Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Armaty w Pucku

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Witam,

W Pucku znajdował się - utworzony bodajże przez Jana Weyhera - cekauz, w którym w 1640 roku znajdowało się:

- kolubryn bastardowych 2,

- falkonetów 20,

- dział żelaznych 31.

Czy ktoś z szanownych Forumowiczek i Forumowiczów i posiada może jakieś dodatkowe dane dla tych dział? Lub informacje dotyczące ich pochodzenia?

Po odbiciu Pucka w kwietniu 1627 roku Szwedzi pozostawili tam:

- 6 dział spizowych 3 funtowych

- 5 dział żelaznych 6 funtów

- 8 dział żelaznych 2 funtowych

- 6 szturmaków wielkich

- 6 szturmaków mniejszych

Tak więc przyrost był duży. Ciekawe czy (i kiedy) zostały zakupione, czy też pozyskane innego źródła (zdobyte?)? Może w odpowiedzi na to pytanie pomogła by informacja jak przedstawiała sie liczba dział w Pucku pomiędzy 1627 a 1640r. Najprawdopodobniej 19 z tych dział (spiżowych) zostało zdobytych w 1628 roku na okręcie szwedzkim i przewiezionych do Pucka (tutaj też niestety nie znam źródła). Niestety nie wiem czy zostały w Pucku do 1640 roku, czy też zostały przeniesione w inne miejsce (na okręty?).

Dodatkowo ciekawą sprawą jest również dosyć wysoka liczba dział żelaznych. Podobno na początku XVII wieku w RON nie opanowano jeszcze w dostatecznym stopniu technologii ich produkcji. Jednak w jednym z opracowań znalazłem informacje jakoby w Pucku za Władysława IV odlewano działa żelazne (niestety autor nie podał źródeł). Tłumaczyło by to ich sporą liczbę w 1640 roku, jak również przyrost w kolejnych latach ? w 1650 było ich 46.

Czy ktoś ma może jakieś informacje na ten temat?

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba by się zastanowić, czy wszystkie działa opisane w 'Armata którą nieprzyjaciel zostawił w Pucku...' faktycznie tam pozostały. Biorąc pod uwagę nagminne problemy z artylerią koronną, hetman mógł 'wyciągnąć' kilka z tych dział z Pucka - wszak pod Hammersteinem przejął także szwedzkich kanonierów, więc jakaś obsługa by się znalazła. Z kolei w liście Lanckorońskiego do hetmana czytamy o walce jaką polskie okręty stoczył ze Szwedami 17 maja - jest tam wzmianka o utracie działa na jednym z naszych okrętów. Czy działo z Pucka nie nadawałoby się na uzupełnienie takiej straty?

Co do dział zdobytych na Szwedach we wrześniu 1628 roku - Lanckoroński pisał, że okręt miał 36 dział, z których ze 20 chciał sobie zostawić Lanckoroński w Pucku, a resztę odesłać na okręty królewskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Hetman mógł „wyciągnąć” działa z Pucka, ale także mógł zostawić tam kilka dział biorących udział w oblężeniu. Dodatkowo nie mam wiedzy czy jakieś działa zdobyto na Helu. A wiadomo że kilka lekkich działek było tam w 1628 roku – i mogły to być również działa z Pucka.

Co do uzbrojenia okrętów to sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana: flota królewska (jak zresztą wszystkie inne znane floty w tym okresie) cierpiała na chroniczny brak uzbrojenia artyleryjskiego. Przed wysłaniem okrętów do Wismaru Komisarze królewscy meldowali Zygmuntowi III że do właściwego wyposażenia okrętów brakuje 100 dział! Tak więc działa z Pucka mogły być „podbierane” na okręty nie tylko dla pokrycia pokazanej przez ciebie straty.

A czy działa z Pucka nadawały się na okręty? Oczywiście że tak – na okręty ładowano wszystko co tylko znalazło się pod ręką i jako tako działało (zresztą jak nie działało to również – wtedy służyło jako balast :) ).

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.