Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
BractwoSzermiercze

Szermierka Historyczna / Szermierka Pojedynkowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Mam nadzieję że bywalcy tego forum będą zainteresowani moim postem a ekipa nie będzie krzywo patrzeć na mnie za takie ogłoszenia...ale... :)

Chciałbym zaprosić wszystkich na zajęcia z szermierki historycznej / pojedynkowej w Warszawie i Katowicach :)

Co to szermierka pojedynkowa ?

Szermierka pojedynkowa to walka europejską ( w naszym przypadku ) bronią białą tak jak byśmy robili to podczas pojedynku na broń białą. nie jesteśmy grupą szermierki sportowej , ani grupą odtwórstwa historycznego - to nas interesuje to walka i tylko walka.

Czym walczymy ?

Nasza grupa jest ukierunkowana na szablę husarską oraz miecz długi - oprócz tego zajmujemy się szpadą dworską a w odległych planach jest rapier oraz miecz z tarczą.

Kto nas trenuje ?

Zawodowcy ;-) a zupełnie serio : trenerzy szermierki sportowej zafascynowani kulturą pojedynkową , pojedynkami oraz bronią białą

Po więcej zapraszam na naszą stronę :

www.bractwo-szermiercze.vipserv.org

albo na facebooka

http://www.facebook.com/pages/Bractwo-Szer...134579909927774

Pozdrawiamy !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako że ostatnio na wielu forach reklamujecie swoją grupę, mam parę pytań.

W czym jesteście lepsi od takie np ARMY która, jest długo w temacie ma hmm osiągnięcia itp

Mimo że jest zdecydowanie tańsza, więc co przemawia na waszą korzyść ?

I drugie pytanie na podstawie czego nauczacie walki szablą ? bo z tego co się orientuje nie ma żadnych zachowanych źródeł/traktatów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
paruje się tym czym wyjdzie ( w praktyce ) lub mocną ( w teorii

Nie słyszałem o takiej części szabli-co to ta mocna ?

A może jeszcze siłaczka :)

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

mocna czyli : jak mamy klinge to dzielimy ją na pół i od środka do "kosza" to jest mocna część klingi , w odróżnieniu od słabej : od środka do końca klingi.

w czym jesteśmy lepsi od Army ? nie wypada mi o tym rozmawiać , bardzo lubimy armę i nie powiedzielibyśmy o nich złego słowa. dlatego : W NICZYM

mogę powiedzieć czym się różnimy ;)

metodą nauczania , podejściem do traktatów , kadrą trenerską - najlepiej pójść do nich potem do nas i samemu ocenić.

nie ma zachowanych traktatów owszem , ale szermierka jest tylko jedna , umiejętności z jednej broni da się przełożyć na inną , poza tym lata doświadczeń naszych trenerów w szermierce sportowej i innych rodzajach szermierki pozawala dość skutecznie nauczać szermierki praktycznie każdą bronią :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie odpowiedział na dość zasadne pytanie - na jakich traktach opieracie swą wiedzę o walce szablą?

umiejętności z jednej broni da się przełożyć na inną

Chińskie doświadczenia z włócznią da się przenieść na europejskie zastosowanie tej broni?

Pierwsze słyszę, bo praktyka użycia była całkiem różna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zasady walki są podobne w walce każdą bronią , z tego powodu walcząc szablą poradzisz sobie w walce mieczem , walcząc szpadą łatwo rozumiesz walkę floretem itd...

trudno mi powiedzieć jakie traktaty przeczytała nasza kadra trenerska. warto może do nich napisać i dowiedzieć się ;) wydaje mi się że więcej przeczytali książek z zakresu szermierki sportowej niż szermierczych traktatów ale to moje domysły ze względu na to że strasznie wielką uwagę przykłada się do pracy nóg.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mocna czyli : jak mamy klinge to dzielimy ją na pół i od środka do "kosza" to jest mocna część klingi , w odróżnieniu od słabej : od środka do końca klingi.

Co to za ... ?

Czy słowo zastawa jest koledze obce ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

znam terminologię sportową - jest łatwiejsza jeśli chce się porozmawiać o szermierce np z grupami zagranicznymi : język szermierki sportowej jest dość uniwersalny

np : wiele grup mówi "natarcie w natarcie" co jest dość niejasne , natomiast znaczenie słowa " wyprzedzenie " w środowisku szermierczym jest oczywiste.

Edytowane przez BractwoSzermiercze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli wasze szkolenia z walki szablą opiera się na hmm tak mi się wydaje waszych trenerów ?

