Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jasny Rycerz

Różnice pomiędzy Prawem średzkim i chełmińskim?

Recommended Posts

Tak, podobieństwa są mi znane ale różnic nigdzie dysponując jedynie internetem odnaleźć nie mogę.

Właściwie to chciałbym się dowiedzieć które odróżniające oba prawa elementy sprawiały że jedno z nich było bardziej odpowiadające kolonistom, etc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avaritia   

No tak, internet bogaty w informacje o prawach lokacyjnych nie jest, sama miałam z tym problem, jak pisałam o lokacjach miast i wsi na Dolnym Śląsku, ale nie o tym mowa. Prawo średzkie i było wcześniejszą wersją prawa magdeburskiego, które z czasem stało się mniej "ostre" dla mieszkańców niż średzkie. Poza tym prawo średzkie, oprócz tego, że dopuszczało do dziedziczenia kobiety, było prawem raczej surowym. Prawo chełmińskie natomiast było o tyle wygodne, że mieszkańcy miejscowości na nim lokowanych nie byli aż tak zależni od miasta i jego władz, mogli się cieszyć o wiele większą swobodą. Kolonistom zatem wygodniej było mieszkać w miejscowości lokowanej na prawie chełmińskim choćby dlatego, że osady nie były aż tak zmilitaryzowane, a - co za tym idzie - nie było aż tak wielkiej konieczności powoływania nowych żołnierzy, bo na przykład na prawie chełmińskim jedna jednostka wojskowa przypadała na o wiele większy obszar niż na prawie magdeburskim, a więc również i na średzkim, gdyż to właściwie to samo. Trochę naokoło i chaotycznie, ale mam nadzieję, że moja wypowiedź miała jakiś sens. Pozdrawiam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avaritia, Twoja wypowiedź miała sens ;) dziękuje za Pozdrowienia. Może powiesz mi jeszcze którą wersja prawa mocniej by przyciągała osadników z Flandrii, Holandii, Ile de France. Jeśli nie będzie tego zbyt wiele chciałbym poznać jeszcze Twoją opinie na takie pytanie: Która z obu wersji była bardziej opłacalna dla państwa do którego osiedleńcy byli ściągani?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avaritia   
Może powiesz mi jeszcze którą wersja prawa mocniej by przyciągała osadników z Flandrii, Holandii, Ile de France.

Wydaje mi się, że chełmińskie, ponieważ nie wiązało osadników z państwem aż tak bardzo. Zagranicznym osadnikom z pewnością było wygodniej w dalszym ciągu móc zachować swoją tożsamość państwową i religijną, co oczywiście nie zawsze się udawało, ale mimo wszystko pod tym względem prawo chełmińskie było o wiele atrakcyjniejsze.

Jeśli nie będzie tego zbyt wiele chciałbym poznać jeszcze Twoją opinie na takie pytanie: Która z obu wersji była bardziej opłacalna dla państwa do którego osiedleńcy byli ściągani?

Zdecydowanie prawo średzkie, ponieważ niejako "uzależniało" osiedleńców od państwa. Wygodniej było mieć ludzi w garści, niż pozwalać im na większą swobodę. Poza tym wysokie zmilitaryzowanie prawa średzkiego pozwalało państwu na szybsze i sprawniejsze powołanie armii w razie potrzeby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.