Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Voxxy   

przepraszam za ten błąd, głupio sie wykręcam ale mam dysortografie, swoją drogą myslicie ze to mogło by mi pomóc w wydłużeniu czasu na pisanie pracy?? Albo czy mogla bym mieć przy sobie słownik(na sprawdzianach zawsze mam)?Hmmm chodzi mi ogólnie o pytania, kompletnie nie wiem czego sie spodziewac i jak długo mam odpowiadac na te pytania. Pracy jakoś szczególnie się nie boję i przyjmę formę eseju :) A i czy ktoś przewiduje jaki moze być temat?? O ile się nei myle zazwyczaj jest co o starozytnej Grecji i Rzymie, myślicie że w tym roku będzie powtórka z rozrywki??

Edytowane przez Voxxy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zawsze to mnie zastanawiało i wkurzało... To, że ktoś jest dysortografem NIE ZWALNIA ze znajomości ortografii. Owszem takim dysortografom jest trudniej... ale mimo wszystko... i to abstrahuję od użytkowniczki Voxxy. Ja tak ogólnie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Voxxy   

Oczywiście, że nie zwalnia mnie ze znajomości zasad ortograficznych :) Spokojnie, już przeprosiłam i staram się pisać poprawnie. Wracając do tematu czy ktoś może mi odpowiedzieć na wcześniej postawione pytania??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
przepraszam za ten błąd, głupio sie wykręcam ale mam dysortografie, swoją drogą myslicie ze to mogło by mi pomóc w wydłużeniu czasu na pisanie pracy?? Albo czy mogla bym mieć przy sobie słownik(na sprawdzianach zawsze mam)?Hmmm chodzi mi ogólnie o pytania, kompletnie nie wiem czego sie spodziewac i jak długo mam odpowiadac na te pytania. Pracy jakoś szczególnie się nie boję i przyjmę formę eseju smile.gif A i czy ktoś przewiduje jaki moze być temat?? O ile się nei myle zazwyczaj jest co o starozytnej Grecji i Rzymie, myślicie że w tym roku będzie powtórka z rozrywki??

Czy przedłużyliby Ci pisanie nie wiem ale wiesz powinnaś zadzwonić do komisji i dopytać się. Mi kazali zabrać na etap pisemny dokumenty że mam dysleksję a jak to będzie brane pod uwagę nie wiem. I jeszcze jedno mimo dysleksji/dysortografii pamiętaj że pisownia wyrazów z u, ó, rz, ż, h i ch są brane pod uwagę jako normalne błędy ortograficzne! Inne błędy ortograficzne są brane pod uwagę jako graficzne więc nawet papier nie upoważnia Cię do pisania prostych wyrazów z błędami na Olimpiadzie (czy sprawdzianach w szkole).

Jest ktoś z archeo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
A tak w ogóle ktoś może pamięta z poprzednich lat tematy z archeo?

Pamiętam jak przez mgłę, bo było to kawałek czasu temu, a i specjalizacja nie moja, ale wiem, że kiedyś były pytania: 1) o zwyczaje pogrzebowe prasłowian 2) o kulturę łużycką. Ale dokładniej niestety powiedzieć nie jestem w stanie.

Tak btw, to miałem kiedyś taką sytuację, że (jak jeszcze na okręgowym były nagrody) jednego roku dostałem książkę o strukturze rodowej, a następnego roku było pytanie z tym związane, ale niestety, temat nie mój (a i przyznam się bez bicia, że książki do tej pory nie przeczytałem).

Jest straszny kosmos czy raczej bez większych problemów? (mowa o tych na eliminacjach pisemnych w Warszawie)

Pytania nie są kosmiczne, raczej normalne. Pamiętam że jednego roku było np. coś o przyczynach upadku Cesarstwa Zachodniego. Kiedyś było pytanie o kulturę grecką, ale nie pamiętam dokładnie o co chodziło, chyba o okres homerycki. Natomiast, jeśli chodzi o W-wę to ze starożytnością radziłbym uważać. Nie straszę, nic z tych rzeczy, ale można polec. Nie muszę chyba przedstawiać nikomu (wspaniałego skądinąd) przewodniczącego prof. Kuleszy...

Mam ten sam problem. Kompletnie nie wiem jak to wszystko wygląda i jestem przerażona.

Przejmować nie ma się naprawdę czym. Podejdź na luzie :)

Poza tym pierwsza klasa jest tak naprawdę tylko dla doświadczenia na przyszły rok, bo niestety uprawnienia trzymają się tylko 2 lata, więc nawet jakbyś wygrała, to niestety wygasną Ci przed maturą...

Co ma zawierać by trafić do komisji?

Nic szczególnego, fakty, fakty i jeszcze raz fakty. Poza tym łatwa forma przekazu (np. esej właśnie), powoływanie się na autorytety i literaturę źródłową, a także oryginalność wniosków i samodzielne myślenie.

