Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Knight_in_Fire

Generał Wojciech Jaruzelski przejmuje władzę w 1970 r.

Recommended Posts

Rakowski i Gierek zostają zaś wicesekretarzami KC PZPR, mającymi wpływ na gospodarkę. Jaruzelski decyduje się na utworzenie socjalizmu rynkowego i systematycznie usuwa "podwieszeniową mentalność", która decydowała, co i jak będzie produkowane, przywracając ustawodawstwo w kwestii firm państwowych z lat 1945 - 1948, pochodzące z czasów przedwojennych, które nadaje autonomię państwowym przedsiębiorstwom. Oprócz budowy trasy Andrespol - Bielsko Biała, z której zacznie się w 1987 roku projektować pełną A1, powstaje A2: Września - Stryków (1978 - 2001), Stryków - Warszawa (1989 - 2011), Września - Trzciel (1997 - 2006) i Trzciel - Frankfurt (1984 - 1989), A4: Szarów - Kleszczów (1977 - 2005), Kleszczów - Wrocław (1987 - 2005), Zgorzelec - Krzyżowa (1986 - 1994) i Szarów - Rzeszów - Przemyśl (1989 - 2016).

i systematycznie dokańcza się A6 szlakiem poniemieckiej Berlinki modernizacją DK 142 (1973) i budową odcinka Chociwel - Barwice - Miastko (1973 - 2004), Miastko - Pruszcz Gdański (1979 - 1998), gdzie powstaje Trasa Trójmiejska i Pruszcz Gdański - Morąg - Orzysz - Augustów - Grodno (od 1987), A7 Kraków - Chyżne (1976 - 2018), A 12 Olszyna - Krzywa (1981 - 87).

Trwa też (od 1974 do 2009) budowa Centralnej Magistrali Kolejowej Zwardoń - Bielsko - Oświęcim - Trzebinia - Olkusz - Grodzisk Mazowiecki - Elbląg - Gdańsk. PLK zostaje wyodrębnione ze struktur PKP (1984) jako jednostka odpowiedzialna za rozwój i utrzymanie dróg kolejowych.

Prowadzi się racjonalną politykę ekonomiczną, nie niszczącą gospodarki, tworząc konta bankowe za granicą. Zagadnienia związane z ekonomią demograficzną i ukrytym bezrobociem pozostawia się, jednocześnie wprowadzając już w 1970 możliwości szybkiego tworzenia się tzw. firm uspołecznionych w ramach socjalizmu rynkowego. Zaprasza się ekonomistów zachodnich, aby uczestniczyli w obserwacji polskiej gospodarki i uczestniczyli w debacie publicznej na temat reform podatkowych i dalej wymienionych, pewne wiadome elementy reform wprozwadza się w 1973 roku. Jest robiona duża propaganda w TV na tworzenie takich firm. Zachęca się Polaków z poszczególnych Polonii do inwestowania w Polsce.

W 1976 roku powstaje nowatorski plan zagospodarowania przestrzennego, wskazujący potrzebę zrównoważenia gospodarczego Pomorza, Podlasia i Lubelszczyzny ze Śląskiem i Wielkopolską. Wdraża się go systematycznie.

Nie unika się jednak indoktrynacji konstytucji, wprowadzając zapis, głoszący "wiernopoddańczość" wobec ZSRR. Po śmierci Breżniewa zastępuje się go ustawą o współpracy PRL i uspołecznionych podmiotów gospodarczych z państwami i zagranicznymi organizacjami gospodarczymi. Dyskutuje się (od 1981 roku) również nad reformą służby zdrowia, administracji i odtworzeniem samorządów terytorialnych z możliwością wyboru władz niezależnych od PZPR, trwają też ostrożne dyskusje na temat rozwoju uspołecznionych firm kolejowych i przekształcenia PGR - ów.

W 1978 roku zostaje wybrany Karol Wojtyła na Papieża. Państwo decyduje się zatem nawiązać dialog w kwestiach społeczno - politycznych z Kościołem i obywatelami celem ewentualnego uspokojenia nastrojów.

