Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Makazis   

Samuel , z pewnością nie potrzebuje adwokatów , ale Drogi Makazisie ( generalnie się z Twoimi opiniami zgadzając ) muszę Ci przypomnieć ze gdyby ten lub inny sowiecki żołnierz nie zawiesił czerwonej flagi na ruinach Berlina , to pewnie dziś nie istniało by żadne polskie forum historyczne ,

Znam założenie generalnego planu wschodniego, cała moja miejscowość odczuła terror okupacji hitlerowskiej, widać to na każdym kroku.

Doceniam wkład ZSRR w obaleniu nazistów, ale uważam czerwonych za takich samych zbrodniarzy.

A skutki drugiej okupacji komunistów odczuwamy do dziś.

Edytowane przez Makazis

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

haha !

Aż mi się przemówienia pana Wiesława przypomniały. Sprawiedliwe granice na zachodzie, owszem, tylko co z tymi na wschodzie ?

Również były sprawiedliwe.

Wielki skok cywilizacyjny, rzetelny rozwój, chyba czytamy inne zródła na ten temat. Niech pan Samuel powie dzisiejszym emerytom, którzy czekali na mięso kilka godzin w kolejce, albo tym z AK, których katowali komunistyczni oprawcy we Wronkach, że mieli okazje żyć podczas wielkiego rozwoju kraju, bo chyba sami o tym nie wiedzieli.

1) Porównaj sobie, kolego Makazisie, sytuację Polski pod względem cywilizacyjnym w latach 1938, 1945, 1956, 1975. Wtedy zapewne dojdziesz do wniosku, że skok ten był wręcz olbrzymi.

2) Represje wobec żołnierzy AK są oczywiście haniebne i godne potępienia, ale co to ma do spraw gospodarczych?

3) Co do zaopatrzenia w sklepach: oczywiście był to wielki problem, nie były jednak socjalizmu, ale z tego, że gospodarcze priorytety władzy były inne, kierowane na przemysł ciężki. Przy czym nie wszystkie okresy były pod tym względem jednolite, o czym kolega nie wspomina.

I kto jak kto, ale przeciętny emeryt ma dobre przeważnie wspomnienia o Polsce Ludowej. I nie wynika to bynajmniej tylko i wyłącznie ze wspominania młodości z rozrzewnieniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

1) Porównaj sobie, kolego Makazisie, sytuację Polski pod względem cywilizacyjnym w latach 1938, 1945, 1956, 1975. Wtedy zapewne dojdziesz do wniosku, że skok ten był wręcz olbrzymi.

Rozwój cywilizacyjny to nie tylko gospodarka, która po prawdzie rozwijała się znacznie dopiero za rządów Gierka (z czego pożyczki spłacamy do dziś)

Zapomniałeś chyba o upadku kultury. Cenzurę w sztuce, stworzenie jedynego słusznego nurtu -socrealizmu.

Uważam, że przeciętny mieszkaniec średniego miasta w Polsce stał za komuny na dużo niższym szczeblu cywilizacyjnym, niż jego odpowiednik z XX lecia (nawet jeśli ten pierwszy miał malucha i radziecki odkurzacz)

"I kto jak kto, ale przeciętny emeryt ma dobre przeważnie wspomnienia o Polsce Ludowej. I nie wynika to bynajmniej tylko i wyłącznie ze wspominania młodości z rozrzewnieniem. "

Potwierdziłeś to jakimiś badaniami, prawie wszyscy emeryci, których znam wspominają słusznie minioną epokę niezbyt przyjemnie.

Edytowane przez Makazis

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Serial dość ciekawy. Niektórzy pokazują niedociągnięcia historyczne w tym serialu, ale ja pragnę zaznaczyć, że to nie jest serial historyczny, lecz osadzony w Polsce 1920 roku. Wobec tego serial ma opowiadać o losach głównie trójki żołnierzy oraz osób z nimi związanych. Ogólnie chyba jeden z najlepszych serialowych wyrobów TVP ostatnich lat.

Fakt.Ciagle mi go ktos zachwala,a i panie jak widze chetnie go ogladaja.Ciekawy przyklad na to,ze mozna w obecnych czasach historyczne seriale z duzym powodzeniem krecic.No i co tu ukrywac temat do tej pory w zasadzie pomijany.I oby tak dalej.

Jak widze dlaSamuela historia PRL-u zatrzymala sie w 1975 roku. :unsure: A gdziez to "skok cywilizacyjny" lat 80-tych?.A prawie juz osiagnelismy poziom Albani czy Senegalu :)

Proponuje porownac powojenny "skok cywilizacyjny" Hiszpani czy Portugali,krajow pod wzgledem rozwoju do Polski w latach 30-tych podobnych.Najlepiej po nich widac jakim to "skokiem cywilizacyjnym" byly dla Polski owe lata realnego socjalizmu :(

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
odnośnie traktowania naszych poddających się żołnierzy

dowód na okrucieństwo strony polskiej w czasie tej wojny:

Akurat w przypadku tej wojny to bardzo trudno o ocenę działań, obie strony były siebie warte, obie strony popełniały nieuzasadnione okrucieństwa.

