Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
suomeksi

Rasa

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega czegoś nie zrozumiał, przecież sam napisał, że parametry bada się u dojrzałej osoby, to po kiego czorta zdjęcie z dzieciństwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GP_mars   

Zdjęcie nic faktycznie nie mówi. Kształt głowy, proporcje zmieniają się w okresie wzrostu.

A włosy ciemnieją.

Jasne (może nie aż tak) za młodu, to miewają nawet dzieci tej rasy:

Swieto_Ciulimu_Czulentu_4503763.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Po pierwsze kolor włosów ma bardzo niewielkie znaczenie w ocenie rasy, tzn. ma znaczenie jako jedna z około 60 cech, jednak można być czystym typem nordyckim mając ciemne włosy lub typem nie mającym nic wspólnego z rasą nordycką oprócz koloru włosów. To tak jak np. Labrador może być czarny albo kremowy, a rasy jest tej samej. Kolor włosów i oczu jest łatwo zauważalny, ale to tylko 2 cechy spośród 60 cech mających wpływ na rasę, o wszystkim i tak decyduje budowa czaszki. Jasne włosy i jasne oczy (niebieskie, zielone i szare) są cechami nordyckimi, jednak można powiedzieć, że właściwie nie mają prawie żadnego znaczenia bo i tak o rasie decydują cechy czaszki. Np. Szwedzi są właściwie w 100% rasy nordyckiej, a jasne włosy ma tam około 35% z dorosłych ludzi (podaje dane z książki), na Wyspach Owczych gdzie też 100% to czysta rasa nordycka wśród rdzennych mieszkańców, jeszcze mniejszy odsetek ludzi ma jasne włosy. Tu liczą się cechy twarzy i czaszki. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że w Europie są trzy miejsca gdzie jest najwięcej ludzi o jasnych włosach (80%) (zaliczają się też tu jasno-brązowe), dwa miejsca (enklawy) w Estonii i jedno w Norwegii (Mapa Bertila Lundmana, przedstawiająca kolor włosów wśród 22 letnich mężczyzn).

Po drugie, jak mówiłem i powtórze jeszcze raz: Np. ja badałem swoje cechy rasowe. Jestem: Czystym Typem Nordyckim (charakterystycznym dla np. Szwecji) z domieszką Typu Wschodnio-Bałtyckiego (charakterystyczny dla np. Finlandii czy Białorusi) oraz z domieszką Typu Borreby (charakterystyczny dla np. Danii), wszystkie te typy zaliczają się do szerzej rozumianej Rasy Nordyckiej. Brata mojej mamy, a także innego członka mojej rodziny (przodka) brano za Szwedów. Zdarzało się, że podchodzili do nich na ulicy w Polsce i pytali czy są Szwedami.

I wciąż mam jasne włosy.

Oczywiście, że zdjęcie nic nie mówi, bo powinno być zrobione gdy jest się dorosłym, ale nie ma nic mówić, bo to nie jest temat o mnie!

Żydzi? Jest mnóstwo dorosłych Żydów blondynów i to znacznie jaśniejszych niż ci na zdjęciu, są i Żydzi w 100% rasy nordyckiej (nie mówiąc już o mieszankach żydowsko-nieżydowskich). Żyd rosyjski, wysoki blondyn, rasa nordycka (zdjęcie z książki Coon'a):

troe461.jpg

W Połowie Żyd, Werner Goldberg, niemiecki żołnierz, umieszczony na okładce pisma Wehrmachtu z podpisem tytułu artytkułu "Idealny niemiecki żołnierz":

14214243944020697.jpg

Szacuje się, że około 100 000 żołnierzy Wehrmachtu atakujących Polskę było Żydami lub pół-Żydami, których żydostwo jakoś umknęło uwadze. 1/4 Żydzi (np. dziadek Żyd) zostali uznani za Niemców w czasie II wojny, ale tylko w Niemczech, w krajach słowiańskich czekała ich śmierć.

Żydzi to wielka mieszanka różnych typów rasowych, tu nie ma nic dziwnego. Nie mówiąc już o pół-Żydach. Żyd może wyglądać jakkolwiek. Tu nie ma nic niezwykłego, rzecz znana od dawna.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że są nawet ARABOWIE o blond włosach, i wyglądający bardzo europejsko. A niebieskie oczy występują we wszystkich krajach arabskich, a nawet... Na Sri Lance i w Indiach! I nie mówię tu o ludziach mieszanych, ale o rdzennych mieszkańców, którzy nie wiedzą czemu tak jest.

