Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
AA7V

Rogoźnica Wieś

Rekomendowane odpowiedzi

AA7V   

Witam was wszystkich.

Mieszkam we Wsi Rogoźnica i chciał bym dowiedzieć się troche o jej histori gdyby nikt o tej wiosce nie słyszał to leży tam obóz gross rossen zdjęcia plany albo jakiś artykuł o histori mojej wioski wszystko co znajdziecie prosze was

jeżeli wybrałem zły dział a napewno to zrobiłem to prosze o przeniesienie tego tematu lecz nie usuwajcie go

z góry dziękuję

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

wystarczy wpisać na necie niemiecką nazwę wsi Gross Rosen [Rogoźnica] i poszperać. Do tego w kwestii samego obozu - ukazało się kilka książek, m.in. bodajże S. Mołdowy. Jeżeli chcesz "wbić" się w historię wsi głębiej, to zacznij od strony urzędu gminy, strony wsi lub powiatu - znajdziesz tam kilka podstawowych informacji dotyczących miejscowości, łącznie z tym kto był właścicielem, założycielem wsi. To znów są pewne haki - czyli szukanie historii takiego czy innego rodu. Pojawią się także hasła dotyczące takiego czy innego księstwa śląskiego - to także są haczyki i ślady po których możesz podążać dalej. W końcu bywają monografie o pewnych terenach [n.p. powiat taki czy inny -> zwróć uwagę na podziały administracyjne]. Zaglądnij także na strony niemieckojęzyczne - troszkę literatury z racji historii na pewno tam znajdziesz.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak przypuszczam, nieocenionym źródłem wiedzy będzie "Słownik geografii turystycznej Sudetów" pod red. M. Staffy. Bardzo lubię to wydawnictwo, ale niestety nie mam tomu z Rogoźnicą. Jak przypuszczam, będzie to t. 19 (Przedgórze Sudeckie, a konkretnie Wzgórza Strzegomskie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
AA7V   

witam ponownie dziękuje za informację i mam pytanie czy w okolicach mojej wioskki były jakieś bitwy czy coś czy jakieś walki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wojny śląskie i epoka napoleońska to zdecydowanie nie moja broszka, ale:

1. Czytałem kiedyś "HB-eka" pióra R. Kisiela, Strzegom, Dobromierz 1745, Warszawa 2004. To - tak mniej więcej - te okolice.

2. Natomiast już w epoce napoleońskiej odnotowywana jest Gefecht bei Groß-Rosen (chyba najbardziej odpowiednie tłumaczenie "potyczka pod Rogoźnicą", ale może być także "bój pod Rogoźnicą") - 31 maja 1813. Walczyli Rosjanie ze sprzymierzonymi z Francuzami Wirtemberczykami (3.000 zabitych i rannych).

Am 31. Mai 1813 war Groß Rosen Schauplatz eines Gefechts der Befreiungskriege zwischen

Russen und den mit den Franzosen vereinigten Württembergern mit ca. 3000 Toten und

Verwundeten.

Źródło cytatu: http://www.richthofen.de/fileadmin/richtho...ds/Go_Rosen.pdf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
AA7V   

dziękuje bardzo za te informację bardzo mi się przydadzą :)

a jak bym zaczął chodzić z wykrywaczem to bym miał szanse coś znaleść? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak w okolicy Rogożnicy po 2 stronie wzgórz na pd-zachód od wsi, pomiędzy Kostrzą a Dobromierzem rozegrała sie bitwa i to jaka! jedna z najważniejszych na świecie. Bitwa pod Dobromierzem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
a jak bym zaczął chodzić z wykrywaczem to bym miał szanse coś znaleść? :)

Mam nadzieję, że po terenie obozu nie będziesz biegał z tą piszczałką?

Teren bitwy pod Strzegomiem jest dość dobrze wyczesany przez ekipę ze Świdnicy i Strzegomia. marna szansa na coś ciekawego. Możesz spróbować na Gulach, podobno coś "wychodzi". No i trzeba uważać na drugowojenne niespodzianki, których na Wzgórzach Strzegomskich jest sporo. Nie masz jakiegoś doświadczonego kolegi, który by cię wprowadził w teren ?

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
AA7V   

mam doświadczonego kolege z klasy on chodzi z ojcem na górnym goczałkowie a tam były te fabryki :)

od nas ze wsi wykupił kawałek ziemi na goczałkowie górnym i odnalazł tunel lecz jedynie przebił się kamerą ale w tym tunelu są 3 albo 1 niewiem niewiem jak mi to kolega mówił niemieckie oczywiście auto i to w bardzo dobrym stanie :)

ja mam dobrze ponieważ na ogrodzie mojej babci był pałac i to potęzny a nikt tam z wykrywaczem nie chodził bo ten teren jest ogrodzony :D nie duże 2 pola i ogródek heh :P czasami kopiąc warzywa albo coś monety moja babcia wykopuje heh :) u mnie na ogródku bo ja w bloku mieszkam wykopałem kilkanascie naboi ;)

i tym napisałeś ze moge poszukać na gulach?

Edytowane przez AA7V

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Gule to takie Krzaczory między Godzieszówkiem a Żelazowem. Sięgnij do HB ka Kisiela Strzegom_Dobromierz 1745. Trafiają się tam ołowiane kulki z wojny śląskiej. Naboi raczej nie zbieraj bo będziesz miał wizytę wcześnie rano, szczególnie po powiadomieniu wszystkich na publicznym forum :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.