Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
montezuma1985

Polska fortyfikacjami stoi!

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

biorę przykład tego co działo się w Krakowie. Ci co znają historię wiedzą, że w zasadzie spora część miasta to była jedna wielka twierdza, a dzisiejszy układ dróg to pokłosie tego co budowali Austriacy. Osoby zajmujące się fortami twierdzą, że do '89 r. w zasadzie nie działo się nic strasznego poza upływem czasu [kilka zasypano, zniszczono... etc]. Później - potrafiono wynieść wszystko co miało wartość - łącznie z drzwiami pancernymi.

Tak na dobrą sprawę mało kto wie czemu tylko kilka z nich jest wykorzystywanych - zwykle wchodzą w grę powody prozaiczne czyli brak pieniędzy na rewaloryzację czy rewitalizację fortów [zabytek -czyli konserwator wie lepiej], brak sensownych pomysłów na to co można zrobić i jak bardzo ingerować w zabudowania i plan, brak nieraz zgody i między organami wydającymi bywa, że sprzeczne decyzje. O problemach własności ziemi nie wspomnę - to jest to kropla w morzu pozostałego bałaganu.

Obecnie gros fortów jest w stanie, że bez dużej ekipy strach wejść, a to co jest na zewnątrz świadczy, że służą one za sypialnię dla bezdomnych. Część z nich jest oczywiście zabytkami i zbudowanymi że w ramki oprawić... Ale to mniejszość.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Na trasie A7 przed Olsztynkiem licząc od Warszawy, Jadamowo.

Jest stacja benzynowa. Na terenie jest T-34, SKOT i właśnie niemiecki schron bojowy. W ostatnie wakacje były wokół niego solidne wykopki.

Podobno chcą go przesunąć o kilkadziesiąt metrów ( budowa autostrady). Ale jak to zrobią, bo zauważyłem że ma kondygnację do dołu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Chłód wnętrza powoduje wzrost wilgotności względnej wprowadzanego z zewnątrz powietrza, czasami wręcz kondensację wilgoci. I eksponaty pleśnieją.

To zapraszam do Rydzykowa:) W jednym z fortów pośrednich, wykorzystano XIX wieczne czerpnie. To jest system dość wąskich (jakieś 7x7 cm), długich kanałów tuż przy posadzce, z rowkiem drenażowym po środku. Powietrze zanim dotrze do pomieszczenia ulega (latem) schłodzeniu, a co za tym idzie osuszeniu, a kondensat spływa sobie rowkiem na zewnątrz, do fosy. Zimą te kanały działają jak bezprzeponowy wymiennik ciepła.

W XVIII wiecznych kazamatach takich wynalazków nie było. Coś wiem o tym bo zdarzyło mi się być eksponatem i pokryłem się warstwą glonów :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Harry napisał:

To zapraszam do Rydzykowa:) W jednym z fortów pośrednich, wykorzystano XIX wieczne czerpnie. To jest system dość wąskich (jakieś 7x7 cm), długich kanałów tuż przy posadzce, z rowkiem drenażowym po środku. Powietrze zanim dotrze do pomieszczenia ulega (latem) schłodzeniu, a co za tym idzie osuszeniu, a kondensat spływa sobie rowkiem na zewnątrz, do fosy. Zimą te kanały działają jak bezprzeponowy wymiennik ciepła.

Czyli kiedyś myśleli.

Zaproponowałem podobne rozwiązanie (wlot przez drenaż) restauratorom urbana, ale go nie kupili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Na trasie A7 przed Olsztynkiem licząc od Warszawy, Jadamowo.

Jest stacja benzynowa. Na terenie jest T-34, SKOT i właśnie niemiecki schron bojowy. W ostatnie wakacje były wokół niego solidne wykopki.

Podobno chcą go przesunąć o kilkadziesiąt metrów ( budowa autostrady). Ale jak to zrobią, bo zauważyłem że ma kondygnację do dołu?

Dźwigami przenieśli.

A swoją drogą.

Według tej mapki:

ba17c82f8330e142m.jpg

Ten przeniesiony schron znajduje się przy polnej drodze idącej od Jadamowa w kierunku głównej drogi. I niknie poza krawędzią mapy :)

Mi się udało odnaleźć schrony L49, L48, L47.

Z tym, że L 48 jest totalnym destruktem.

L49 stoi na prywatnej posesji (były PGR).

Wszystkie były to prawdopodobnie schrony dla drużyny piechoty z magazynem amunicyjnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.