Pół Norweżka pół Turczynka, Vendela Kirsebom, czytsy typ nordycki:

VendelaKirsebom2102_662457p.jpg

Inny przykład:

Ten po lewej to Turek:

gumus953oa9.jpg

W połowie Turek:

david-chokachi-narc-world-premiere-arrivals-uq4Isp.jpg

ARABOWIE, tak ten chłopiec jest Arabem z Iraku!:

kasegz.jpg

2n01s08.jpg

1646jr.jpg

2vvjgo6.jpg

To i tak zdjęcia dzieci, ale był taki film kiedyś gdzie pokazywali dorosłych Arabów wyglądających w 100% europejsko, wielu było blondynami. Takie zjawisko występuje we wszystkich krajach arabskich leżących bardziej na północy. Jest to bardzo rzadkie, ale występuje.

Tylko co z tego????? Takie coś spowodowane może być różnymi czynnikami, dawne mieszanki, wędrówka ludów itd. itd.. Świat nie jest czarnobiały. Od każdej reguły są wyjątki.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, pytanie co z tego?

Co z tego ma wynikać, że istnieją ludzie o różnym wyglądzie, budowie anatomicznej - bo nie bardzo rozumiem jakie można konkluzje wyciągnąć z tematu i o czym można tu dyskutować.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jestem: Czystym Typem Nordyckim

Od każdej reguły są wyjątki.

Czyli możesz być najbardziej żydowskim Żydem albo arabskim Arabem pomimo cech czysto nordyckich.

Ergo, całą naukę o rasach możesz o przysłowiowy kant potłuc.

A nawiasem mówiąc, to samo potwierdzają badania genetyczne.

Może to świadczy o czymś co zaczynają przebąkiwać coraz głośniej antropolodzy, coś takiego jak rasa ludzka nie istnieje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GP_mars   

Na tym zdjęciu widać było kilkoro młodych Żydów z włosami ciemny blond. Na zdjęciach ortodoksów w wieku średnim wszyscy mają włosy bardzo ciemne lub czarne. Więc nie chodziło mi o wyjątki. Tylko wykazanie zasady, że włosy ciemnieją i dlatego zdjęcia z dzieciństwa niczego nie dowodzą.

Co prawda na rasach ludzkich się nie znam ale miałem kiedyś psy rasowe. I z tego co wiem, rasy psów tworzy się poprzez kojarzenie ze sobą blisko spokrewnionych zwierząt o podobnych cechach - w celu uzyskania dominacji tych cech.

Załóżmy, że istnieją rasy ludzkie. W jaki sposób powstały. Przeraża mnie wizja przodków, którzy robili to przez wieki z własnymi ciotkami, kuzynkami czy nawet ... (nie wolę nie myśleć).

@ Capricornus. Zgadzam się, że nauka o rasach ludzkich jest wątpliwa.

Z drugiej strony zgadzam się z tym, czego nie potrafił napisać Suomeksi - czyli dlaczego badania genetyczne są do bani.

Obecnie badania genetyczne dot. pochodzenia - prowadzi się głównie na podstawie wybranych markerów w materiale genetycznym chromosomu Y lub mitochondrialnego DNA.

Dają one odpowiedź o linii męskiej i żeńskiej przodków.

Kim był ojciec, ojca, ojca, ojca, ojca, ojca, ojca, ojca, ojca ....

Kim była matka, matki, matki, matki, matki....

Czyli pokazują tylko prostą linię, która faktycznie odpowiada tylko za mniejszość twojego DNA.

Nie dowiemy się jakie markery miała matka twojego dziadka czy ojciec twojej prababci itd.

Załóżmy, że Portugalczyk wieki temu spłodził dziecko w Japonii. Jeśli będzie w Japonii żył jego potomek w prostej linii męskiej - to będzie miał marker Y-DNA po przodku - najprawdopodobniej wyglądając (najprawdopodobniej, choć mogą być wyjątki) po wiekach krzyżówek jak 100% Japończyk. Z drugiej strony jeśli gdzieś w przeszłości pokrewieństwo to przechodziło przez linię żeńską - marker Y-DNA będzie japoński, co nie oznacza, że gdzieś w jakiś innych genach nie będzie się chował materiał po portugalskim przodku.

