Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
czytacz1967

Obóz w Łodzi dla dzieci

Rekomendowane odpowiedzi

Był w Łodzi obóz koncentracyjny dla dzieci. Mam pytanie - jak było z zatrzymywaniem, za co, kiedy ( łapanki?) zatrzymywano te dzieci. Norman Davies pisze w "Powstanie'44", że były to dzieci od 5 lat! Wierzę mu, ale jak to było możliwe?

Jestem zszokowany tą wiadomością!!!!!!!!! :) :) ;) ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

J Witkowski, Hitlerowski obóz koncentracyjny dla małoletnich w Łodzi, Warszawa 1975, ale to jest książka popularnonaukowa (zbiór esejów, szkiców).

To prawda, że istniał KL w Łodzi (Litzmanstadt) dla małoletnich. Stoi w Łodzi nawet pomnik postawiony w latach 70 "Pęknięte serce". Więziono tam dzieci od 8 do 16 roku życia, a w części żeńskiej nawet od 2 do 8 roku życia.

Ale prawda jest taka, że w każdym obozie znajdowały się dzieci.. najwyraźniejszym przykładem są takie KL jak Auschwitz.

Więcej można znaleźć tutaj: http://www.sp81.edu.lodz.pl/publikacje/mer...tykul_oboz.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

czytacz 1967 napisał:

jak było z zatrzymywaniem, za co, kiedy ( łapanki?) zatrzymywano te dzieci.

...

Niemcy utrzymywali, że był to obóz wychowawczy dla młodocianych kryminalistów, ale faktycznie był to obóz koncentracyjny dla dzieci od lat kilku do 16. Nieletni więźniowie pochodzili z terenów włączonych do Rzeszy oraz z Generalnego Gubernatorstwa. Część została zabrana z sierocińców, część to dzieci osób, które przebywały w niemieckich więzieniach za różne przewinienia.

Filia zaś obozu istniała jeszcze w majątku ziemskim w Dzierżązni.

/Więcej... http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,89059,6962499...l#ixzz18m2pIAQZ/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można wspomnieć, iż nie był to jedyny obóz przeznaczony dla dzieci, znacznie mniej znany był obóz w Iłowie. Sam obóz rozpoczęto budować w pierwszym kwartale 1940 r. i był on częścią większego zespołu obozowego, w którym przetrzymywano polskich jeńców wojennych, francuskich, radzieckich i włoskich, a także cywilów z rodzinami (Rosjan, Polaków, Cyganów, Litwinów, Węgrów, Białorusinów, Ukraińców).

Więźniowie zajmowali trzydzieści baraków u zbiegu ul. Leśnej i Jagielońskiej, sześć obiektów było wydzielonych na potrzeby obozu dziecięcego. Poza strażnikami, obsługę stanowili nieuzbrojeni Niemcy i przymusowo zatrudnieni Polacy. Obóz dziecięcy nazywany był przez Niemców "Lazaretem", pracowały na jego terenie; przymusowo; siostry zakonne z Płocka (niektóre znane jedynie z imion: Anzelma, Łucja, Jadwiga, Wiktoria), ich dziłalnością kierowała Oberschwester Matylda. Sam obóz nosił miano "Durchgangslager fur auslandische Arbeitskrafte in Ilowo", jego Lagerfuhrerem był niejaki Mrowiński (prawdopodobnie z Westfalii), kierownikiem gospodarczym Wardart, zaś jego zastępcą Ratke.

Przebywające tam dzieci były pochodzenia polskiego, litewskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, białoruskiego i francuskiego. Do samego obozu trafiały bardzo różnymi drogami. Część była odebrana rodzicom przebywającym w obozie dla dorosłych, wiele było odebranych samotnym matkom przebywającym na przymusowych robotach w Prusach Wschodnich. Znajdowały się tam też dzieci kobiet przebywających we frontowych domach publicznych. Prawdopodobnie część dzieci pochodziła w obozie z Warszawy przywiozionych tam po powstaniu oraz z Zamojszczyzny.

W samym obozie dziecięcym prowadzono selekcję dzieci zdatnych pod względem rasowym do germanizacji w niemieckich rodzinach.

Liczebność przebywających dzieci podlegąła duzym fluktuacjom, od kilkudziesięciu do 200. Jeśli chodzi o wiek to kształtował się on od kilku miesiecy do 5 lat. Do czasu przymusowego skierowania do pracy w obozie, Polaka doktora Mariana Knappe w 1943 r. z oczywistych względów śmiertelność była wysoka. Jak wspominał Knapp do dzieci można się było zwracać tylko po niemiecku. Dzieci spały po dwoje, czy troje w łóżku. Pracujący w obozie, w charakterze wozaka Frnaciszek Krokowski zeznał:

"Dzieci umierały bardzo często. Co było przyczyną ich śmierci, tego nie wiem, gdyż do pomieszczeń, w których były dzieci, nie wpuszczano nikogo. kiedy dzieci umierały, to miałem polecenie wywożenia ich. Chowano ich w trumnach. Nazwisk na krzyżach nei było, a jedynie numery. Pod koniec okupacji, pod lasem ilowskim, w pobliżu ulicy Staszica pochowano około 200 dzieci. Podobna ilośc była pochowanych dorosłych".

Inny świadek zeznał:

"O okropnościach i panującej nędzy świadczyć może i ta okoliczność, że śmiertelność była duża. Zmarłym odbierano wszelką żywność i wrzucano do wspólnej skrzyni. Zmarłych wrzucano do skrzyń po 5 osób, bez względu na płeć i wiek.Chowano ich w takich wspólnych skrzyniach i przewożono na plac za torami, w pobliżu lasku".