Z samochodów powstają między innymi Syrena 110 z dwulitrowym silnikiem stworzonym w koprodukcji z Roverem, dostawczy fiat 126p (Bombel), 126p kombi i cztery jednostki silnikowe do niego: 652 ccm (do 1987 roku), 812 ccm od Abartha, dieslowe 0,8 od Kuboty i 1,4 (w koprodukcji z Fiatem po 1983 roku, przeniesienie silników malucha do przodu i pięciobiegowa skrzynia biegów od Skody Rapid w 1986 r.). Syrena 105 otrzymuje mocny silnik i zawieszenie od Mini Coopera, pomimo prywatyzacji firm motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii. Zmienia się również asortyment jednostek silnikowych i zawieszenie w Dużym Fiacie i Polonezie. Zamiast przestarzałego 1,3 i 1,5 mają teraz 2 - litrowy agregat Abartha 131 (1981), 1,8 diesel od Alfy (1982) i 1,6 od Rovera (1996). W 1988 roku zastępuje się Poloneza Warsem, 125p otrzymuje face - lifting, a Malucha produkuje się do 1997 roku wspólnie z Beskidem (1984) z wysokoprężnym 1.6 TDi od OBR SM. Wszystkie samochody są systematycznie modernizowane w Bielsku i Warszawie.

Ma ktoś może pomysł na strajki i własne na ten temat? Na ile można było stworzyć promocarstwowe państwo w bloku wschodnim? Kiedy ekipy PZPR powinny oddać władzę?

Edited by Jarpen Zigrin

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Kilka uwag:

Oprócz budowy trasy Andrespol - Bielsko Biała, powstaje A2, A4 Szarów - Kleszczów (1977 - 2005)

Ki diabeł ? Gdzie leży wzmiankowany Andrespol, Szarów, czy też Kleszczów ?

Prowadzi się racjonalną politykę ekonomiczną, nie niszczącą gospodarki, tworząc konta bankowe za granicą. Zagadnienia związane z ekonomią demograficzną i ukrytym bezrobociem pozostawia się, jednocześnie wprowadzając już w 1970 możliwości szybkiego tworzenia się tzw. firm uspołecznionych w ramach socjalizmu rynkowego.

Socjalizm rynkowy (lub coś doń podobne) usiłował wprowadzić min. Wilczek, ale to był koniec lat 80-tych ub. w. Natomiast sama idee fix socjalizmu była jakoby sprzeczna z prywatną przedsiębiorczością.

Zaprasza się ekonomistów zachodnich (również Balcerowicza)

Hmm ... nie chcę się czepać, ale Leszek Balcerowicz ma w 1970 roku 23 lata, i broni dopiero pracy magisterskiej (jakieś "szybkie" te studia :) ) w SGPiS. Kto o nim słyszy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrespol leży obok Łodzi, Kleszczów koło Gliwic i Szarów za Łagiewnikami krakowskimi. Dobra, Balcerowicza usunę...

PRL powinno było podpatrywać Węgry, krytykę ekonomiczną polskich ekonomistów z końca lat 50. i własny IGS, którego informacje powinny były być wykorzystywane, ponieważ dawały informacje w sposób istotnie odbiegający od oficjalnej propagandy.

Edited by Knight_in_Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad K_in_F:

Zaprasza się ekonomistów zachodnich (również Balcerowicza), aby uczestniczyli w obserwacji polskiej gospodarki i uczestniczyli w debacie publicznej na temat reform podatkowych i dalej wymienionych,

Zgromadzona śmietanka naukowców po czteroletnich obserwacjach i debatach wystosowuje analizę, w której uzmysławia wreszcie rządzącej ekipie, że taki twór jak socjalizm rynkowy nie ma na dłuższą metę racji bytu.

Ekipa rządząca zwraca się do owych naukowców z zapytaniem, czy takie informacje nie były im znane wcześniej i czy naprawdę potrzeba było, aż czterech lat by dojść do takich wniosków.

