Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Największe zwycięstwo Napoleona

Które zwycięstwo Napoleona było wg ciebie największym jego sukcesem?  

34 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Austerlitz 1805
      13
    • Ulm 1805
      3
    • Jena 1806
      0
    • Auerstadt 1806
      1
    • Somosierra 1808
      1
    • Wagram 1809
      0
    • Inne jakie?
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej   

Chciałbym wiedzieć, które według was zwycięstwo Napoleona było jego największym sukcesem zarówno pod względem militarnym, jak i odniesionych później dzięki temu zwycięstwu korzyści.

Głosujcie! 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bitwa trzech cesarzy - Austerlitz jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z trzecią koalicją antynapoleońską, stoczona 2 XII 1805 między francuską Wielką Armią, a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską.

Stosunek sił przed bitwą Francuzi: 73 000 sprzymierzeni 90 000

Zakończyła się zwycięstwem Napoleona.

4 XII cesarz austriacki Franciszek poprosił o rozejm, który został podpisany 26 XII 1805 roku w Preszburgu (Bratysława) zakończył wojnę z trzecią koalicją antyfrancuską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Erinna   

Według mnie na uwagę zasługują bitwy pod Jeną i pod Auerstadt, ponieważ miały one ogromne znaczenie. Po pierwsze zwycięstwo umożliwiło Napoleonowi zdobyć Berlin oraz wkroczyć do Prus Wschodnich, gdzie stoczono bitwy pod Iławą Pruską i pod Fridlandem równiez wygrane przez Napoleona. Doprowadziło to do podpisania traktatu w Tylży 7 lipca 1807 roku na mocy którego Prusy oddały ziemie III zaboru(co miało duże znaczenie dla Polski) oraz ziemie na zach od Łaby z których utworzono królestwo Westfalii.Rosja przyłączyła się do blokady kontynentalnej Anglii.

A tak poza tym to do ankiety zakradł się błąd, ponieważ pod Trafalgarem w 1805r. flota francuska została pobita przez flotę angielską dowodzoną przez Nelsona, nie było to więc zwycięstwo, a pod Borodino bitwa została nierostrzygnięta, wprawdzie wojska rosyjskie wycofały się z pola bitwy, ale Francja poniosła ogromne straty. O faktyczny wynik bitwy spór między historykami trwa do dziś.

//JKM trafna uwaga, już poprawione

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Davout   

Auerstadt nie była jego zwycięstem, tylko Davouta. A poza tym nie ma jego wszystkich zwycięstw, m.in. Berezyna, to było strategiczne zwycięstwo. Samosierra, to raczej naszych szwoleżerów.

Według mnie oczwiście słońce spod Austerlitz 1805 - Bitwa Trzech Cesarzy (albo raczej cesarza i cara, bo austriaka nie było na polu bitwy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Oczywiście zgodzę sie i również powiem Austerlitz 1805 ale moim zdaniem chyba austriak byl tylko byly to niedobitki wojsk z poprzednich bitew ,a wiec nie mogły zmienic bitwy na korzysc koalicji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam

ciężko jest jednoznacznie określić, która bitwa była największym jego zwycięstwem, gdyż choć Austerlitz było niewątpliwie ciężkim ciosem dla koalicji, to jednak Jena i Auerstadt były ważniejsze dla jego późniejszych poczynań.

Nie mam jednak przeświadczenia jakoby Bordino, czy choćby wspomniana rzeź iławska, były dosadnym zwycięstwem Bonaparte, ponieważ były to zwycięstwa, jeśli nie minimalne, to napewno wyłącznie taktyczne.

Pozdrawiam. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Auerstadt nie była jego zwycięstem, tylko Davouta.

Nie do końca się zgodzę - Auerstadt jako Auerstadt w rozumieniu Cesarza było prawym skrzydłem Jeny - i trudno odmówić temu twiertdzeniu słuszności - gdyby nie postawa tego zdrajcy Bernadotte'a nikt nie miałby wątpliwosci. Faktem jest, ze mój ulubiony z marszałków błysnął tam równie jasno co Cesarz i Berthier w całym manewrze.

Oczywiście zgodzę sie i również powiem Austerlitz 1805 ale moim zdaniem chyba austriak byl tylko byly to niedobitki wojsk z poprzednich bitew ,a wiec nie mogły zmienic bitwy na korzysc koalicji.

