% typu nordyckiego to otrzymamy typ wschodnio-bałtycki). Inaczej jest z typem Borreby, tu nie jest łatwo odpowiedzieć od razu, mieszanki, które stworzyły ten typ odbywały się znacznie wcześniej, jest to typ typowy dla Danii, ale występuje w całej Europie, szczególnie północnej i środkowej także. Obydwa te typy (tj. Wschodnio-Bałtycki jak i Borreby) zaliczaję się do szerzej rozumianej rasy nordyckiej.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Aaaa Grant, ten od superiorów i wyższości rasy nordyckiej - i wszystko jasne.

A na marginesie u Coona nie ma rasy nordyckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Aaaa Grant, ten od superiorów i wyższości rasy nordyckiej - i wszystko jasne.

A na marginesie u Coona nie ma rasy nordyckiej.

Teraz wiadomo skąd Kolega suomeksi czerpie natchnienie.

Dodam kilka zdań.

Madison Grant jest znany jako propagator eugeniki w Stanach Zjednoczonych oraz autor książek o segregacji rasowej. Szczególnie The Passing of the Great Race, która była bestsellerem, wydana w latach 1918, 1920, i 1921, przetłumaczona na wiele języków, m.in. na niemiecki, francuski i norweski [zachwyciła Hitlera, który nazwał ją "Biblią"].

Mała próbka :

(...)poprzez eliminację tych, którzy są słabi i nie nadają się - innymi słowy społecznych porażek.

(...)Skandynawowie... rasą żołnierzy, marynarzy, podróżników i odkrywców, ale przede wszystkim, władców, organizatorów, i arystokratów...

"Dzieła" Granta były często cytowane w celu wykazania, że zamysł ludobójstwa i eugeniki nie powstał tylko w III Rzeszy, ale miały korzenie w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Carleton Stevens Coon ,na podstawie swoich badań sformułował teorię wykazującą słuszność rasizmu, która była wykorzystywana jako tłumaczenie segregacji rasowej. W 1960 roku Ruch Praw Obywatelskich USA ostro skrytykował jego teorię.

Ps

I czy to nie "pachnie" rasizmem ?

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Wiesław z Bogdańca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Przypomina mi to tezy C. Lombroso, który wiązał skłonność do przestępstw z budową czaszki.

O ile można odnieść wrażenie, że część kryminalistów "pospolitych" ma rzeczywiście wiele wspólnych cech budowy, to jednak gdy weźmie się pod lupę kryminalistów "wiekszych", tezy można włożyć między bajki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.