Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Samuel Łaszcz

Nauka języków

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne wielu spomiędzy Was uczyło się języków obcych samodzielnie. Jakie mieliście sposoby, techniki, aby biegle nauczyć się języka?

Mam zamiar nauczyć się:

1. niemieckiego (umiem na poziomie średniozaawansowanym)

2. angielskiego (poziom podstawowy)

3. rosyjskiego (umiem podstawy podstaw)

(kolejność ma znaczenie)

Dwóch pierwszych języków uczę się w szkole, ale to mi nie wystarcza (ach, te moje chore ambicje).

Proszę pomóżcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż Ci doradzić Panie kolego - tylko posiadać ogromne samozaparcie i charakter, by nauczyć się tego wszystkiego. A co do metod - polecam fiszki, jest to dość ciekawe rozwiązanie, no i przede wszystkim dużo czytać w i osłuchiwać się w obcym języku.

PS. A najlepiej jest władać sprawnie j. polskim! ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Bez wątpienia warto również oglądać programy telewizyjne/wiadomości itd w danym języku - Ja przynajmniej tak robiłem i robię.Do tego czytanie książek czy artykułów prasowych.Natomiast sprawdza się to raczej na tych nieco wyższych poziomach czyli w Twoim wypadku po niemiecku.

Edytowane przez Martinus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Ambitnie :D Ja angielski znam bardzo dobrze, przymierzam się do certyfikatu CPE w sesji zimowej, a jak się nauczyłam? To długa historia, rodzice zapisali mnie na prywatne lekcje gdy miałam 6 lat, czyli już prawie 13 lat mam stałą styczność z językiem. Miałam świetną nauczycielkę, poza tym bardzo lubiłam się uczyć. Do certyfikatów uczyłam się sama, ale moja rada odnośnie angielskiego jest taka - filmy, filmy, filmy. Oglądaj filmy bez napisów i bez lektora - będziesz mógł skojarzyć konkretną sytuację na ekranie i "domyśleć się" co mówią bohaterowie, zapamiętasz niektóre zwroty, potem łatwo idzie. Z angielskim trzeba się osłuchać. A jeżeli chodzi o gramatykę, polecam szczególnie tzw. transformacje, czyli po prostu przerabianie zdań na takie o tym samym znaczeniu, z użyciem jakiegoś konkretnego słowa. Nie ma sensu zakuwać gramatyki na pamięć, bo nic to nie daje. Z czasem, gdy się już osłuchasz z angielskim, gramatyka przyjdzie sama, przynajmniej ja tak mam :D

A co do rosyjskiego - tu jest nieco gorzej, bo najpierw trzeba poznać alfabet, który jest trudny. Ciężko się przestawić na cyrylicę, kiedy nasze niektóre litery wyglądają podobnie lub tak samo, a mają zupełnie inny wydźwięk. Polecam najpierw postudiować cyrylicę, potem zagłębić się nieco w gramatykę, która jest piekielnie trudna (wyobraź sobie, że jesteś obcokrajowcem i uczysz się polskiego, dokładnie to samo), a potem - tak jak z angielskim - dużo słuchać i czytać. Ja na przykład rozumiem bardzo dużo po rosyjsku, i tu jest łatwiej, bo nasze języki są dość podobne, ale nie umiem mówić. Czytanie idzie mi mozolnie, bo uczyłam się tylko kilka miesięcy i dawno temu, także przypominanie sobie cyrylicy podczas czytania zabiera dużo czasu. Życzę Ci powodzenia!

Ufff, ale się rozpisałam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Rosyjski jest trudny? Sorki ale nie wiem, może to to, ze mam rodzine na Ukrainie ale dla mnie ten język jest dośc prosty, a wiele elementów gramatycznych powtarza sie w polskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Furiuszu, moja rodzina pochodzi z Rosji, jestem w 1/4 Rosjanką, a mimo to miałam trudności może nie tyle ze zrozumieniem, co po prostu z przyswojeniem gramatyki. Wiele elementów faktycznie się powtarza, a wiele jest kompletnie różnych, dlatego właśnie powiedziałam, że nauka jest trudna ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Jak dla mnie, najprzyjemniejszym sposobem uczenia się języka są... piosenki. Do nauki angielskiego polecam szczególnie Franka Sinatrę, dokonała dykcja, niektóre teksty są wręcz gotowymi ćwiczeniami z prawidłowego użycia czasów, ale nie katuj się na siłę, jak nie lubisz. Naucz się tekstów tych kapel które Ci pasują ;)

Rosyjski, wbrew pozorom nie jest prosty, podobieństwa do polskiego są z reguły mylące. Jako urodzony i wychowany w epoce 'głębokiej komuny' przez 10 lat byłem zmuszany do nauki tego, skądinąd pięknego, języka i mimo, że w mowie potocznej posługuję się nim dość swobodnie, to nie odważę się nic napisać bukwami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o programach typu SuperMemo lub Profesor Henry? Kiedyś się w to "trochę" bawiłem i niektóre zwroty, które musiałem powtarzać po 10 razy do dzisiaj pamiętam :D .

Edytowane przez Gorodecki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Przy pomocy SuperMemo walczę z hiszpańskim i wydaje mi się, że robię postępy. Jednak sądzę, że na pewnym etapie niezbędny jest kontakt z człowiekiem z krwi i kości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Przy pomocy SuperMemo walczę z hiszpańskim i wydaje mi się, że robię postępy. Jednak sądzę, że na pewnym etapie niezbędny jest kontakt z człowiekiem z krwi i kości.

A jak z Twoim arabskim? Perfekt? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Poznałem tylko liczebniki (pierwsze dziesięć) oraz trochę podstawowych zwrotów. Ogólnie uznałem, że ten język jest ekstremalnie trudny i bez silnej motywacji (takowej nie posiadam) nie do nauczenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
RobertGi   

Mój sposób na język obcy, dokładnie angielski i niemiecki to przede wszystkim zapamiętanie na początek podstawowe słówka i zwroty używane najczęściej. Dobrym sposobem są fiszki, kilka słów dziennie, zapisane nawet na małej kartce, którą w każdej chwili mogę mieć pod ręką i czekając np. na autobus lub w nim już stojąc, mogę sobie powtarzać zwroty na dany dzień. Później czytanie lub jeszcze lepiej oglądanie programów w danym języku. Bardzo przydatne były informacje stąd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.