Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dies_irae

Twórca zjednoczonej Europy - Otton III czy Karol Wielki?

Recommended Posts

Anders   

Moim zdaniem nie było czegoś takiego jak zjednoczona Europa... było Państwo Franków po podbojach Karola, ale rozpadło się zbyt szybko by mówić o zjednoczonej Europie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
secretus   

Karol Wielki próbował być twórcą wielkiej zjedoczonej Europy lecz nie udało mu się to. Nie wiem za to dużo o Ottonie III dlatego nie przypisuje tej zasługi i jemu. Karol Wielki przyczynił się do szeregu innych dokonańzmian itd....wielu o tym wie także nie będę się rozpisywał na nowo :bom:

Share this post


Link to post
Share on other sites
darkelf   
Ja bym powiedział, ze Otton III mógłby być twórcą wielkiej zjednoczonej Europy

Ja też bym tak powiedział, gdyby mu się udało, ale niestety... W takim razie opowiadam się raczej za Karolem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
handitto   

Na Ottona miało wpływ bizantyjskie wychowanie i mogł miec idde chociaz nie było szans na zrealizowanie ich Karol miał inna sytuacje gdyż można powiedziec ze bardziej militarnie chciał realizowac swoje cele i miał slabszych przeciwników żaden z nich jendka nie miał szans mieli tylko idee z czego idea Ottona nie była na wskroś militarna poza tym on lubiał cieplutki Rzym i ładna architekture i ogólnie wkurząła go Rzesza :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ZymeQ   

Moim zdaniem właśnie Karol Wielki. Dlaczego ?

Starał się jak tylko mógł aby to uczynić. Gdyby nie on niewiadomo czy wogle czy byśmy dyskutowali teraz o kimś takim jak Otton III. Bardzo dobrze rozpoczął swoje dzieło, ale nikt go nie kontynuował.

Plany Ottona mogłyby wydawać się bardzo dobre, gdyby nie jego przedwczesna śmierć...

Bardzo dobrym ruchem był dialog z plemionami słowiańskimi.

Pozdrawiam..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hevroth   

Najpierw trzeba by się zastanowić, czy Karol Wielki faktycznie miał w planach zjednoczenie Europy i stworzenie czegoś na wzór dzisiejszej UE. Wydaje mi się że nie. Czym innym jest bowiem ZJEDNOCZONA Europa, a czym innym Europa pod rządami jednego władcy, innymi słowami-jedno państwo to jedna rzecz, federacja państw to rzecz inna. Wprawdzie Otton III również chciał stworzyć jedno państwo, ale pozostawiał w swych planach możliwość współistnienia wielu kultur i narodowości, chciał pozostawić ludziom własną tożsamość narodową. Stawiałbym raczej na Ottona, jeśli chodzi o zjednoczoną Europę, ale zmienię zdanie jeśli mówimy o stworzeniu z Europy jednego, zunifikowanego państwa, bez odrębności narodowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Otton III moim zdaniem mial lepsza ideologie zjednoczonej Europy i to On mógłby być Jej twórcą.

Co takiego lepszego w ideologii Ottona?

Otton III mial wieksze poparcie gdyz w owczesnej Europie bylo juz kilka panstw katolickich .

A mimo to w samych Niemczech i Rzymie ciągle tłumił zamieszki.

Z Ottona III robi się wybitnego władcę, a to był zwykły dzieciak przepełniony jakimiś niemożliwymi do zrealizowania ideami. U Ottona skończyło się na planach, myślach i... tłumieniu sprzeciwów we własnym kraju ;) Otton oprócz wypraw na Połabie i tłumieniu buntów w Rzymie nie zrobił nic, żeby stworzyć to swoje cesarstwo utworzone z Germanii, Słowiańszczyzny, Italii i Galii. Karol działał i to z powodzeniem, np. podbój skrawków Hiszpanii (co ułatwiło rekonkwistę) czy chrystianizowanie dzisiejszych Niemiec.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Otton III był wybitnym władcą,

Za co?

ale nie był rozumiany przez ludzi swoich czasów.

Dobrze by było, gdyby wiedział jak to swoje uniwersalistyczne cesarstwo miałby zbudować...

Wyprzedzał po prostu epokę swoimi planami.

On nie znał ówczesnych realiów. Sądził, że z buntami w całym kraju zdoła zjednoczyć dzisiejszą Francję, Niemcy, Włochy i Wschód.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.