Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Arctos

Jeremi Wiśniowiecki

Recommended Posts

Arctos   

Jeremi Wiśniowiecki postać z naszej historii która zasługuje na to żeby znaleźć się wśród tych wszystkich biografii. Postać bardzo barwna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wroobel   

Trzy razy tak!

Moja propozycja jest taka: na pewno będą tu różne głosy dotyczące różnych aspektów zagadnienia. A ja proponuję się skupić na pytaniu:

Dlaczego ta postać jest spychana na margines przez takie czy inne znaczące czynniki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Arctos   

Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki herbu korybut.

Jeremi urodził się 17 sierpnia 1612 roku w Łubinach w rodzinie o korzeniach książęcych. Syn Michała Wiśniowieckiego, starosty owruckiego i córki hospodara mołdawskiego Jeremiasza - Rainy Mohylanki. Pierwotnie wyznawca prawosławia, przeszedł na katolicyzm wbrew matczynej klątwie, o której nie wiedział. Został osierocony w wieku 7 lat, wychowywany był przez swego stryja Konstantego Wiśniowieckiego. Kształcił się w kolegium jezuitów, zaś pierwsze doświadczenie wojskowe zdobywał w Niderlandach. Po powrocie do Rzeczypospolitej uczestniczył w kolejnych kampaniach: w wojnie smoleńskiej (1633-1634), w 1637-1638 w tłumieniu powstania kozackiego Huni, w wojnie z Tatarami 1640-1646 (m.in. bitwa pod Ochmatowem).

Krótka lecz nie pełna notka biograficzna.

Jaki stosunek macie co do tej postaci?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Arctos   

Ciekawy temat na temat Wiśniowieckiego jest jedna podstawowa praca Tomkiewicza oraz nie co gorsza praca Widackiego. W których na próżno szukać odpowiedzi na to pytanie ale możemy pokusić się o odpowiedz na te i inne pytania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.