Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Burbon

AK47 czy AK-47?

Rekomendowane odpowiedzi

Burbon   

Witam!

Mam pewne wątpliwości, czy pisze się AK47 czy AK-47? Często się używa wersji z -, ale gdzieś słyszałem, że przed AK-74 myślnika w nazwach tego automatu się nie stosowało, to prawda?

Edytowane przez Burbon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Kwestia czy jest to oznaczenie alfanumeryczne producenta czy wojska. Producent zdaje się oznaczył jako AK-47, wojsko po prostu AK i AKS, następnie AKM i AKMS i dopiero numeracja zaczęła się od AK-74 jeżeli idzie o oznaczenia wojskowe. O ile się nie mylę, w tej materii musiałby się REMOV wypowiedzieć, albo ktoś z porównywalną wiedzą na temat broni strzeleckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kwestia czy jest to oznaczenie alfanumeryczne producenta czy wojska. Producent zdaje się oznaczył jako AK-47, wojsko po prostu AK i AKS, następnie AKM i AKMS i dopiero numeracja zaczęła się od AK-74 jeżeli idzie o oznaczenia wojskowe.

Producent nie oznaczył tego jako AK-47.

Oznaczenia AK-47 nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 - to oznaczenia prototypów broni. Podobnie jak wcześniejsze AK-46 nr 1, nr 2 i nr 3 oraz późniejsze, już "finalne" na podstawie których wprowadzono karabinek AK do uzbrojenia czyli AK-48 nr 1 (prototyp AK z kolbą stałą) oraz AK-48 nr 2 (prototyp AK z kolbą składaną). Finalne napisałem w cudzysłowie, bo to co znamy powszechnie jako AK to broń po zmianach już po przyjęciu do uzbrojenia i dokonywanych w toku produkcji - jest to trzeci model produkcyjny.

Skąd się wzięło to AK-47? Tutaj oczywiści można pospekulować - otóż do ostecznych badań poligonowych przed rozstrzygnięciem konkursu trafiła broń Kałasznikowa oznaczona AK-47 nr 2, AK-47 nr 3 i AK-47 nr 4 (ten ostatni z kolbą składaną). Ogólne oznaczenie fabryczne broni konkursowej to było KB-P-580 (konkurencyjne innych konstruktorów to KB-P-410 i TKB-415). Zwyciężył karabinek KB-P-580, w którym nakazano dokonać poprawek i tak powstały prototypy kolejne czyli AK-48 nr 1 i nr 2 - przyjęte do uzbrojenia jako AK z indeksem GAU 56-A-212 i 56-A-212M.

Natomiast zapewne istniały jakieś "informacje wywiadowcze" pozyskane "na zachodzie" o tym, że w Związku Radzieckim takowy konkurs się odbywa. Pewnie przewinęło się oznaczenie AK-47 - bo było to przecież faktyczne oznaczenie prototypów. Potem pewnie na bazie tych szczątkowych danych mówiących o AK-47, gdzieś to wypłynęło publicznie i od tej chwili każdy "kałach" (obojętnie czy AK czy AKM, AKMS czy inne pododmiany) to w kulturze masowej AK-47.

U nas za rozpowszechnienie tej nieprawidłowej nazwy rodem z "kultury masowej" w USA jest najprawdopodobniej odpowiedzialny pewien autor publikacji związany z WAT. Nawiasem mówiąc gość, który popełnił naprawdę parę bardzo wartościowych publikacji w temacie broni strzelckiej, ale pisząc cykl artykułów dla Techniki Wojskowej pod tytułem "Kałasznikow bez tajemnic" (zaczęły się od numeru 6/92 i miały kilka części opisujących różne odmiany tej broni) popełnił taki tekst:

"7,62mm karabinek AK jest polskim odpowiednikiem radzieckiego karabinka AK-47, zaprojektowanego w 1947 ..."