Zapomniałeś chyba o upadku kultury. Cenzurę w sztuce

Jak sobie obejrzę film z czasów minionych i porównam go do dzisiejszej produkcji to upadek kultury jawi mi się jakoś inaczej, jakby odwrotnie.

Uważam, że przeciętny mieszkaniec średniego miasta w Polsce stał za komuny na dużo niższym szczeblu cywilizacyjnym, niż jego odpowiednik z XX lecia

Potwierdziłeś to jakimiś badaniami?

Samuel Łaszcz

sprawiedliwych granic, ... Mazury

Dlaczego posiadanie przez nas Mazur jest objawem sprawiedliwych granic? Kiedy należały do Polski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

Nie potwierdziłem, jednak słowo "uważam" wskazuje na to, iż jest to mój subiektywny pogląd, którego nie muszę argumentować badaniami. W dodatku napisałem, iż opieram się na małej grupie emerytów, z których większość PRL zle wspomina, a nie całej populacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

O.K. Propunuję już jednak wrócić do właściwego teamtu wątku, czyli serialu TV "1920. Wojna i Miłość".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jeszcze na moment OT - Samuelu, naprawdę poczytaj sobie, jak wyglądał ów wydumany przez Ciebie pokój na Kresach. Kto kogo prowokował, kto strzelał zza węgła etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na moment OT - Samuelu, naprawdę poczytaj sobie, jak wyglądał ów wydumany przez Ciebie pokój na Kresach. Kto kogo prowokował, kto strzelał zza węgła etc.

Można jaśniej?

A tak a propos: nadal czekam na Twoje wyjaśnienie, dlaczego nazywasz członków SDKPiL szumowinami. Zadałem Ci to pytanie w PW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A tak a propos: nadal czekam na Twoje wyjaśnienie, dlaczego nazywasz członków SDKPiL szumowinami. Zadałem Ci to pytanie w PW.

Przepraszam, że się wtrącę, ale ja się może wypowiem za pana Andreasa. Powiedz mi czy wizje komunizmu (równość majątkowa, brak religii, praktyczna anarchia) są do spełnienia? Do tego (przy takim społeczeństwie) chcę Ci przypomnieć dążyła panna Róża Luksemburg. Po co odzyskiwać niepodległość? I tak rewolucja jest ważniejsza.

No tak wyraziłem swoją dezaprobatę dla tego ruchu, ale teraz wyjaśnię czemu to są szumowiny. Otóż każdy kto działa przeciw stabilności danego państwa jest szumowiną. Wystarczy? Mam Ci argumenty przytoczyć czy sam je sobie przypomnisz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
A tak a propos: nadal czekam na Twoje wyjaśnienie, dlaczego nazywasz członków SDKPiL szumowinami. Zadałem Ci to pytanie w PW.

Odpowiedziałem Ci pytaniem: a kim są ludzie, którzy kierują rękę przeciw własnej Ojczyźnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

nieco marginesem w temacie wypowiedzi niektórych dyskutantów. O ile mnie pamięć nie myli, może jestem dziwny, ale w Polsce jest zakaz nawoływania do nienawiści. Przy okazji - czy gdyby ktoś powiedział, że preferuje Polaków metodą warstwową, to czy by taki sam brak zdziwienia panował? A może katolików warstwowo? A może liberałów?

Komuniści to dokładnie tacy sami ludzie jak inni , którzy mają swoje własne poglądy, a to że się z nimi nie zgadzamy nie oznacza, że trzeba ich "warstwowo". Nieco więcej szacunku, dla ludzi, poglądów i tak dalej.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam;

nieco marginesem w temacie wypowiedzi niektórych dyskutantów. O ile mnie pamięć nie myli, może jestem dziwny, ale w Polsce jest zakaz propagowania ustrojów totalitarnych do których komunizm niewątpliwie należy. Nie wiem, gdzie widzisz tu nawoływanie do nienawiści...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

W

Komuniści to dokładnie tacy sami ludzie jak inni , którzy mają swoje własne poglądy, a to że się z nimi nie zgadzamy nie oznacza, że trzeba ich "warstwowo". Nieco więcej szacunku, dla ludzi, poglądów i tak dalej.

pozdr

Wiesz co FSO, poglądy, poglądami, ale chodzi o metody

A wracając do ostatniego odcinka.

Miałki jakoś był :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

Racja, ostatnie dwa odcinki właściwie o niczym. Z delikatną szlachcianką w ułańskim mundurze też trochę przesadzili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.