Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
STK

Najpiękniejsza moneta kolekcjonerska wydane przez NBP

Rekomendowane odpowiedzi

STK   

Temat raczej dla znawców i kolekcjonerów, ale nie tylko. Można przecież dotychczasowe emisje zobaczyć np. tutaj:

http://www.nbportal..../galerie/monety (3 strony)

W tym temacie rozmawiamy o monetach wydanych przez NBP i tylko o monetach, więc numizmaty odpadają.

Wg mnie taką monetą jest słynna moneta Szlak Bursztynowy:

298.jpg

298-1.jpg

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Nominał: 20 zł

Srebro: Ag 925/1000

Techniki dodatkowe: moneta oksydowana, bursztyn

Stempel: zwykły

Średnica: 38,61 mm

Waga: 28,28 g

Wielkość emisji: 30000 szt.

Cena emisyjna NBP: 57 zł

Data emisji monet: 21.02.2001 r.

Jest nie tylko piękna, ale też szalenie zwiększyła swoją wartość. Z ceny emisyjnej 57 zł na cenę powyżej 1000 zł na allegro. Zapewne z powodu zainteresowania, bo to naprawdę piękna moneta, z prawdziwym bursztynem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szlak bursztynowy jest trudny do przebicia pod względem estetycznym. To też wg mnie najpiękniejsza moneta wydana przez NBP.

Ja jeszcze dodam dwie piękne moim zdaniem monety:

90 lecie NIK:

NIK_10a.jpg

450 lat Poczty Polskiej:

216a.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bodzio38   

"Poczta" nie dorównuje "nocy świętojańskiej", tej widzianej na żywo, nie na zdjęciu. A najpiękniejszą monetą świat 2009/10 została 10 złotówka 400 lecie polskiego osadnictwa w Ameryce, słusznie zresztą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rankingi odbywają się przy okazji targów numizmatycznych.

Na przykład w 2010 r. w Berlinie jury to: 12 dyrektorów mennic z sześciu kontynentów, szefowie siedmiu gabinetów numizmatycznych, sześć narodowych związków numizmatycznych, 11 ekspertów, dziennikarze i 10 przedstawicieli "Krause Publication" - wygrała nasza moneta "65. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim".

A mnie się podoba skromna w formie:

202r.jpg

Co do monety o 'osadnictwie" to nie została wybrana najpiękniejszą monetą świata, tylko wygrała w kategorii:

"najbardziej zaawansowana technicznie moneta srebrna", i miało to miejsce w Canberze na XXVI Konferencji Dyrektorów Mennic (MDC).

Ta sama moneta w 2009 r. na międzynarodowym konkursie "Konstelacja monet – 2009" otrzymała pierwsze miejsce w kategorii "Oryginalna technologia".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nasza mennica rzeczywiście może być naszą dumą. W tym roku jednak mają być same monety ze stemplem lustrzanym. Szkoda, bo te z malunkami, dodatkami jak bursztyn, czy kryształ svarowskiego są naprawdę widowiskowe.

Noc Świętojańska i Sybiracy to również piękne monety. Natomiast moneta 65. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim dla mnie żadna rewelacja. Moneta jak moneta, ciekaw jestem uzasadnienia komisji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uzasadnienia nie znam, ale z jakiegoś powodu jednak uznano za celowe przyznać jej owe COTY, z podkreśleniem - za walory artystyczne, trudno też powiedzieć jaka była konkurencja.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bodzio38   

Rankingu nie widziałem, w zeszłym tygodniu taka informacja obiegła nasze media i używano przymiotnika najpiękniejsza lub najładniejsza( w odniesieniu do "osadnictwa"). wspominano również, że II miejsce lub wyróżnienie otrzymał dolar, chyba nowozelandzki, bity w polskiej mennicy. Według mojej estetyki "sybiraków" przebija 10 zł "Arctowski", z kolei w kategorii monet "bez ikry", 65 rocznice getta przebija "Expo Sewilla", sprzed denominacji.

Edytowane przez bodzio38

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Informacja myląca, ale tak bywa w przekazie medialnym.

Za to wspomniana moneta zadziwiająca... ta soczewka.

To chyba pierwsza gdzie zastosowano (w Polsce) połączenie metalu ze szkłem, ale może się mylę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ta z Renoirem czy motylem - mnie zadziwiły.

A mój typ w Petersburgu został uznany za najlepszą monetę w kategorii "Udany pomysł artystyczny". Projekt: Ewa Tyc-Karpińska.

A co do monety z "Osadnictwa" - jak oni otrzymali odchył równy połowie grubości włosa - niewiarygodna precyzja.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hologram na monecie Korzeniowskiego to rzeczywiście arcydzieło, aż jeszcze raz podkreślę wielka szkoda, że NBP w tym roku wydaje same stemple lustrzane bez bajerów. Zaawansowanie techniczne nasze Mennicy jest naprawdę wysokie i cenione, sporo państw wybija u nas monety kolekcjonerskie.

Moneta 400 lecie osadnictwa polskiego w Ameryce Północnej może i jest zaawansowana techniczne, ale w moim prywatnym rankingu nie jest na topowych miejscach. Bursztynowy szlak i monety z hologramami są najbardziej efektowne.

O monecie: http://www.mennica.com.pl/media/aktualnosci/artykul/zobacz/moneta-z-mennicy-najlepsza-na-swiecie.html

Jeśli chodzi o złote monety to zdecydowanie na pierwszym miejscu w moim prywatnym rankingu są te z Chopinem:

Moneta z 1999 dedykowana samemu artyście i...

55.jpg

... marzenie każdego kolekcjonera XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Moneta warta ponad 30,000 zł (http://www.enumi.pl/pl/katalog/8/200zl_XIII_Miedzynarodowy_Konkurs_Pianistyczny_im._Fryderyka_Chopina/) : )

8.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szlak bursztynowy, Korzeniowski, czy NIK bardzo ładne. Podobają mi się takie świecidełka.

Jednak do nich warto dodać w sumie nowość:

prezydencja01_01.jpg

oraz jeszcze ten, bardzo udany projekt:

TOPR_10zl_A.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kryniu99   

Wspaniałe monety! Mam pytanie do znawców - gdzie mogę kupić tanie kolekcjonerskie monety? Najlepiej jakiś zaufany sklep internetowy . Mówiąc tanie mam na myśli w dobrej jakości i niskiej cenie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.