Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Samuel Łaszcz

Szwedzka droga do socjalizmu

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilkudziesięciu lat w Szwecji rządzi socjaldemokracja. Były co prawda przerwy, acz nie mające większego znaczenia. W tym czasie zbudowano nowoczesne społeczeństwo oraz ustrój przez wielu nazywany socjalizmem. Jest to najbardziej socjalne państwo świata, jedno z najbogatszych, Szwecja zajmuje również czołowe miejsca w rankingach szczęśliwości obywateli. Prawa pracownicze są bardzo chronione.

Nawet gdyby prawica przejęła władzę na dłuższy czas, to niewiele dałoby się odwrócić.

Należy przy tem podkreślić, że podczas gdy wielu państwach (ZSRR, Chiny, Kuba, itd.) próbowano i próbuje budować się socjalizm za pomocą totalitarnych praktyk i terroru, w Szwecji nigdy nie było prześladowań opozycji czy rządów strachu.

Jakie jest wasze zdanie na temat szwedzkiej drogi do socjalizmu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdanie - i już kontrowersja.

Drugie zdanie - i kolejna kontrowersja.

Skąd kolega czerpie te informacje?

I na marginesie - kolega był w Szwecji (bo ja byłem, jako korepetytor polsko-irańskiego dziecka)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdanie - i już kontrowersja.

Drugie zdanie - i kolejna kontrowersja.

Skąd kolega czerpie te informacje?

I na marginesie - kolega był w Szwecji (bo ja byłem, jako korepetytor polsko-irańskiego dziecka)?

Dlaczego dwa pierwsze zdania są dla Ciebie kontrowersyjne?

Informacje czerpię z Sieci oraz z literatury.

W Szwecji nie byłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

SŁ: mam kolegę w Szwecji, siedzącego tam kilka ładnych lat. Sam ma poglądy dość radykalne ale... Kilka spraw na które zwrócił uwagę to to, że Szwed jest uczciwy [czasem twierdzi, że jest konieczne słówko "był", gdyż dzieli wyraźnie ludzi na "oryginalnych" i "przyjezdnych"]. To co przekażę poniżej, dotyczy tych "oryginalnych". Szwed jest uczciwy. Do bólu. W momencie jeśli tracił pracę, to dostawał zapomogę, ale od razu szukał nowej i znajdował. Rzadko zdarzało się by czekał do końca okresu zasiłkowego by potem narzekać. Szwed jest uczciwy i przyznaje się państwu do wszystkiego, solennie płaci wszystkie podatki, z drugiej - rzadko kto splami się wykorzystaniem świadczenia które mógłby dostać, tylko bardzo delikatnie kombinując.

Taki system mógł się utrzymać gdyż opierał się na dwóch sprawach które jak na razie w Polsce są nie do zrealizowania. Obywatel jest uczciwy w każdym względzie wobec państwa, a ono mu zapewnia pewien wysoki komfort życia. Czy jest to system socjalistyczny - raczej wątpię. Prawica i lewica w każdym kraju jest różna. O ile polska lewica, to dla normalnego Europejczyka ledwo centrolewicowa partia, o tyle szwedzka prawica jest chyba bardziej lewicowa niż nasze SLD.

Co kraj to obyczaj.

Jako, że w Szwecji nie było socjalizmu na pełną skalę, to nijak nie da się tego kraju porównywać do takich krajów, czy to istniejących, czy stanowiących pewną epokę historyczną jak PRL, ZSRR i td.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szwed jest uczciwy i przyznaje się państwu do wszystkiego, solennie płaci wszystkie podatki, z drugiej - rzadko kto splami się wykorzystaniem świadczenia które mógłby dostać, tylko bardzo delikatnie kombinując.

Taki system mógł się utrzymać gdyż opierał się na dwóch sprawach które jak na razie w Polsce są nie do zrealizowania. Obywatel jest uczciwy w każdym względzie wobec państwa, a ono mu zapewnia pewien wysoki komfort życia.

Miejmy nadzieję, że i w Polsce tak będzie. Niestety długo jeszcze będziemy się pozbywać mentalności rodem z XIX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Samuel Łaszcz napisał (wspierając FSO):

Miejmy nadzieję, że i w Polsce tak będzie. Niestety długo jeszcze będziemy się pozbywać mentalności rodem z XIX wieku.

Oby jak najdłużej nie (choć Rostowski się stara). Bo o czymś takim jak Pomperipossa w tych panegirykach nie było ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Artykuły w gazetach, przede wszystkim. Tytułów dokładnych Ci nie przytoczę, bo korzystałem z materiałów bibliotecznych.

To trochę mało. Bo pytanie podstawowe: w jakich gazetach?

