Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Czas honoru III

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Albinos. Primo przecież byli w lokalu i wszystko planowali. Po drugie mieli cynk od Rainera, trzy, najwidoczniej Niemcy nie spodziewali się ataku i nie była potrzebna ochrona. To że wybili wszystkich ważnych Niemców to nie znaczy że okupacja Warszawy zakończy się. Zobaczymy co będzie w czwartej serii. Zastanawia mnie czy na prawdę działy się takie akcje z żydami że niby pojadą do palestyny z grubą kasę a potem ich zabijali. Głupio zrobili jak gonili tego Tadeusza i go od razu zabili. Mogłaby być jakaś rozmowa czy coś a potem mu wpakować kulę w łeb. Odcinek był fajny.

Albinos, teraz pytanie do ciebie. Czy taka akcja bez zgody podziemia i przełożonych była karana?

Gdzie byli w lokalu? Obeszli go sobie z zewnątrz i porozmawiali z byłą właścicielką? Naprawdę Arku, polecam poczytać opisy przygotowań takich akcji. Poza tym, rozpoznania nie powinni prowadzić wykonawcy. Później za łatwo ich poznać. Cynk. A czy ja pisałem, że coś z tym cynkiem nie tak? Co do tego, czy się spodziewali... Patrząc na aktywność tej jednej grupki faktycznie ciężko było zakładać, że coś się może stać. Tym niemniej po raz kolejny polecam poczytać coś na ten temat. Wszystkie akcje były wyliczane na sekundy. Przeprowadzający je zdawali sobie doskonale sprawę, że chwila czekania za długo i mogą pojawić się Niemcy. A akurat ten lokal był w takim miejscu Warszawy (Jasna), że tam Niemców można było się spokojnie spodziewać. A tutaj nic, cisza.

Czy taka akcja bez zgody podziemia i przełożonych była karana?

Nie spotkałem się nigdy z czymś takim. Rzeczą dość normalną było rozbrajanie Niemców przez takie dwójki-trójki chodzące sobie po mieście, to odbywało się bez każdorazowego zatwierdzania każdej jednej takiej akcji. Poza tym takiej akcji, gdzie celami mieli być wysoko postawieni oficerowie niemieccy, przeprowadzonej bez zgody zwierzchnictwa, jako żywo nie kojarzę.

Zabicie Niemców (obojętnie - czy za zgodą podziemia, czy z prywaty) zawsze skutkowało akcjami odwetowymi - setki ludzi trafiały na Pawiak, a spora ich część - do lasku w Palmirach ...

Nie tyle skutkowało, co było idealnym pretekstem do takich akcji. Wystarczy spojrzeć na pierwszy okres okupacji Warszawy, kiedy to podziemie działało bardzo skromnie względem tego, co działo się od '43. A mimo to egzekucje i łapanki odbywały się.

Ochrony nie było, bo w owym czasie w okupowanej Polsce nie istniały agencje ochrony.

A to mało Niemcy mieli ludzi w Warszawie, żeby przygotować obsadzenie takiego lokalu?

A teraz na serio, nie wiem czy owa akcja w Edenie ( bo tak chyba nazywał się filmowy lokal ), nie miała pierwowzoru w akcji na Cafe Club.

Prędzej już "Europejska" z 30 marca '43. Akcja na Cafe Club to tylko wrzucenie wiązki granatów do lokalu, a w Europejskiej mamy normalną strzelaninę w lokalu. Dodatkowo mamy tutaj ciekawy wątek w postaci niechęci warszawskiego gestapo do tego krakowskiego. Ponoć przeprowadzenie tej akcji, w której zginęli właśnie przedstawiciele tego drugiego "ośrodka", nie wzbudziło w ich warszawskich kolegach szczególnej złości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ochrony nie było, bo w owym czasie w okupowanej Polsce nie istniały agencje ochrony.

To była groteska z mojej strony. Jak to możliwe by lokal nie miał ochrony, w dodatku w sytuacji gdy miał się pojawić na uroczystościach gubernator ( nie ważne jaki )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
To była groteska z mojej strony. Jak to możliwe by lokal nie miał ochrony, w dodatku w sytuacji gdy miał się pojawić na uroczystościach gubernator ( nie ważne jaki )

Mea culpa, po dwóch godzinach wracania w zimnie do domu umiejętność wyłapywania ironii ciut mi się obniżyła :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Albinosie no jak możesz nie rozumieć , 2 Niemców warszawiaków zginęło. Reszta była krakusami. A ci co się ostali pochodzili z Deustche Land

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dzięki za wyjaśnienia :) A tak na serio, chciałbym poznać ogólny kontekst tej wypowiedzi (chodzi o akcję "Europejska"?) i jej sensu... Ja wiem, że jestem dziwny, ale co poradzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Atrix, czytaj ze zrozumieniem. Jasno piszę że zginęło 2 NIEMCÓW Z KRAKOWA. RESZTA Z WARSZAWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ATRIX TERAZ JUŻ ROZUMIESZ?????!!!!!!!

Albinos. Mi chodzi o serial. W tej akcji zginęło tylko 2 niemców z Krakowa a reszta z Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Arek II ja bardzo dobrze rozumie co piszesz. Tylko jakoś uśmiech mi się ciśnie na usta, jeżeli mowa o tym serialu nazwijmy go historycznym.

Proponuje coś jeszcze w tym temacie - http://www.wiadomosci24.pl/artykul/8222_cz...692-2--1-d.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

widzę że już pustki w tym temacie... to co może nowy, o 4 nadchodzącej serii? ;>

nie wiem czemu tak bardzo nie lubicie CzH jak dla mnie to jest bardzo dobry i pouczający serial dla dzisiejszej młodzieży w sam raz ;] dobrze, że powstają jeszcze takie produkcje jak ta (także "1920..."), a nie tylko jakieś dziadostwa typu "m jak miłość" :/

ale ostatnio zabiła mnie wiadomość, że w ostatniej serii będzie grał pan Hubert Urbański, tak to ten sam z "milionerów" :P dostał rolę Mieczysława Skotnickiego, pułkownika, nowego przełożonego chłopaków... yyy coś czuję że to będzie kompletna porażka... ale cóż lepiej być ew. miło zaskoczonym niż zniesmaczonym ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
nie wiem czemu tak bardzo nie lubicie CzH

Wystarczyło się trochę wysilić i przeczytać ten wątek. Wszystko ładnie naświetlone.

jak dla mnie to jest bardzo dobry

Właśnie nie jest dobry.

pouczający serial dla dzisiejszej młodzieży w sam raz

Tak i nie.

Uczący - tak, bo dzięki niemu można się choć troszeczkę dowiedzieć czegoś o II WŚ. Ale i tak jest klęską, bo przedstawia to wszystko zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości.

dobrze, że powstają jeszcze takie produkcje jak ta (także "1920..."),

... Które pochłaniają nasze pieniądze, zamieniając wspaniałe tematy w farsę.

yyy coś czuję że to będzie kompletna porażka..

Ja porażkę wietrzyłem od 1 odcinka I sezonu tego czegoś, szumnie nazywanym ''serialem historycznym''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.