Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
ArekII

Przyszła praca domowa

Recommended Posts

ArekII   

Witam. Powoli zbliża się na mojej lekcji historii dział II WŚ. Pani powiedziała że będę mógł napisać o technice wojskowej w II wś. Chciałbym napisać to rzetelnie ale nie na ilość a na jakość. Staram się o 5 na półrocze a więc to będzie dla mnie bardzo ważne :)

Planuję napisać o V1 i V2, Me 262, broni atomowej, o lotnictwie i marynarce wojennej. Nie wiem o czym jeszcze napisać bo jest co wybierać a chciałbym najbardziej istotne wynalazki. Czekam na waszą pomoc :) Oczywiście nie mam jeszcze wyznaczonego terminu ale chciałbym mieć już przygotowaną pracę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vapnatak   

A cóż ma pisać ten, co na II WŚ zna się tak jak ja na niej? :)

Może lepiej wybierz konkretną broń o której chcesz pisać? Tak będzie prościej. Napisz np. o niemieckich U-bootach i o grossadmirale Dönitzu. :)

vapnatak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem zbyt szeroki zakres pracy przyjąłeś, albo skupić się na jednym rodzaju wojsk: lotnictwo, czy marynarka, albo zabrać się wyłącznie za nowatorskie rozwiązania i bronie prototypowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

ArekII: w każdej z tych dziedzin postęp był olbrzymi. Zarówno w technice "czołgowej", lotniczej czy nazwijmy to "cudownych broni". Wybierz po prostu jeden dział [n.p. lotnictwo] i omów jak zmieniały się samoloty, jak zmieniały się źródła napędu, z jakiego punktu wychodzono w roku '39 a w jakim się znaleziono w '45 i co z tego co było w '45 zostało dalej rozwinięte. Podziel dodatkowo samoloty na myśliwskie, bombowe, i tak dalej...

Tak zwane "tajne bronie" to w wielu wypadkach grunt bardzo śliski, z tej racji że nikt nie pisał, że produkujemy tajną broń, cudowną broń i tak dalej. Są to projekty o których mamy jedynie szczątkowe informacje i nie zawsze dokładne opisy tych co je widzieli.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

A może jakieś nowe sprzęty wojskowe? Po kolei jak np. Me 262, B-29, broń atomowa, broń rakietowa itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

ArekII: żaden jak to ująłeś "sprzęt wojskowy" nie rozwijał się jak królik z kapelusza. Cyt i jest. Me 262 to lotnictwo, które rozwijało się bardzo szybko, w pewnym momencie osiągając kres możliwości w rozwoju samolotów z silnikami tłokowymi. Osobną kwestią jest to jak szybko rozwijały się silniki, co w nich zmieniano, co unowocześniano, jaką broń wprowadzono [n.p. pociski niekierowane] i tak dalej. To, że wprowadzono Me 262, szerzej samoloty odrzutowe miało dalsze skutki, już w rozwoju broni po wojnie, lecz fakt gdzie jest źródło i jakie jest ich pochodzenie, owe modele są ściśle powiązane z tym co działo się w czasie wojny.

Pociski typu V [V-1, V-2, i kolejne] to z kolei pierwsze kroki ku konstruowaniu rakiet. Tutaj trzeba się skupić na czymś innym, sięgnąć do tego kto wpadł na pomysł, dlaczego następował rozwój i tak dalej. Nie wolno ominąć von Brauna.

Czołgi: porównaj dane typowego Pz III z Tygrysem czy Pantherą, znajdź różnice i tak dalej. Do tego trzeba dołożyć wszystko to co było projektowane i wprowadzane do walki "na granicy" końca wojny lub tuż po niej, gdyż owe projekty są z nią bezpośrednio związane...

każdy z tych tematów, to niemal magisterka. Na referat wystarczy jeden z nich. zrób coś kompleksowo i dokładnie a nie po łebkach, w taki sposób by słuchacz wiedział, co skąd i dlaczego się wzięło.

pozdr

PS. Oczywiście musisz brać pod uwagę wszystkie kraje biorące udział w wojnie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

Właśnie nie mogę napisać o jednej rzeczy. Ja chcę o kilku rzeczach napisać po trochu a nie pisać wszystko po kolei co dla III gimnazjalisty jest to mało istotne. Właśnie broń V1 i V2 to był zalążek do broni balistycznej, broń jądrowa wprowadzała w świat w nową erę gdzie wojna już całkiem inaczej wygląda, B-29 to był pierwszy samolot który może dał początek bombowcom strategicznym, Me 262 dał początek nowym samolotom z nowym napędem i też dał początek różnym rakietom balistycznym jak i podboju kosmosu. Nie chcę opisywać jednej rzeczy ale kilka po trochu. Nie chce aby to też było bardzo długie bo czytać 10 min to już się wszystkim znudzi. Dam głowę że i tak większość nie będzie wiedziała o czym mówię bo dzisiejsza młodzież to gry komputerowe, muzyka satanistów, JP na 100% itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

nie możesz czy nie chcesz? Nie można pisać o Me 262 bez wyjaśnienia skąd, nie można pisać o T 54 i T 55 bez pisania skąd, podobnie jak o tankach angielskich... Nie można pisać o V1 i nast. bez napisania skąd. Bez wyjaśnienia DLACZEGO zdecydowano się rozwijać tą a nie inną broń i tak dalej. To oznacza, konieczność nakreślenia co się zmieniło od początku wojny i tak dalej.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

ArekII dobrze kombinuje. To jest praca domowa w III klasie gimnazjum a nie referat na UJ.

Ja na Twoim miejscu skupiłbym się na maksymalnie 3 rzeczach z jednej dziedziny np. lotnictwa(i dużo więcej czasu poświęcił na skutki wprowadzenia danej(ych) innowacji a mniej nad ich genezą).

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   
ArekII dobrze kombinuje. To jest praca domowa w III klasie gimnazjum a nie referat na UJ.

Zgadzam się. Twoim problemem nie będzie jak rozwinąć temat ale raczej jak zwinąć. Musisz przeprowadzić ostrą selekcję tak aby słuchaczy nie zanudzić no i żeby w ogóle coś z tego zapamiętali. W techniczne detale nie radzę wchodzić. Raczej krótko zarysować temat i jeśli się da to od czasu do czasu zamieścić jakąś anegdotkę. To zawsze przyciąga uwagę słuchaczy

Share this post


Link to post
Share on other sites
ArekII   

Dokładnie! :) Nie będę przecież czytał kilka stron A4 bo by się zanudzili na śmierć... To myślę sobie aby tak to rozpisać. Co spowodowało pracę nad taką nową bronią, jej skuteczność, użycie, co dał ten wynalazek no i z jakiego kraju pochodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.