Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
suomeksi

Rasa

Rekomendowane odpowiedzi

suomeksi   

Rasa z punktu widzenia nauki- antropologii rasowej to wygląd człowieka odpowiadający określonym kryteriom. Język, wyznanie, pochodzenie czy narodowość nie ma tu żadnego znaczenia, liczą się tylko cechy wyglądu, a w szczególności cechy twarzy i czaszki, chodź niektórzy antropologowie zaliczają do cech rasowych także grupę krwi (np. grupa A jest wg. nich cechą nordycką). Antropologia rasowa jest obecnie tematem tabu ze względu na II wojnę światową, chodź nie ma w niej nic złego i nie jest ona wytworem Nazistów, temat ten był bardzo popularny przed wojną. Szczególnie popularny był w Szwecji.

Jest około 60 cech twarzy, czaszki i budowy ciała odpowiedzialnych za rasę, za przynależność do danego typu rasowego. Właściwie przynależność rasową można stwierdzić po samej czaszce. Praktycznie wszyscy ludzie są mniejszymi czy większymi mieszankami cech rasowych, liczy się przewaga danych cech nad innymi. Po prostu badamy człowieka, spisujemy jego cechy rasowe i porównujemy do określonego wzoru, do jakiego typu rasowego bardziej pasuje. Jest wiele typów rasowych rasy białej.

Oto cechy wyglądu opowiedzialne za rasę (przypadkowa kolejność):

-wzrost

-budowa ciała

-długośc nóg

-długość rąk

-grubość kości

-długość kości

-indeks cefaliczny czaszki (proporcje czaszki obliczone wg pewnego wzoru)

-wysokość czaszki

-wielkość czaszki

-kształt czaszki

-budowa obszaru skroni

-wygląd czaszki przy widoku z góry

-potylica

-wysokość czoła

-nachylenie czoła

-szerokość czoła

-zaznaczenie granicy między czołem, a bocznymi kośćmi czaszki

-profil czoła

-szerokość twarzy

-długość twarzy

-wydatność kości policzkowych

-kształ twarzy

-szerokość dolnej szczęki

-wydatność dolnej szczęki

-dystans między ustami i końcem podbródka

-wygląd szczęki patrząc z dołu

-szerokość ust

-grubość ust

-szerokość podbródka

-wydatność podbródka

-dystans między oczodołami

-głębokość oczodołów

-wielkość łuków nadoczodołowych

-grubość brwi

-linia brwi

-ułożenie szpary ocznej

-wysokość szpary ocznej

-opadanie fałdy powiekowej

-wydatność nosa

-szerokość nosa

-długość nosa

-wgłębienie między grzbietem nosa, a czołem

-wysokość nasady nosa

-szerkość nasady nosa

-grzbiet nosa

-wygląd szkrzydełek nosa

-profil nosa

-koniuszek nosa

-kolor włosów

-kształt włosów

-kolor oczu

-kolor skóry

-właściwości skóry

Np. ja badałem swoje cechy rasowe. Jestem: Czystym Typem Nordyckim (charakterystycznym dla np. Szwecji) z domieszką Typu Wschodnio-Bałtyckiego (charakterystyczny dla np. Finlandii czy Białorusi) oraz z domieszką Typu Borreby (charakterystyczny dla np. Danii), wszystkie te typy zaliczają się do szerzej rozumianej Rasy Nordyckiej. Brata mojej mamy, a także innego członka mojej rodziny (przodka) brano za Szwedów. Zdarzało się, że podchodzili do nich na ulicy w Polsce i pytali czy są Szwedami.

Istnieją różne klasyfikacje typów rasowych rasy białej.

Oto mapy przedstawiające rozmieszczenie typów rasowych w Europie. Te mapy to generalizujący schemat, pierwsza stworzona przez słynnego antropologa Madisona Granta w 1918r. jest bardzo, bardzo generalizująca zarówno w treści jak i w opisie typów rasowych. Grant wprowadził tu bardzo prosty podział tylko na 3 typy rasowe: Nordycki (czerwony), Alpejski (zielony), Śródziemnomorski (żółty). Druga mapa jest dokładniejsza, opisuje dokładniej typy rasowe, pochodzi z nazistowskich Niemiec. Właściwie to te mapy powinna oglądać osoba mają wiedzę na temat antropologii rasowej, bo może je źle zrozumieć.