Bo miecz i szabla nie jest podobna w walce ;)

I czy doświadczenie w szermierce sportowej, poza samym organizowanie ćwiczeń itp przekłada się jakoś na szermierkę historyczną którą ma zupełnie inne zasady i założenia ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie

nasi trenerzy nie opierają na "tak mi się wydaje" nasi trenerzy opierają się na "działa więc tak jest"

tym różni się szermierka stricte historyczna od współczesnej szermierki pojedynkowej - dla nas traktaty stanowią wskazówkę nie wyrocznie , staramy się walczyć tak by walczyć jak najskuteczniej w danej konwencji walki.

miecz traktatowy nie jest podobny do szabli zgadzam się , ale jak już mówiłem my nie opieramy się tylko na trkatatach, naszym zdaniem szabla i miecz mają pewne wspólne cechy które można przenieść

Oczywiście że się przekłada , zupełna odrębność szermierki sportowej i historycznej to mit , najlepiej by się o tym przekonać trzeba wziąć szpadę w łapkę i pójść na legię, ew. zaprosić sportowców na salę szerm historycznej.

Pozatym trener nie ma walczyć , trener ma uczyć - a tu się liczy doświadczenie w nauczaniu.

Jeśli masz wątpliwości co do naszych trenerów najlepiej do nich napisać i umówić się na spotkanie albo przyjść na salę.

Pozdrawiam !

P.S

Właśnie dziś dowiedziałem się o zmianie cennika na lepszy i przystępniejszy , jednocześnie zapraszam do uczestnictwa w zajęciach Bractwa Szermierczego

P.P.S

Nie wiem czy dyskusja przez internet ma sens najlepiej do was wpaść i pogadać w cztery oczy do czego serdecznie zapraszamy . Zapomniałem też dodać że nasi zawodnicy jeżdżą do innych grup i odnoszą sukcesy w sparingach z nimi ( można o tym poczytać na naszym forum ) co wydaje mi się dobrą wizytówką naszych trenerów.

Edytowane przez BractwoSzermiercze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nasi trenerzy nie opierają na "tak mi się wydaje" nasi trenerzy opierają się na "działa więc tak jest"

tym różni się szermierka stricte historyczna od współczesnej szermierki pojedynkowej - dla nas traktaty stanowią wskazówkę nie wyrocznie , staramy się walczyć tak by walczyć jak najskuteczniej w danej konwencji walki.

To dla mnie to brzmi trochę bo nam tak się wydaje, bo jak dla mnie ludzie którzy zajmowali się szermierką zawodowo, i zabijali przy jej pomocy, i nie chce być złośliwy bo po prostu w moim mieście działa jedna grupa która powiedzmy uważa że wie lepiej niż traktaty.

miecz traktatowy nie jest podobny do szabli zgadzam się , ale jak już mówiłem my nie opieramy się tylko na trkatatach, naszym zdaniem szabla i miecz mają pewne wspólne cechy które można przenieść

Czyli wasza szabla nie opiera się w ogóle na traktach jej dotyczących ? w takim wypadku ciężko to nazwać szermierką historyczną w jakikolwiek sposób, skoro jest nowoczesny sposób walki szablą, to trochę tak jakby np elementy kravmagi przenieść na walkę szablą.

Oczywiście że się przekłada , zupełna odrębność szermierki sportowej i historycznej to mit , najlepiej by się o tym przekonać trzeba wziąć szpadę w łapkę i pójść na legię, ew. zaprosić sportowców na salę szerm historycznej.

Pozatym trener nie ma walczyć , trener ma uczyć - a tu się liczy doświadczenie w nauczaniu.

Odrębność oczywiście że, ale to tak jak z np muai thai(sportowa wersja bez bardzo dużej ilości technik) i muai boran, albo bliższe kendo i kenjustu, bo jak dla mnie zasady walki sportowej są tak odrealnione i bezsensowne że cóż, choćby samo to z walką w linii prostej.

I że ludzie trenując szermierkę sportową są skuteczni to kwestia szybkości i dużo większej ilości treningów której odbywają, i często też wieku.

A trener może uczyć ale tylko co wie, i właśnie to mnie ciekawi, bo jaką oni mają więdzę o szermierce dawnej ?

Bo sama metodyka treningowa nie wystarczy.

Ja bym chętnie się wybrał zobaczy na własne oczy, ale niestety w mojej mieścinie (Wrocław) nie ma waszego oddziału.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.