19 stycznia 1945 r. straż uciekła a do obozu wkroczyły oddziały 2 Frontu Białoruskiego, w obozie przebywało wtedy kilkadziesiąt dzieci. Wszystkie zostały wzięte na wychowanie przez okolicznych mieszkańców, za wyjątkiem trzynastu pochodzących z ZSRR, które wróciły do kraju.

Nie ma relacji świadczących o tym by dzieci odnalazły swych prawdziwych rodziców, pomimo, ze każde miało na ręce tasiemkę z danymi osobowymi. Nowi rodzice często zatajali przed nimi ich pochodzenie, z racji problemów adaptacyjnych.

*- zeznania świadków z A. OK BZH w Warszawie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Był w Łodzi obóz koncentracyjny dla dzieci. Mam pytanie - jak było z zatrzymywaniem, za co, kiedy ( łapanki?) zatrzymywano te dzieci. Norman Davies pisze w "Powstanie'44", że były to dzieci od 5 lat! Wierzę mu, ale jak to było możliwe?

Jestem zszokowany tą wiadomością!!!!!!!!! :) :) ;) ;)

Co do zatrzymywania i formalnej procedury w tym zakresie...

Obóz powstał na podstawie zarządzenia Reichsführera SS i Szefa Niemieckiej Policji z 28 listopada 1942 r. (Schnellbrief - VA 3 nr 3050/42), wraz z zarządzeniem o charakterze wykonawczym z 3 grudnia 1942 r. Ministra Spraw Wewnętrznych Rzeszy, oba dokumenty zawierały instrukcje co do typowania małoletnich kwalifikujących się do zniemczenia i osób podlegających osadzeniu ze względu na swe przewinienia.

Gdyż takie były główne cele (wedle czynników berlińskich) obozu: germanizacja i uchronienie niemieckiej młodzieży przed złym wpływem polskiej, a przy okazji eksterminacja niewygodnego elementu. W zarządzeniu wskazywano na przykład, że na wcielonych terenach wschodnich, opiekuńcze zakłady wychowawcze były nadmiernie obciążone, z powodu braku osobnych instytucji dla młodocianych pochodzenia polskiego.

Jak to wyglądało w praktyce?

Oto radca zarządu prowincjonalnego Alwin Brockamnn, działając w imieniu nadprezydenta Prowincji Górnośląskiej w zakresie kompetencji Landsjugendamtu wydał poufny okólnik z 22 grudnia 1942 r. skierowany do landratów i nadburmistrzów, gdzie nakazywał zgłaszanie zaniedbanych małoletnich Polaków bez względu na granicę wieku ustaloną przez zarządzenie MSW Rzeszy. W razie nieznalezienia odpowiednich osób do 1 lutego 1943 r. należało napisać negatywne zgłoszenie.

Zatrzymanym można było być za wszystko:

- wniosek landrata z Cieszyna z 3 lipca 1943 r. o skierowanie Jana Poloka z Wisły, przyczyną było to, że rodzice nie przestali być badaczami pisma świętego (Bibelforscher), w chwili składania wniosku dziecko nie miało jeszcze ukończonych ośmiu lat

- Lucjan Sadyna wywieziony został do obozu z tej przyczyny, że nie mając ręki i nogi starał się wzbudzić u ludności współczucie

- Lesław Klimowicz został umieszczony w obozie w dniu 28 lipca 1943 r. na wniosek Kripo, jako że przebywał na dworcu bez opieki

- na wniosek Kripo skierowano do obozu w dniu 28 lipca 1943 r. 12-letnią Irenę Piszczek uzasadniając to tym, że jej ojciec nie żyje, a matka zmarła w obozie w Oświęcimiu zatem grozi jej zaniedbanie

- na wniosek Landrata w Będzinie skierowano do obozu Piotra Kawalca z dniem 2 września 1943 r. za uprawianie gier hazardowych

- na wniosek Kripo w obozie znalazł się Alfred Legenzy ponieważ dziecko należy do rodziny kłusowniczej

- na wniosek Landsjugendamtu w Katowicach skierowano do obozu Alojzego Żura przebywającego w zakładzie wychowawczym św. Anny w Prudniku z uzasadnieniem: "dziecko polskie"

- na wniosek Kripo w obozie znalazł się Zdzisław Olczak gdyż kradł owoce w ogrodach, "zwłaszcza w ogrodach niemieckich obywateli"

/Wojew. Archiwum Państwowe w Katowicach, akta Provinzialverwaltung nr: 3485, 5504, 5391, 5479, 5388, 5420, 5588, 5452/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Daderma   

W obozie na Przemysłowej przebywała moja teściowa.Została zabrana matce.Pamięta niewiele.Przeprowadzili badania antropometryczne głowy.Potem trafiła do gospodarstwa rolnego pod Łodzią do jakiejś Niemki.Po wyzwoleniu jakoś trafiła z powrotem do matki.

Ale tak jak napisałem pamięta b. mało i nie za bardzo chce o tym mówić.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Podobną kategorią były karne obozy pracy dla młodocianych (Arbeitserziehungslager) będące bezpośrednio pod zarządem Gestapo. Trafiali tam nieletni, głównie "uciekinierzy" z robót przymusowych i inna młodzież, która w jakiś sposób została uznana przez Gestapo za szkodliwą dla władz, wymagająca resocjalizacji przez pracę. Z mojego "lokalnego" Rattwitz, wiem że śmiertleność więzniów nieletnich była bardza duża, a sam komendant obozu (Linder) miał z tego tytułu zarzuty i proces karny, który zakończył się jego degradacją. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×