Austriacy stanowili drastyczną mniejszość... zresztą ta bitwa bywa przeceniana - np. wg Rogackiego (a jest on dla mnie wiarygodny) Napoleon miał 74 823 ludzi wobec 79 378 ludzi (z niewalczącymi 81 818) u sprzymierzonych - nie jest to miażdżąca przewaga przeciwnika.

Ja stosuję proste kryterium - bilans bezpośrednich zysków i strat - a tu Ulm jest nie do przebicia... ewentualnie Jena by się zbliżała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

2 XII 1805 Austerlitz- fenomanalne zwycięstwo- Napoleon stworzył genialną taktykę,

ale użył pewnego fortelu. Przed bitwą, przed swoim wrogiem

odegrał przerażonego, słabego człowieka, nikt się nie spodziewał,

że uderzy, że będzie miał siłę. Przy tej okazji warto zazanaczyć,

że ten Francuz miał talen aktorski!

"voila le soleil d`Austerlitz!" "Oto słońce spod Austerlitz"- tak miał zawołać

Napoleon do swych dowódców 7 IX 1812 o wschodzie słońca pod Moskwą- przywołał właśnie ten tryumf.

Każda bitwa prowadzona przez "Sto tysięcy" (grenadierzy dali Napoleonowi trafny przydomek- jego obecność na polu bitwy, była czynnikiem najważniejszym)

była niezwykła!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

osobiście to nie lubie Napoleona... Kiedy ostatecznie przegrał, nie potrawił się z tym pogodzić i wrócił zupełnie niepotrzebnie, żeby znowu przegrać pod Waterloo... Gdyby potrawił się wycofać w odpowiednim momencie to spoko... Oczywiście nie przeczę temu że był wojskowym geniuszem, za to go podziwiam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Rozumiem, wiele osób nie lubi Napoleona, ale to nie do końca prawda, że nie umiał przyznać się do błędów. Owszem, zgodzę się, że był bardzo dumny, ale w ostatnich latach swojego życia, opowiadał o swych porażkach. Przyznał się, że chciał zbyt wiele i wyprawa na Rosję była największą porażką, a on sam swoim największym wrogiem.

100 Dni było bardzo barwnym okresem, dobrze, że wrócił.

Sądzę, że to, iż się nie poddał a później cierpiał na św. Helenie, myśląc o tym kim był i kim już nigdy nie będzie dowiodło jego niezwykłej osobowości.

Warto jeszcze dodać, że podczas ucieczki z Rosji Napoleon mawiał: "Od wzniosłości do śmieszności tylko jeden krok"- Cesarz był świadomy porażki, swego rodzaju ośmieszenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A poza tym nie ma jego wszystkich zwycięstw, m.in. Berezyna, to było strategiczne zwycięstwo.

Wg mnie Berezyna to większe zwycięstwo niż Borodino. Napoleon stracił pod Borodino 1/4 armii, nad Berezyną też były wielkie straty. Tyle, że cel nad Berezyną (przeprawa przez rzekę) został osiągnięty, a pod Borodino (zniszczenie rosyjskiej armii) - nie.

Jak dla mnie Ulm wspaniałe zwycięstwo przy minimalnych stratach.

A to bitwa była?

osobiście to nie lubie Napoleona... Kiedy ostatecznie przegrał, nie potrawił się z tym pogodzić i wrócił zupełnie niepotrzebnie, żeby znowu przegrać pod Waterloo... Gdyby potrawił się wycofać w odpowiednim momencie to spoko... Oczywiście nie przeczę temu że był wojskowym geniuszem, za to go podziwiam...

To nie temat o ocenie Napoleona, a o jego największym zwycięstwie.

Wg mnie Austerlitz - Napoleon wykorzystał rosyjsko - austriacką nieudolność przy manewrze na skrzydle :roll:

BTW wywaliłbym Ulm (tu nie walczono), Auerstedt (to zwycięstwo Davouta), Somosierrę (jeśli chodzi o szarżę to Napoleon w niej nawet nie dowodził), od biedy Wagram (Napoleon też tu poniósł wielkie straty). Wrzuciłbym Frydland, Berezynę i dla niektórych Borodino...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ulm zaliczne jest do bitew.

To, że jest zaliczane to wiem, ale mało mnie to obchodzi :lol: Nie było bitwy pod Ulm - była potyczka pod Elchingen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.