Badania te IMHO mają sens tylko w skali populacyjnej, w żadnym przypadku indywidualnej.

Edytowane przez GP_mars

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Ja nie wiem... Czemu temat się na mnie skupia. To nie jest temat o mnie! Po drugie zdjęcia z dzieciństwa niczego nie dowodzą ze względu na zmiany kształtu czaszki i cech twarzy, a nie koloru włosów bo to się prawie nie liczy. Wszystko jedno czy ma się jasne czy ciemne włosy i tak decydują cechy czaszki i w każdym przypadku można być lub nie być rasowo nordykiem.

Po drugie rasa istnieje i jest to oczywiste. Ja często rozpoznaje, często, niektóre narody bez najmniejszego problemu bo znam się na rasach. Pamiętam jak kiedyś przeglądałem jakąś stronę ze zdjęciami gdzie byli jacyś mężczyźni, nie były to znane osoby, ale chyba poszukiwani przez policję czy coś takiego, była to strona amerykańska, i zupełnie przy okazji, spojrzałem na jedno zdjęcie, był tam mężczyzna w średnim wieku, brunet, natychmiast pomyślałem- "Fin", że on musi być Finem, kliknąłem na zdjęcie- fińskie imię i nazwisko! I jak tu powiedzieć, że rasy nie istnieją? Oczywiście, że istnieją. Co z tego, że część Żydów, czy pojedyńcze przypadki wśród Arabów są rasy nordyckiej? Ale wśród Arabów to są super małe wyjątki, a np. w Szwecji wszyscy prawie są rasy nordyckiej. Żydzi to osobny temat, to jest mieszanka najróżniejszych typów rasowych, także nordyckich i u niektórych np. cechy nordyckie wychodzą.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja często rozpoznaje, często, niektóre narody bez najmniejszego problemu bo znam się na rasach.

Czyli, jeden naród - jedna rasa?

Nawet najbardziej zatwardziali rasiści tak tego nie dzielili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Oczywiście, że tak nie jest, ale są rasy charakterystyczne dla danego narodu, nawet nie chodzi, że większość jest tej rasy, ale np. mało gdzie indziej taki wygląd występuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Konkludując :

istnieją rasy - czyli że ludzie różnią się wyglądem

istnieją narody w których występuje przewaga danego wyglądu, czyli rasy

I koniec dyskusji, bo innych konkluzji już się nie da wyciągnąć.

A mnie tylko ciekawi dlaczego to właśnie Żydzi są wyjątkiem?

Kolega musi się zdecydować:

czy rozpoznaje rasy czy narody, bo oba terminy nie są tożsame.

To może tak mały test dla naszego specjalisty w dziedzinie rozpoznawania?

matka_i_corka.jpg

i

1614253.jpg

PS jeśli wygląd w dzieciństwie jest nieistotny tedy zupełnie niepotrzebnie kolega wstawiał na forum swą podobizną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Na górze Polka, na dole jakaś z Europy południowo-wschodniej, Bośnia czy coś takiego. Wstawiałem tak sobie. Tzn. to nie jest tak, że to się nie liczy, wygląd jako dziecka też się liczy, ale w znacznie mniejszym stopniu niż dorosłego.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GP_mars   

Osobiście uważam, że badania o Rasach kiedyś, tak jak obecnie badania DNA służą jednemu celowi - realizacji podstawowej ludzkiej potrzeby przynależności do grupy.

To co się rozwinęło ewolucyjnie, że człowiek musiał współdziałać z innymi, żeby przetrwać - pomimo daleko idących zmian i dostosowania środowiska do swoich potrzeb - wewnątrz naszych głów pozostało.

Dawniej - przynależność do grupy określano za pomocą wspólnych obrządków, rytuałów, wiary, wreszcie języka.

Obecnie, w świecie zunifikowanej kultury, w świecie globalnych świąt Bożego Narodzenia, świecie uniwersalnych rytuałów i uniwersalnych wierzeń (lub uniwersalnego braku wiary) - nie sposób tej wewnętrznej potrzeby realizować w dawny sposób.

Znajduje zatem ona ujście w różnych innych miejscach, identyfikowaniu się z partiami politycznymi, klubami sportowymi, subkulturami, a także zapewne poprzez błagalne spojrzenia na naukę z prośbą o naukowe określeniu grupy do jakiej się należy.

Tak to osobiście widzę.

Edytowane przez GP_mars

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.