Naukowcy odpowiadają, że oczywiście wiedzieli, iż taki eksperyment nie ma prawa się powieść, ale chcieli uzmysłowić to ekipie rządzącej na wlasnym przykładzie.

W takim systemie można przez cztery lata sowicie opłacać ekspertów, którzy nic nie robią, czego prywatny przedsiębiorca by nie tolerował.

Ma ktoś może pomysł na strajki...

Ja mam.

Informacje o lekcji jakiej udzielili zachodni eksperci wraz z młodziutkim Balcerowiczem rządzącej ekipie wyciekły do prasy.

Wzburzeni robotnicy i chłopi wyszli na ulice żądając ukarania winnych marnotrawstwa i zakończenia tego typu eksperymentów społecznych. Pośród protestujących szczególnie wyróżniał się źle ubrany, korpulentny pan...

Jego hasło stało się z czasem hasłem wszystkich wieców, a wreszcie jego partii.

"Balcerowicz musi odejść!"

Ma ktoś może pomysł na strajki...

Ja mam.

Zastrajkowali mieszkańcy wszystkich większych miast na trasie kolejowej magistrali zdziwieni brakiem przystanków na dwu odcinkach o przeszło: 235 i 264 km kilometrowej długości.

Głupota tego rozwiązania poraziła każdego.

Wkrótce do prasy przeciekło, iż doradcą ekonomicznym zarządu magistrali był młodziutki Leszek Balcerowicz.

Pośród protestujących szczególnie wyróżniał się źle ubrany, korpulentny pan...

Jego hasło stało się z czasem hasłem wszystkich wieców, a wreszcie jego partii.

"Balcerowicz musi odejść!"

ad Ciekawy:

Ki diabeł ? Gdzie leży wzmiankowany Andrespol, Szarów, czy też Kleszczów ?

Wstyd Ciekawy.

Andrespol to wiodąca aglomeracja łódzka.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Wstyd Ciekawy.

Andrespol to wiodąca aglomeracja łódzka.

Jako żywo - Nigdym w życiu o czymś takim nie słyszał (chociaż zdarzało mi się zapuszczać w tamte rejony), poza tym - to nie mój obszar życiowy - ale wierzę wam na słowo. Ad rem:

PRL powinno było podpatrywać Węgry, krytykę ekonomiczną polskich ekonomistów z końca lat 50. i własny IGS, którego informacje powinny były być wykorzystywane, ponieważ dawały informacje w sposób istotnie odbiegający od oficjalnej propagandy.

Problem z tą propagandą .... otóż cały PRL stał na propagandzie (czasami nawet sukcesu), propaganda była wpisana na trwałe w w program PZPR, a wiadomo: "PROGRAM PARTII PROGRAMEM NARODU" ...

Pośród protestujących szczególnie wyróżniał się źle ubrany, korpulentny pan...

Jego hasło stało się z czasem hasłem wszystkich wieców, a wreszcie jego partii.

"Balcerowicz musi odejść!"

No też nie badzo secesjonisto - Endrju ma w 1970 roku 16 lat, jest w pierwszej klasie Państwowego Technikum Rolniczego w Sypniewie: za 4 lata nie dopuszczą go do matury :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

K-i- F; zapominasz o jednym. Staje się "cud" i Solidarność zaczyna myśleć ekonomicznie, staje się "Cud" następny i robotnicy godzą się na obniżenie pensji w zamian za "uspokojenie" gospodarki i tak dalej. To jedno. Kolejna sprawa. W '70 roku, w wyniku wypadków grudniowych zostaje pogoniony [oficjalnie zwie się to nieco inaczej] Gomułka, zaś na jego miejsce wchodzi Gierek. Te wszystkie pomysły można realizować powiedzmy od połowy lat 70 tych, gdyż wcześniej nie ma na to warunków technicznych [produkcja etc]. W tym momencie znów wracamy do tego - jak ludzie, którzy pamiętają II R.P. to przyjmą - czyli to co dla wielu było przekleństwem. Ci którzy pamiętają kryzys lat 30 tych...

