Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Święto "Żołnierzy Wyklętych"

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Dzięki innemu forum znalazłem taką informację:

http://beta.niezalezna.pl/5395/%C5%9Bwi%C4%99-%C5%BCo%C5%82nierzy-wykl%C4%99tych

I tu nasuwa mi się pytanie. Dlaczego 1marca?

Nic mi do głowy nie przychodzi. Z jakim wydarzeniem ten dzień jest związany?

Ma ktoś jakieś pomysły?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tutaj jest wyjaśnienie: http://podziemiezbrojne.blox.pl/html

Prezydent Komorowski kontynuuje i wspiera tę inicjatywę świętej pamięci prezydenta Kaczyńskiego. Celem projektu jest złożenie hołdu Żołnierzom Wyklętym. Proponuje się, by dniem ich upamiętniającym był 1 marca, rocznica stracenia z rąk UB kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ustanowienie tego dnia jest wyrazem szacunku dla żołnierzy drugiej konspiracji za niezłomną postawę patriotyczną i niepodległościową oraz konsekwentne sprzeciwianie się narzucanemu Polsce i nieakceptowanemu przez społeczeństwo ustrojowi. Należy podkreślić, że za prowadzoną na rzecz niepodległego państwa walkę żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych zamiast wdzięczności spotkały represje, często zakończone karą śmierci lub długoletnim więzieniem ze strony aparatu komunistycznego - mówił dalej obecny na obradach komisji sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja protestuja <_<.

Po pierwsze, to nie święto.

Po drugie, z okazji tego dnia (która nauczycielka nazwała "świętem narodowym", choć jest to raczej dzień rządzącej prawicy i pewnej instytucji) historyczka kazała wszystkim zrobić plakat. Będę się "odwoływał".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jak skończysz swój protest, to zacznij protestować przeciw skandalicznej znajomości języka polskiego przez młodych ludzi...

Jako przykład podaj swój post:

"Ja protestuja" - zrobi wrażenie na polonistce.

Po pierwsze, to nie święto.

A niby czemu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja protestuja <_<.

Po pierwsze, to nie święto.

Po drugie, z okazji tego dnia (która nauczycielka nazwała "świętem narodowym", choć jest to raczej dzień rządzącej prawicy i pewnej instytucji) historyczka kazała wszystkim zrobić plakat. Będę się "odwoływał".

Samelu ,

jak Cie lubię młody Przyjacielu ,

tak tez mam Cie ochotę czasami w czule miejsce pacnąć

za to co czasami piszesz <_<

bez obrazy

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

jeżeli nasz kolega włada gwarą śląską - to tam taka forma istnieje ;)

Samo zaś "święto" jest powiedzmy dyskusyjne.. Których żołnierzy? Tych którzy jako KWP zabijających niegodnych by żyć? A może "Ognia" i spółki? A może jeszcze rozmaitych spadkobierców NSZ-tu i całej masy innych ludzi, którzy pod pozorem i pod hasłem walki o mityczne sprawy zachowywali się jak zbóje? Takie to święto narodowe jak bohaterskie czyny św. Stanisława., buntownika przeciw legalnej władzy królewskiej. To, że będzie ono wykorzystane przez IPN i jego popleczników gł. z PiSu i konserwatywnej PO - nie należy mieć wątpliwości...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
A Ty byś pewnie wolał wykonać plakat na 7 października?

Nie, to jest ideowiec. Pewnie wolałby machać czerwoną flagą i śpiewać Międzynarodówkę 1. Maja.

pod hasłem walki o mityczne sprawy zachowywali się jak zbóje?

To nie była tylko ich domena, bo UB, MO i KBW zachowywały się bardzo podobnie. O NKWD nie wspomnę.

Tych którzy jako KWP zabijających niegodnych by żyć?

Zdrada to kara śmierci. W każdym odbiciu Rzeczypospolitej.

A UB i MO to kolaboranci na żołdzie Sowietów.

konserwatywnej PO

PO konserwatywne? :lol::blink:

Będę się "odwoływał".

Sądzę, że towarzysz Sierow nie wesprze protestu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to nie święto.

A niby czemu?

Bo święta są w rocznice radosnych wydarzeń, a to co podał Albinos za takie uznane być nie może.

Andreasie!

Kojarzenie mnie z Sierowem jest dla mnie obraźliwe.

Gregski!

Czemu nie?

1942 – w nocy z 7 na 8 października Armia Krajowa przeprowadziła akcję Wieniec; wysadzenie w powietrze linii kolejowych wokół Warszawy. :)

Choć wiem, że chodziło Ci o coś zgoła innego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolego Samuelu święto to nie tylko uczczenie dni radosnych, definicja słownikowa jest znacznie szersza.

Spójrzmy na takie święto:

Portugalia - Dzień Portugalii (1580) zw. Dniem Camõesa (rocznica śmierci narodowego poety Portugalii), rozumiem, że zdaniem kolegi Łaszcza w dniu tegoż święta państwowego Portugalczycy radują się śmiercią swego poety?

W Danii pośród świąt państwowych znajdujemy Dzień Auschwitz... też zdaniem kolegi radują się w tym dniu?

Kolega Łaszcz protestuje przeciw samemu świętu, czy raczej przeciwko konieczności wykonania plakatu?

Ach ten czar niegdysiejszego tworzenia z bibuły maków i słoneczników na majowe święto...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolega Łaszcz protestuje przeciw samemu świętu, czy raczej przeciwko konieczności wykonania plakatu?

Ach ten czar niegdysiejszego tworzenia z bibuły maków i słoneczników na majowe święto...

Co do definicji święta, mój błąd.

Ja sprzeciwiam się zarówno ustanowieniu takiego dnia, jak i wykonaniu plakatu (które, to wykonanie jest obowiązkowe).

Ta sprawa jest sztandarowym przykładem indoktrynacji historycznej i szerzenia "jedynie słusznej" wersji historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To właśnie wtedy kolega udowodni swe zaangażowanie przynosząc do sekretariatu własnoręcznie wykonany plakat, może być też gobelin z wizerunkiem największego językoznawcy świata.

Co to za zaangażowanie robić coś na polecenie nauczyciela na lekcjach?

Jakby kolega zauważył to napisałem:

"na 22 lipca"

a nie

"wykonany 22 lipca"

Różnica znacząca, jak mi się zdaje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.