Trzeba pamiętać, że to były czasy początku popularnych czasopism "tematycznych" w naszym kraju. W czasach PRL publikacje dotyczące tej tematyki były raczej skromne - inna sprawa, że nikt wtedy u nas AK nie "przezywał" jakimś AK-47. Większość wiedzy pochodziła "z wojska", a tam go nazywano karabinkiem AK albo pochodziło z wydawnictw MON (np. książka o broni LWP S.Toreckiego) i też używano prawidłowych nazw. Niestety ten sam autor (piszący wcześniej dla TW) tworząc (pisana pdo jego redakcją) bardzo znaną (i w sumie bardzo dobrą publikację) i będącą dla wielu do dzisiaj źródłem wiedzy o paru rodzajach broni czterotomową Encyklopedię Najnowszej Broni Palnej też nazwał sobie AK, tą popularną na zachodzie, aczkolwiek całkowicie nieprawidłową nazwą AK-47. No i się u nas rozpowszechniło, bo publikacje tego autora były dość szeroko wykorzystywane i cytowane - choć by w sieci.

W czasach PRL nikt na pomysł nazywania AK "zachodnim" AK-47 by nie wpadł ... wprost przeciwnie - w czasach gdy większość młodych ludzi odbywała jakieś formy służby wojkowej raczej byłby po prostu wyśmiany, że "powtarza teksty z filmów", bo większość miała wiedzę "z armii".

I zresztą słusznie - bo to AK-47 jest kompletnie bez sensu. Gdyby przyjąć taką dość popularną formę łączenia nazwy broni i rocznika jej przyjęcia do uzbrojenia przy określaniu radzieckiej broni w stylu DP-28 (czy też czasem DP-27), PPD-40, PPSz-41, PPS-43 itd. to ten karabinek powinien być nazywany AK-49, bo przecież został przyjęty do uzbrojenia w 1949 roku. Gdyby przyjąć też czasem spotykaną zasadę, że broń (ale też nie do końca prawidłowo) określa się tak jak prototyp to powinien się on nazywać AK-48, bo taką nazwę miały prototypy tej broni na podsatwie których wprowadzono ją do uzbrojenia.

Jakby na to nie spojrzeć - to nazwa AK-47 jest po prostu "wytworem kultury masowej" i tyle. W żadnym znanym mi kraju gdzie wprowadzano własne wersje tej broni, pod osnaczeniami innymi jak oryginalne, radzieckie nie nazwano tej broni AK-47 (choć bywały naprawdę bardzo różne, nawet u nas przez trochę lat to był oficjalnie PmK).

Jedyną prawidłową nazwą AK-47 to może być przypadek, gdy taką broń się gdzieś tam wytwarza na rynek cywilny, poza jakimikolwiek zamówieniami wojskowymi i wtedy to sobie można nazwać jak się takiemu producentowi podoba. Jeśli tak to sobie producenci w USA (bo tam najwięcej takich wytworów) nazwą dla swojej produkcji to wtedy faktycznie jest to AK-47, bo tak go nazwał dany producent broni - obojętnie czy wytworzył 3 czy 3000 sztuk.

Czyli ani AK47, ani AK-47 tylko po prostu AK.

PS. Wiem, że znowu uprawiam "forumową archeologię" (bo ostatni post z 2010), ale tak mi się nasunęło przeglądając stare tematy, to postanowiłem w paru słowach to sprostować.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Jakby na to nie spojrzeć - to nazwa AK-47 jest po prostu "wytworem kultury masowej" i tyle. W żadnym znanym mi kraju gdzie wprowadzano własne wersje tej broni, pod osnaczeniami innymi jak oryginalne, radzieckie nie nazwano tej broni AK-47 (choć bywały naprawdę bardzo różne, nawet u nas przez trochę lat to był oficjalnie PmK).

Tej ostatniej nazwy używał mój ojciec. Chociaż na wyposażeniu miał PPS-a.

Wiem, że znowu uprawiam "forumową archeologię" (bo ostatni post z 2010), ale tak mi się nasunęło przeglądając stare tematy, to postanowiłem w paru słowach to sprostować.

A uprawiaj Waść :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tej ostatniej nazwy używał mój ojciec.

Nie był to jedyny zresztą przypadek (PmK) gdy tą broń zaliczaną obecnie do karabinków nazywano "pistoletm maszynowym". W NRD karabinek AK produkowano np. pod nazwą MPi-K

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.