Samorząd i odpowiedzialność przedsiębiorstw za siebie oznacza, po prostu zwolnienie "nadprogramowych" pracowników, czyli sprawia, że istnieje bezrobocie oficjalne i tak dalej. Na coś takiego nie byli przygotowani ludzie. Wystarczy popatrzeć jak "S" zachowywała się w latach '80 - '81 kiedy już nie było za 5 minut 12, a w zasadzie biła 12...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale miałbyś od razu generała jako sekretarza (czyli takiego człowieka z żelazną pięścią) i premiera wraz z pozostałymi ludźmi liberalnego skrzydła, reformującego peerel (na miarę możliwości). Jaruzelski miał chrapkę na władzę już w późnych latach 60..

Nie mów mi, że nie mogliby wpaść na pomysł edukacji ekonomiczno - przedsiębiorczej przed zwolnieniami i zmniejszenie ilości przywilejów zawodowych.

W latach 30. był też taki marszałek, co rządził.

Edited by Knight_in_Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

K-i-F: a rządził tak, że żal było patrzeć. Kwiatkowski robił co mógł i co chciał, bo obiecał, że nie będzie miał ambicji politycznych. Jaruzelski w '81 r, to nie Jaruzelski w roku '70. Wiedza i świadomość ekonomiczna w r. '80/'81 różni się znakomicie od tej, jaka była dziesięć lat wcześniej. Bardzo bardzo znacznie. Poza tym aby móc zmieniać gospodarkę trzeba było się otworzyć na zachód i kupić tam ileś licencji, to jedno, drugie - tak naprawdę Breżniew z '70 r. to inna osoba niż ta z '81. A to trzeba także brać pod uwagę.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Minister   

Chyba zapominacie o jednej ważnej rzeczy w tych dywagacjach... ZSRR sobie stoi i patrzy jak towarzysze z Polszy przeżywają zachwycenie odchyłami kapitalistycznymi czy innymi socjalizmami z ludzka twarzą? :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

secesjonista: ujmę to tak - mówienie że Jaruzelski jest głupi jest błędem, uznawanie że jest głupszy niż trzeba - też. Poza tym inaczej zachowuje się człowiek na stanowisku ministra od wojska, a inaczej premier. Minister od wojska ma za zadanie dbać o jego dobro i by było mu jak najlepiej. Premier ma nieco inne zdania, podobnie jak doradcy muszą się znać na kilku innych kwestiach. Poza tym w '70 r sytuacja gospodarcza była zupełnie inna niż w '80 czy '81 r.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, że sytuacja była inna zgoda.

To, że nie piszę nigdzie, że Jaruzelski był głupi to mi się nie chce nawet koledze FSO udowadniać.

Zadałem konkretne pytanie: co takiego się zmieniło, że Jaruzelski zyskał nowy ogląd, prócz zmiany stanowiska.

Pomiędzy rokiem 70-tym a 80-tym nastąpił jakiś przełom w naukach ekonomicznych, czy Jaruzelski ze zdziwieniem skonstatował, że istnieją inne drogi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generał Jaruzelski w roku 1970 z ramienia Sowietów kierował gabinetowym zamachem stanu, który miał za zadanie obalić Gomułke. Władysław Gomuka zaczął prowadzić zbyt samodzielną politykę coś na wzór Tito w Jugosławi, a przede wszystkim hamował zbrojenie wojska, co ostatecznie zdecydowało o jego odsunięciu. ZSRR cały czas planował wojne z zachodem, a Polska była kluczowym elementem przygotowań do tej wojny, dlatego też w roku 1970 władze musiał objąć wierny sowietom Edward Gierek, który pozwalał pochłaniać olbrzymie kwoty na zbrojenie Wojciechowi Jaruzelskiemu. Jaruzelski był szefem monu ponad to czuwał cały czas jak to się wyraził po stanie wojennym Mołotow by w Polsce wszystko przebiegało bezproblemowo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.