Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
czytacz1967

Data śmierci Hitlera

Recommended Posts

Skąd wiadomo że Adolf umarł 30 kwietnia 1945, przecież mógł zejść dzień wcześniej? Chodzi mi o godzinę - 23.59 to jescze wczoraj ... I jak to zrobił - strzelił sobie w głowę? A może to było zabójstwo? Ewa Braun była przy Wodzu ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Skąd wiadomo że Adolf umarł 30 kwietnia 1945, przecież mógł zejść dzień wcześniej?

W latach 1946–1949 NKWD prowadziło przesłuchania Ottona Günschego – zastępcy osobistego adiutanta Hitlera oraz Heinza Lingego – ordynansa Hitlera. Protokoły przesłuchań utajniono. Istnieje natomiast rozbieżność co do samego momentu śmierci - czy było to samobójstwo (strzał w otwarte usta), czy też wyrok wykonała gwardia przyboczna (lub adiutanci) Hitlera.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gilbert   

Są jeszcze pogłoski, że Hitler mógł popełnić samobójstwo, połykając fiolkę z cyjankiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

1. Fuhrerowi doradzał dr Haase, w jaki sposób ma popełnić samobójstwo. Zalecał rozgryzienie (a nie połknięcie!) ampułki z cyjankiem potasu i jednoczesny strzał w skroń. Świadkiem tego był dr Ernst-Gunther Schenck. Przy strzale istniała możliwość uszkodzenia nerwów wzrokowych, ale nie śmierci. Bywały takie przypadki.

2. Gdy Traudl Junge weszła do pomieszczenia, wyczuła zapach cyjanku. Ona, wraz z Bormannem, była tam pierwsza, co wyklucza teorię, jakoby Linge lub Gunsche strzelili w głowę Hitlerowi. Poza tym, sofa, znaleziona w pokoju, ma wyraźne ślady krwi (była na wystawie eksponatów w Moskwie), co dalej wyklucza teorię o samobójstwie poprzez rozgryzienie ampułki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wedle zeznań wspomnianych przez ciekawego funkcjonariuszy Traudl Junge nie weszła jako pierwsza z Bormannem:

"Linge zameldował Bormannowi, że w przedpokoju Hitlera czuć dym z prochu. Bormann wyprostował się i razem z Lingem pobiegł do gabinetu Hitlera. Linge otworzył drzwi i wszedł razem z Bormannem (...)

Bormann wybiegł do przedpokoju, by zawołać esesmanów, którzy mieli wynieść oba martwe ciała do ogrodu. Z przedpokoju Linge zabrał złożone tam koce aby zwinąć w nie Hitlera. Jeden rozpostarł na podłodze w gabinecie. Z pomocą Bormanna, który wrócił, położył na nie ostygłe jeszcze ciało Hitlera na podłodze i zawinął je w koc.

Günsche pobiegł do sali narad. Tak gwałtownie otworzył drzwi, że Goebbels, Krebs, Burgdorf, Axmann i Rattenhuber, którzy stali wokół stołu, wzdrygnęli się. Günsche zawołał: "Führer nie żyje!". Wszyscy wpadli do przedpokoju.

W tym momencie wyszedł Linge, za nim esesmani Lindloff i Reisser, ze zwłokami Hitlera z gabinetu".

/"Teczka Hitlera" red. H. Eberle i M. Uhl, Warszawa 2009, s. 303-304/

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
atrix   

jest zastanawiające że jeszcze we wrześniu 1945 r nie wiedziano co się stało z A.Hitlerem. Amerykańska gazeta" Sunday Dispatch "domagała się by A. Hitlera sądzono w osobnym procesie niż pozostałych zbrodniarzy nazistowskich osadzonych w areszcie w Norymberdze ( na podstawie Dziennika powszechnego z 25 września 1945r). Czyli jeszcze we wrześniu 1945 roku nie wiedziano co się stało z Hitlerem? Nasuwa się proste pytanie, to kiedy Rosjanie odnaleźli zwłoki Adolfa i Ewy? A może nic jeszcze nie mieli po zajęciu Berlina we wrześniu 1945.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedyne co się nasuwa to - to, że dziennikarze nie byli informowani o śledztwie Rosjan, jak i równoległym zachodnich aliantów.

W tej notatce nie ma nic o tym, że chciano sądzić Hitlera osobno.

Zresztą w numerze z 25 września w ogóle nie ma nic o ewentualnym procesie Hitlera.

Jest notatka w numerze z 28 września 1945 r., ale i z niej nie wynika by chciano sądzić führera w osobnym procesie. Co ciekawe notatka ma by korespondencją z Nowego Yorku, a w niej powołuje się autor na amerykańską gazetę "Sunday Dispatch"... tyle że jest to gazeta brytyjska.

"Hitler będzie sądzony zaocznie?

Nowy Jork ( R) - Amerykańskie pismo "Sunday Dispatch" domaga się, by międzyatlantycka komisja, mająca sądzić głównych zbrodniarzy wojennych, osadzonych w więzieniu w Norymberdze, przestudiowała również możliwość zaocznego osądzenia Hitlera oraz innych przywódców partyjnych, których dotychczas nie zdołano schwytać. Eksperci sądowi rozważają możliwość wydania wyroku na nieobecnych Hitlera, Goebbelsa i Martina Bormana [tak w oryg.], jeszcze przed rozpoczęciem procesu Goeringa i jego towarzyszy, co ma nastąpić w przyszłym miesiącu".

Natomiast 25 września gazeta ta donosiła:

"Ewa Braun żyje - gdzie jest Hitler?

New York ( R) Agencja Tass donosi, że korespondenci, którzy wrócili z Niemiec, wyrazili pewność że domniemana żona Hitlera Ewa Braun żyje. Donieśli oni, że widziano Ewę Braun w Monachium w towarzystwie 2 amerykańskich oficerów".

Zauważ, że 10 października piszą:

"Gdzie jest Hitler?

Władze radzieckie prowadzą w tej sprawie bardzo staranne i dokładne dochodzenie, którego wyniki jednakże trzymane są w tajemnicy".

Zaś 20 października relacjonują przesłuchania kierowcy Hitlera:

"Spalenie zwłok Hitlera potwierdza jego szofer

Berlin (PAP) Amerykański urząd bezpieczeństwa podaje do wiadomości, że szofer Hitlera Kempka, który od 2 miesięcy poddawany jest codziennym badaniom, upiera się nadal przy twierdzeniu, że był obecny przy paleniu zwłok Hitlera i Ewy Braun przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Berlina".

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do Hitlera to śmieszne by było gdyby się okazało, że wcale nie umarł tylko np. siedzi sobie gdzieś na jakimś pustkowie afrykańskim i wiedzie spokojne życie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.