Witam;

SŁ: mam kolegę w Szwecji, siedzącego tam kilka ładnych lat. Sam ma poglądy dość radykalne ale... Kilka spraw na które zwrócił uwagę to to, że Szwed jest uczciwy [czasem twierdzi, że jest konieczne słówko "był", gdyż dzieli wyraźnie ludzi na "oryginalnych" i "przyjezdnych"]. To co przekażę poniżej, dotyczy tych "oryginalnych". Szwed jest uczciwy. Do bólu. W momencie jeśli tracił pracę, to dostawał zapomogę, ale od razu szukał nowej i znajdował. Rzadko zdarzało się by czekał do końca okresu zasiłkowego by potem narzekać. Szwed jest uczciwy i przyznaje się państwu do wszystkiego, solennie płaci wszystkie podatki, z drugiej - rzadko kto splami się wykorzystaniem świadczenia które mógłby dostać, tylko bardzo delikatnie kombinując.

Taki system mógł się utrzymać gdyż opierał się na dwóch sprawach które jak na razie w Polsce są nie do zrealizowania. Obywatel jest uczciwy w każdym względzie wobec państwa, a ono mu zapewnia pewien wysoki komfort życia. Czy jest to system socjalistyczny - raczej wątpię. Prawica i lewica w każdym kraju jest różna. O ile polska lewica, to dla normalnego Europejczyka ledwo centrolewicowa partia, o tyle szwedzka prawica jest chyba bardziej lewicowa niż nasze SLD.

Co kraj to obyczaj.

Jako, że w Szwecji nie było socjalizmu na pełną skalę, to nijak nie da się tego kraju porównywać do takich krajów, czy to istniejących, czy stanowiących pewną epokę historyczną jak PRL, ZSRR i td.

pozdr

Kolega ma kolegę, a ja mam własne doświadczenia.

Kilka spraw na które zwrócił uwagę to to, że Szwed jest uczciwy [czasem twierdzi, że jest konieczne słówko "był", gdyż dzieli wyraźnie ludzi na "oryginalnych" i "przyjezdnych"]

To pewnie kolega objaśnił termin "przyjezdny Szwed", bo ja w swej praktyce się z takim terminem nie spotkałem.

Toteż proszę o rozwiniecie...

O pozostawaniu bez pracy to kolega FSO wie chyba na zasadzie medialnych informacji, toteż zapytam człowieka co ma informacje od kolegi:

ile wynosi przeciętne zwolnienie wskutek niechęci do pracy spowodowany zagrożeniem zwolnienia?

I pytanie konkretne: przychodzi do FSO jego kierowca, mówi że odeń się zbyt dużo się wymaga, wskutek tego jego psycholog poradził mu by poszedł na roczne zwolnienie... co robi kolega FSO?

Ano zgodnie z tym co powyżej zaprezentował... klepie go po ramieniu i mówi: odpocznij sobie kolego...

Różnica jest taka - że ja tam pracowałem, a większość tu obecnych zna opowieści z drugiej ręki.

A skąd kolega Łaszcz wziął informację, że prawica nie była w Szwecji przy władzy?

I dlaczego autorka "Dzieci z Bullerbyn" - postanowiła się wynieść z tego kraju?

Co kolega Łaszcz by powiedział gdyby w Olimpiadzie Historycznej wygrał 1000 zł, a państwo kazało mu od tego zapłacić kwotę podatku wynoszącą 1050 zł?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Panie Kolego!

Napisałem, że prawica sprawowała władzę (fragment o przerwach w rządach socjaldemokracji, nie trudno chyba wywnioskować kto sprawował w tym czasie władzę) aczkolwiek były to mało istotne okresy (z ważniejszych reform tych okresów można wymienić legalizację prywatnego szkolnictwa).

Co do gazet, głównie Wyborcza i Rzepa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I dlaczego autorka "Dzieci z Bullerbyn" - postanowiła się wynieść z tego kraju?

Co kolega Łaszcz by powiedział gdyby w Olimpiadzie Historycznej wygrał 1000 zł, a państwo kazało mu od tego zapłacić kwotę podatku wynoszącą 1050 zł?

Niestety nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. Tak więc: dlaczego?

To podatki w Szwecji wynoszą ponad 100%?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z ważniejszych spraw można nadmienić, że za prawicy poprawiał się budżet i jego dochody... potem było co przejadać.

To podatki w Szwecji wynoszą ponad 100%?

Nie chce mi się sprawdzać kolejny raz, ale miała zapłacić podatek od nagrody literackiej rzędu 102-103% - podoba się koledze, takie podejście?

Niech kolega wrzuci sobie powody opuszczenia tego kraju przez zespół ABBA...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

102 %. Wystarczy wpisać Pomperipossa i się wyświetla.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.