UWAGA! Jeśli ktoś chce porównać do nich Polskę to należy to zrobić z Polską w granicach sprzed II wojny światowej, bo te mapy są z tych czasów!

800px-Passing_of_the_Great_Race_-_Map_4.jpg

bigracemap01.jpg

Jak widać po tych mapach i jak mogę to wywnioskować z mojej wiedzy na temat antropologii rasowej. Można stworzyć taki "ranking" krajów najbardziej nordyckich rasowo. Moim zdaniem wyglądało by to tak:

1. Szwecja

2. Islandia

3. Norwegia

4. Dania

5. Estonia

6. Łotwa

7. Irlandia

8. Wielka Brytania

9. Holandia

10. Litwa

11. Niemcy

12. Belgia

13. Finlandia

14. Polska

15. Białoruś

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ja mam pytanie. Część tych parametrów, szczególnie dotyczących twarzy to ona mi się zmienia. Zmienia w zależności.. no zmienia się.

Tak, więc kiedy badać te parametry? Czy koniecznie trzeba po trzeźwemu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Ja mam pytanie. Część tych parametrów, szczególnie dotyczących twarzy to ona mi się zmienia. Zmienia w zależności.. no zmienia się.

Tak, więc kiedy badać te parametry? Czy koniecznie trzeba po trzeźwemu?

Parametry zmieniają się np. z wiekiem, dlatego należy je badać, w celu porównania, u osoby dojrzałej, ale młodej, tak w wieku 30 lat. Oczywiście cechy zmienione przez np. wypadek czy chorobę nie liczą się.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zagadnienia antropologii rasowej były swego czasu bardzo popularne w niektórych kręgach w Szwecji, zwłaszcza pośród tych - odpowiedzialnych za sterylizację swych krajan.

Ponieważ kolega się już sam zbadał, to mam kilka pytań technicznych:

1. Jaki kolega ma profil czoła?

2. Ile wynosi u kolegi wydatność kości policzkowych?

3. Jak kolega zdołał ocenić u siebie: wygląd szczęki z dołu?

4. Jak kolega zdołał ocenić u siebie wygląd czaszki z góry?

5. Jaką budowę ma u kolegi obszar skroni?

6. Jaka jest grubość kości u kolegi?

Czy kolega posiadał takie instrumenty, i ewentualnie gdzie można je dostać:

PRZDNS-TMX-110_1_a.jpg

czy

220px-Head-Measurer_of_Tremearne_%28side_view%29.jpg

Np. ja badałem swoje cechy rasowe. Jestem: Czystym Typem Nordyckim

Noo... to było dość oczywiste.

A badania genetyczne już też kolega robił?

A jak kolega poradził sobie z badaniami z zakresu kraniometrii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Czy kolega posiadał takie instrumenty, i ewentualnie gdzie można je dostać:

PRZDNS-TMX-110_1_a.jpg

Drobiazg!

W każdym statkowym "warstacie" jest zestaw takich cyrkli. To jeden z podstawowych przyrządów fitterskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Porównywałem z opisami Coon'a i sposoby pomiarów były wystarczające, nie miałem takiego czegoś, chodź to można kupić, ale poradziłem sobie inaczej z tym. Aha, nie robiłem badań DNA. Dla mnie badania DNA w ocenie rasy są bezwartościowe. Oczywiście obecnie można zbadać DNA, jest to ok, przy okręśleniu danej osoby, ale w ocenie rasy dla mnie to jest błędne ponieważ, moim zdaniem, punkt odniesienia nie jest właściwie określony, jest wręcz niemożliwy do określenie po DNA, więć nie można powiedzieć, że dana cecha DNA jest tej rasy. Sterylizacja w Szwecji, tak wiem o tym. Przepraszam, może to kogoś zaboli, ale dla mnie to nie było nic aż takiego złego. Szwedzi chcieli pozbyć się ze swojej czystej rasy nordyckiej cech lapońskich i fińskich. Przecież nie mordowano tych ludzi. Chociaż z drugiej strony nie chce robić nikomu nic złego to bym tego nie zarządził.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jaki punkt odniesienia jest niewłaściwie określony?

