Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
chlebooo

Literatura do Polski podczas II wojny światowej

Recommended Posts

chlebooo   

Witam,

poszukuje bardzo dobrej o ile nie najlepszej ksiazki o historii IIw.ś.. chodzi mi głównie o poczytanie nt Polski, jej losów, jaki udział miały wojska niemieckie, rosyjskie, alianci itp. chciałbym wiedzieć coś nt wojsk rosyjskich, czy faktycznie mają rację twierdzac ze to oni wygrali wojne.

Po prostu chodzi mi o dobra ksiazke traktujaca o tematyce II w.ś. ze szczególnym uwzględnieniem Polski, jakie skutki miały poszczególne działania Niemców, Rosjan, Aliantów itd...

najlepiej gdyby była ona opisana nie w formie suchych faktów ale czegos ciekawego do poczytania.

Muszę poweidzieć że już dość długo szukam i wstyd przyznać że w polskich księgarniach nic na ten temat nie wiedzą a wręcz twierdzą że nie ma takiej książki!! Czy faktycznie? Czy naprawdę nie ma ksiażki która zwykly kowalski mógłby wziąć do ręki i poczytać w ciekawej formie o swojej historii, o tym za co, w imię czego ginęli jego przodkowie??

pozdrawiam i czekam na propozycje

Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciężko wskazać jedną pozycję bo temat jest bardzo obszerny... jeśli nie chcesz suchych faktów to polecam:

- Jan Nowak Jeziorański " Kurier z Warszawy" Naprawdę czyta sie jednym tchem, na podstawie wspomnień, więc bez "suchych faktów".

- Norman Davies "Powstanie 44' tematyka jak w tytule, duzo ciekawych faktów

- Norman Davies "Boże Igrzysko" Przekrój przez całą historię Polski, znajdziez coś dla siebie.

To tyle... co do ogólnie całej historii Polski w czasie wojny światowej odsyłam do podręczników akademickich dla historyków. ( niestety się do nich nie zaliczam).

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Forrest   

Polecić mogę:

- Cz. Łuczak, Polska i Polacy w drugiej wojnie światowej, Poznań 1993.

- R. Frelek, W. T. Kowalski, Polska czas burzy i przełomu 1939-1945, Warszawa 1980.

- J. Garliński, Polska w drugiej wojnie światowej, Warszawa 1994.

- J. Śląski, Polska walcząca, Warszawa 1999.

- Z. S. Siemaszko, Polacy i Polska w drugiej wojnie swiatowej, Londyn: Polska fundacja kulturalna 2002.

- A. Czubiński, Historia drugiej wojny światowej 1939-1945, Poznań 2006.

- Wojna i okupacja na ziemiach polskich, pod red. W. Góry, Warszawa 1984.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

"Rozdart Naród"- George Cholewczyński, historia 1 SBS od momenty powstania, przez udział w M-G aż po odwołanie Sosabowskiego ze stanowiska dowódcy brygady.

"Zabójcy" i "Zamach"- Tadeusz A. Kisielewski, czyli co tak na prawdę stało się z Sikorskim

"Diabeł Piątej Kolumny"- Maria Michalczyk, działalność słynnej piętej kolumny na ziemiach kielecczyzny od początku wojny aż po jej zakończenie

Książki Skalskiego, bardzo ciekawe, jeden z najsłynnijszych pilotów w historii Polski opisuje w nich swój szlak bojowy od września '39 poczynając

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

"Monte Cassino" Matthew Parker- jedna z niewielu naprawdę obiektywnych pozycji (na polskim rynku) traktująca o 6-miesięcznej bitwie o linię Gustawa, a w szczególności o M. Cassino. Autor wykazuje się wyjątkowym obiektywizmem w ocenianiu wysiłków wszystkich narodów biorących udział w bitwie. Znalazło się też sporo miejsca dla Polaków, którzy w tej historii zajmują miejsce szczególne, lecz, jak wspomniałem, autor patrzy na nas obiektywnie, nie gloryfikuje naszych szturmów i obywa się bez tego patetycznego tonu, jakim raczy nas choćby Wańkowicz. Daje dużo do myślenia na temat walk II Korpusu podczas IV bitwy o M. Cassino.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Dla osób szukających dobrej monografii 1 DPanc gen. Maczka zdecydowanie polecam "Marsz Czarnych Diabłów" Evana McGilvraya. Książka napisana suchym językiem, bez ubarwień w stylu Ryan'a czy też Ambrose'a. Dokładny opis działań jednostki. In minus trzeba zaliczyć brak mapek, bez nich ciężko zrozumieć o czym autor pisze, ale dla chcącego nic trudnego:) Także 70 stronicowy wykaz nazwisk żołnierzy z dywizji, którzy zostali odznaczeni tym czy tamtym medalem, w mojej opinii troszkę za dużo tego dobrego. Rebis jak zawsze postarał się i wydanie jest naprawdę bardzo dobre. Twarda okładka, ładna obwoluta, duże litery, choć niektórym może przeszkadzać to sztuczne zwiększanie objętości książki, ale to już indywidualne odczucie każdego czytelnika.

Seria "Warszawskie Termopile", opowiada losy Warszawy podczas całej wojny, od Września aż do Powstania Warszawskiego. Robią wrażenie, liczne opisy walk (ulica po ulicy), miejsca pamięci, relacje świadków (tylko dla ludzi o mocnych nerwach). Warto przeczytać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

"Przeciw konfidentom i czołgom"- a rzecz o baonie "Pięść". Książka podzielona jest na dwie części.

Przedpowstaniowe działania napisał Juliusz Kulesza, powstańcze dzieje Robert Bielecki.

prawie 500 stron takiej monografii jednego oddziału.

Dopiero pożyczyłem, nie wiem jaka ta książka jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.