Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
południca

Wyprawa Oktawiana Augusta na Wschód

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Potrzebuję informacji o wyprawie Oktawiana Augusta na Wschód, dokładnie do Syrii. Wiem jedynie, że powrócił z niej do Rzymu w 19 roku. Nie pogardzę tytułami książek, w których na pewno jest zawarta o tym informacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

To zaglądnij do wszystkich opracowań (jakie wpadną Ci w ręce) traktujących o Oktawianie tudzież jego czasach. Sugerowałbym zaglądnąć do biblioteki, czytelni, Internetu, forum dyskusyjnego. "Zaprawdę powiadam Ci..." to nie boli. :)

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wizyta w bibliotece już zaliczona. Na prawdę dużą liczbę opracowań sprawdziłam i nigdzie nie znalazłam informacji o jego wyprawie do Syrii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Mam nadzieję, ze bierzesz pod uwagę okres przed Chrystusem? Bo w naszej erze w roku 19 od pięciu lat Oktawian August nie żył. Na rok 19 p.n.e. Oktawian - princeps prowadził wojny w Hiszpanii i to było jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Ale o Syrii nic nie mam. Czy Ty jesteś pewna, ze to idzie o Syrię? A może o Serbię, w której tłumił powstanie w 6 r. n.e.?

Natomiast w 17 r. p.n.e. to Marek Agypa zostaje raz kolejny namiestnikiem Syrii.

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewna, że chodzi o Syrię. Mam do skomentowania akapit z "Czynów Boskiego Augusta" gdzie napisał, że wrócił ze Wschodu (w innych tłumaczeniach z Syrii), wiec błąd nie wchodzi w grę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki działalności dyplomatycznej August zdołał odzyskać od króla Partii Fraatesa w 20 roku p.n.e. znaki legionowe utracone pod Carrhae, które złożono w świątyni Jowisza na Kapitolu, a później w świątyni Marsa Ultora. W Syrii, dla ochrony przed Partami August umieścił cztery legiony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

"Res Gestae Divi Augistgi", 11:

Aram Fortunae Reducis ante aedes Honoris et Virtutis ad portam Capenam pro reditu meo senatus consacravit, in qua pontifices et virgines Vestales anniversarium sacrificium facere iussit eo die quo, consulibus Q. Lucretio et M. Vinicio, in urbem ex Syria redieram, et diem Augustalia ex cognomine nostro appellavit.

The senate consecrated the altar of Fortune the Bringer-back before the temples of Honor and Virtue at the Campanian gate for my retrn, on which it ordered the priests and Vestal virgins to offer yearly sacrifices on the day when I had returned to the city from Syria (when Quintus Lucretius and Marcus Vinicius were consuls (19 Bc)), and it named that day Augustalia after my cognomen. Translated by T. Bushnell (1998).

;) Tylko to podaje. Nie mogę niczego innego znaleźć. No a jak sprawa wygląda w biografiach Oktawiana?

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cytat z : http://www.histurion.pl/strona/baza/art/wo...m_partow/1.html

CZYNY BOSKIEGO AUGUSTA (Res Gestae Divi Augusti )

Tłumaczenie - S. Drej

11. Senat poświęcił ołtarz Fortuny Odnowicielki przed świątyniami Honoru i Męstwa u wrót Łuku Triumfalnego na mój powrót ustawionego z polecenia kapłanów i dziewic Westalek, którzy zarządzili roczne ofiary w dniu mego powrotu do miasta z Syrii (gdy konsulami byli Quintus Lucretius i Marcus Vinicius) i dzień ten [mego powrotu] nazwano od mego imienia Augustaliami.

29. Przywróciłem z Hiszpanii, Galii i Dalmacji, po pokonaniu wrogów, wiele sztandarów wojskowych utraconych przez innych dowódców. Zmusiłem Partów do oddania zdobyczy i sztandarów trzech armii rzymskich, jako błagalną prośbę do uzyskania przyjażni ludu rzymskiego. Co więcej - umieściłem owe sztandary w sanktuarium świątyni Marsa Mściciela.

ŻYWOTY CEZARÓW Księga II

Gajus Swetoniusz Trankwillus

Również Partowie, gdy August domagał się od nich zwrotu Armenii, łatwo mu ją odstąpili oraz na żądanie oddali mu sztandary wojskowe, zabrane niegdyś M. Krassusowi i M. Antoniuszowi. Ponadto jeszcze ofiarowali sami zakładników

Zdrowych i wesołych Świąt. Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.