Czyli de facto kolega nic nie badał tylko popatrzył na tablice poglądowe poczytał opisy i wyszedł mu z tego tak szczegółowy opis?

Zaiste, zadziwiająca precyzja.

To może kolega podzieli się własnymi wynikami antropometrycznymi, wtedy łatwiej będzie ocenić stopień wiarygodności... nieprawdaż?

ad gregski:

Cokolwiek byś tam posiadał w swym warsztacie, jest ci to już niepotrzebne, nie czytałeś co nasz ekspert napisał:

dlatego należy je badać, w celu porównania, u osoby dojrzałej, ale młodej, tak w wieku 30 lat

Ciebie już nawet badać nie ma po co. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

Badałem!!!! Dokładnie każdą cechę. Nie porównywałem do opisów poglądowych, ale szczegółowych. Badania DNA są dla mnie bezwartościowe. Chodzi o to, że nie można stwierdzić, że np. ta część DNA jest cechą taką, a taką, ponieważ nie wiadomo do jakiego czasu w historii się odnieść, następowały ciągłe mieszanki itd. To jest bezwartościowe.

P.S.

Z tego co wiem to cechy nordyckie wykazywali silnie carowie Rosji (co zresztą zauważył sam Hitler), którzy zresztą byli germańskiego pochodzenia:

Mikołaj II, Cesarz i Samodzierżca Wszechrusi, Król Polski, Wielki Książę Finlandii:

397px-Nicolas_II_of_Russia_by_Iliya_Repin.jpg

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli następowało mieszanie DNA to musiało mieć to wpływ na cechy fizyczne - to w takim razie kolegi "badania" wnoszą tyleż samo prawdy, co krytykowane badanie DNA.

Skoro kolega twierdzi:

Badałem!!!!

To w czym problem z zaprezentowaniem niektórych uzyskanych wyników liczbowych?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ale, ja się młodo czuję i (wszyscy mówią) młodo wyglądam! Poza tym od trzech miesięcy nie pobierałem żadnych środków zwiotczających!

Gorzej będzie z tym "czystym typem" bo ja w pracy rzadko czysty bywam.

A do tego jeszcze suwmiarka się przyda (widziałem na jakimś filmie jak mierzono nosy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A nie ma to związku z wikingami, co przez stulecia rabowali i gwałcili (zwłaszcza to ostatnie) ?

Przecież te odciski po rogatych hełmach muszą schodzić dopiero po wielu pokoleniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gregski, przynosisz wstyd naszemu gronu ze swą niewiedzą, żadna suwmiarka - wystarczy cyrkiel suwakowy i właśnie kabłąkowy.

A tak na marginesie: co to jest ta domieszka Borreby?

Czy właśnie chodzi o ten aspekt wskazany przez Tomasza N, czy o coś innego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomeksi   

No to dobrze, że mojego przodka zgwałcili Wikingowie, a nie np. Arabowie! Nie mam tych wyników bo już nie mieszkam w tym mieszkaniu gdzie je spisywałem i nie wiem gdzie są. Co do ostatniego pytania, wpisz w google "typ borreby" to będziesz wiedział.

Edytowane przez suomeksi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Tak? Szkoda, mamy kilka rozmiarów różnych suwmiarek.

Są też średnicówki, ale nie bardzo wiem, co nimi można by zmierzyć i jak je zapodać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wiesz Secesjonisto z tym nie ma żartów. Jak oni tak grabili i gwałcili przez stulecia (zwłaszcza gwałcili), to przecież nie pytali kobiet o pokrewieństwo, więc z tego rabowania i gwałcenia przez stulecia (zwłaszcza gwałcenia) mógł się zrobić taki chów wsobny, prowadzący jak wiadomo do degeneracji w kolejnych pokoleniach, dając w sumie tę rasę nordycką.

No to dobrze, że mojego przodka zgwałcili Wikingowie, a nie np. Arabowie!

A skąd ta pewność ? Mógł to być trzynasty wojownik. Wyglądał podobno jak Banderas więc mało która mu się oparła.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.