Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

[Portal] Jan Byczkowski "Cedro" i Janusz Stolarski "Mały" - zarysy biografii

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Wykorzystując fakt, iż kilka dni temu minęła 100 rocznica urodzin "Cedry", a za kolejne parę dni minie 91 rocznica urodzin "Małego", postanowiłem umieścić na portalu tekst zawierający ogólny zarys życia obu oficerów "Czaty": https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=622

Z racji niewielkiej ilości źródeł tekst w niewielkim tylko stopniu spełnił moje oczekiwania. Na pewno będę musiał na przyszłość zadbać o więcej danych o okresie przed 1 sierpnia '44. Tym niemniej jak zawsze liczę na komentarze i uwagi :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ano mała, mała Marcinie... Może się wydawać, że jest ich sporo, ale z każdej z tych prac udawało mi się wyłuskać ledwie po parę faktów, opinii, opisów. Owszem, okres powstańczy nie wygląda najgorzej (choć wolałbym mieć ciut więcej konkretów, szczególnie z zakresu walk na Starym Mieście i pierwszego tygodnia na Woli), to już to co wcześniej, to nędza niesamowita, nawet zważywszy na fakt, iż są to postaci raczej słabo znane. Ale mam nadzieję, że niedługo się to zmieni. Wszak w perspektywie jest opracowanie Bartosza Nowożyckiego zawierające materiały z AANu, na których przeglądanie na miejscu przy Hankiewicza nie bardzo mam czas.

A za dobre słowo piękne dzięki, miło wiedzieć, że ktoś czyta to co napiszę :) Jak znajdę wolną chwilę postaram się do tekstu dodać jakieś mapki, tak aby całość stała się bardziej czytelna i zrozumiała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos: ja też to przeczytałem, jak zwykle chylę czoła [i nie tylko]. Zastanawia mnie tylko, czy gdzieś jest możliwość aby znaleźć jakieś materiały "niepublikowane" która są w "nieuporządkowanych" archiwach. Bo tak naprawdę istnieje po kilka wersji tego co się stało, a nikt po 55 latach nie będzie pamiętał czy to widział, czy usłyszał w kilka minut z trzeciej ręki.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Miło widzieć, że tekst może się podobać (choć bardziej zależy mi na samym przekazie i zapamiętaniu tych postaci przez Czytelników). Co do pytania o te archiwa. Owszem, coś takiego może gdzieś się znajdować. Z tego co wiem największy zbiór materiałów dt. "Czaty" to na chwilę obecną zbiory Romualda Śreniawy-Szypiowskiego, znajdujące się w rękach Archiwum Akt Nowych. Sam od jakiegoś czasu już planuję przejrzenie ich, ale jakoś ciągle nie mogę się zebrać w sobie. Natomiast niedługo na rynku ma ukazać się publikacja Bartosza Nowożyckiego, zawierająca właśnie materiały z zasobu AANu. Już na projekcie samej okładki widziałem jedno bardzo ciekawe zdjęcie. Niestety nie wiem, kiedy dokładnie planowane jest wypuszczenie tej pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Na pewno będę musiał na przyszłość zadbać o więcej danych o okresie przed 1 sierpnia '44.

I chyba w końcu uda się zebrać trochę informacji na ten temat, przynajmniej jeśli chodzi o "Małego". Udało mi się nawiązać kontakt z bratankiem kpt. Stolarskiego. Jestem po wstępnej rozmowie telefonicznej. I już te kilka minut utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest szansa na zebranie pokaźnego zbioru nowych informacji o "Małym". Ot choćby to, że "Mały" i "Głóg" (dowódcy plutonów w kompanii "Zgody") byli rodziną, a sam "Mały" ponoć walczył u Kleeberga (tak samo jak np. "Motyl") i zdołał uciec Sowietom. Takie małe smaczki na razie, ale spodziewam się sporo więcej. W związku z tym być może niedługo zabiorę się za poprawienie i uzupełnienie tego tekstu, który już jest na portalu. I tutaj moja prośba. Jakby ktoś miał jakieś uwagi, co można poprawić, co dodać, zmienić... będę szalenie wdzięczny za wszelkie propozycje :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.