Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
monterice

Austriackie poczty polowe na ziemiach polskich

Recommended Posts

Poszukuję osoby zainteresowane tematem. Będę wdzięczny za informacje na temat map lokalizujących formacje wojskowe na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Temat ciekawy, ale w zasadzie napisz coś od siebie, bo ja chętnie bym poczytał o pocztach polowych :)

Co do map, to rozumiem, że chodzi Ci o oddziały austro-węgierskie? Czy niemieckie i rosyjskie też? W tym pierwszym przypadku to musisz dotrzeć do Österreich-Ungarns letzter Krieg, w drugim zaś do Der Weltkrieg 1914 bis 1918. Co do rosyjskich, to niestety nie znam syntezy z dobrymi mapami. Pierwsza z tych książek [wielotomowych!] została zdigitalizowana i była na www.archive.org, ale niestety bez map.

Co do kwestii poczt polowych, to polecam artykuły Stefana Danielskiego, który napisał o poczcie polowej austro-węgierskiej Flotylii Wiślanej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuję się głównie austriackimi i niemieckimi pocztami polowymi na ziemiach polskich. Pozycje przez Ciebie wymienione są mi znane. Sześć tomów "Österreich-Ungarns letzter Krieg" znalazłem w internecie. Mam trochę oryginalnych map, które były załącznikiem (ok. 100). Posiadam jednak pewne braki, które utrudniają lokalizację precyzyjną poczt polowych. Na ziemiach polskich było ich ponad 300. Tekst książki nie jest wystarczający z uwagi na dyslokacje i zmianę przydziału. Mam również wszystkie niemieckie tomy wydania Reichsarchiv dotyczące ziem polskich. Cenne informacje zawarte są w tabelach kursów pociągów, które przewoziły poszczególne formacje wojskowe. Mam tu braki z okresu do 6.12.1915, od końca maja 1916 do lipca 1917 i od stycznia do czerwca 1918 roku. Osoby kolekcjonujące przesyłki poczt polowych mogą czasem w treści odszukać ciekawe informacje. Chętnie bym w tym zakresie współpracował. Chyba najdokładniejsze są wspomnienia Conrada von Hoetzendorfa. Są jednak trudne do zdobycia. Raz przegrałem licytację jednego tomu na Ebayu. Jeśli chodzi o Stefana Danielskiego, to miałem z nim okazję rozmawiać. Interesuje się on jednak tylko flotyllami. Przy okazji mogę dodać, ze znane są przesyłki z flotylli na Styrze, która była obsługiwana przez austro-węgierską pocztę polową 172 w Łucku. To na razie tyle...

Dodam jeszcze, że publikuję informacje o pocztach polowych na stronie www.stemplofil.cba.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Ja się pocztami polowymi nie interesuję, z racji braku środków na zakup kart pocztowych czy znaczków :)

Nie mniej jednak interesuję się bardzo I wojną światową :P W każdym razie polecam historie pułkowe niemieckich oddziałów. Tam znajdziesz informacje na temat ich pozycji itp. no i do tego świetne mapki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Musisz poszukać bo biliotekach, czasem się zachowały - u nas w Toruniu mamy ich np. kilkadziesiąt, choć nie wszystkie przetrwały z mapami.

http://karo.umk.pl/Karo2/ - tu masz wyszukiwarkę zasobu wielu bibliotek - można je np. przez wpożyczalnię międzybiblioteczną dopaść. A jak potrzebujesz jakiś konkretnych to daj znać na PW, może mam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.