Jakich pytań mogę się spodziewać? Jak na nie odpowiadać żeby komisja była zadowolona i nie zadawała więcej pytań(bardzo się stresuje gdy ktoś mi wchodzi w słowo albo o coś dopytuje)

Nie ma reguły. Mogą pytać o co chcą i jak chcą. Mogą zadać 2 pytania (oprócz wylosowanych) a mogą zadać i 20. Nie ma reguły. Ale zazwyczaj w słowo nie wchodzą. Zadają dopiero jak się osoba wygada. Nie ma co się bać. Atmosfera na ustnych jest na ogół sympatyczna i przypomina bardziej rozmowę niż magiel.

A i czy ktoś przewiduje jaki moze być temat?? O ile się nei myle zazwyczaj jest co o starozytnej Grecji i Rzymie, myślicie że w tym roku będzie powtórka z rozrywki??

Ciężko takie rzeczy przewidzieć, ale Grecja i Rzym przewijają się często. Jednak wydaje mi się, że nie ma co się nastawiać na jedno, bo zawsze może się coś zmienić. Najlepiej być przygotowanym ze wszystkiego.

myslicie ze to mogło by mi pomóc w wydłużeniu czasu na pisanie pracy?? Albo czy mogla bym mieć przy sobie słownik(na sprawdzianach zawsze mam)?

Nie, nie ma czegoś takiego na OH (przynajmniej do tej pory nie było). Czas i sposób sprawdzania dla wszystkich jest ten sam.

P.S.

Oczywiście, że nie zwalnia mnie ze znajomości zasad ortograficznych smile.gif Spokojnie, już przeprosiłam i staram się pisać poprawnie.

Moderację bardzo to cieszy :)

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pamiętam jak przez mgłę, bo było to kawałek czasu temu, a i specjalizacja nie moja, ale wiem, że kiedyś były pytania: 1) o zwyczaje pogrzebowe prasłowian 2) o kulturę łużycką. Ale dokładniej niestety powiedzieć nie jestem w stanie.

I tego właśnie się obawiam... brązu/ żelaza... Niestety ja najlepiej czuję się w kamieniu którego raczej nie ma na OH ;/ Cóż w tamtym roku było o pochówkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Jak już ktoś tutaj wspominał też jestem w pierwszej klasie i całkiem niespodziewanie udało się przejść do etapu okręgowego. Pisałam pracę "Bilans panowania dynastii Piastów". Trochę się boję, że żaden z tematów mi nie podejdzie, a im bliżej do etapu pisemnego tym mam większe "dziury" w głowie. Macie jakiś "patent na stres"?

Życzę wszystkim powodzenia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Macie jakiś "patent na stres"?

Jasne. Patent jest prosty - spacer, spotkanie ze znajomymi przy kawusi lub yerbie, etc. etc. etc. A najważniejsze- nie przejmować się i nie myśleć o tym za dużo :)

Zaś "dziurami w głowie" się nie przejmuj, nie ma osób, które umieją wszystko. Poza tym pierwsza klasa (z powodów, które wymieniałem wcześniej) jest bardziej dla zdobycia doświadczenia niż nagród.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Voxxy   

Cześć. Jak się czujecie po pisemnym na okręgu? Jakie wrażenia, uwagi? Jak tematy?

W łódzkim b. miła atmosfera. Dostaliśmy herbatę oraz pączka na osłodę. Stresujące było ciągłe chodzenie komisji między ławkami, szczególnie dla mnie, która siedziała z brzegu. Jednak ogólnie sprawy organizacyjne świetne:)

Jeżeli chodzi o tematy prac to mogę odnieść się tylko do swojego czyli: "Ateny i Sparta w V w.p.n.e podobieństwa i różnice(społeczeństwo i polityka)". Temat bardzo przyjemny i strasznie obszerny. W pewnym momencie nie wiedziałam co pisać, ponieważ nastąpiło u mnie takie nagromadzenie myśli. Jednak jestem nastawiona optymistycznie i czekam do wtorku na wyniki:)

A jak u was?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Paskudztwo.

Jestem zły, bo któryś raz z rzędu poczęstowano nas tematem - dla XX wieku - dotyczącym dwudziestolecia międzywojennego.

Aż miałem ochotę napisać na kartce, że XX wiek nie składa się wyłącznie z dwudziestolecia i liczy ponadto jeszcze ponad 80 lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Andreasie... to raczej było do przewidzenia, taki jest obecnie trend.

Atoli jak koleżanka wcześniej napisała, temat "Ateny i Sparta w V w.p.n.e podobieństwa i różnice(społeczeństwo i polityka)" mnie osobiście nie kojarzy się z Dwudziestoleciem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Voxxy   

Andreas koleżanka "z ławki" również bardzo narzekała na ten temat po oddaniu pracy. Sądzę, że większości osób on nie podpasował, ponieważ po jego przeczytaniu rozległy się szmery i szepty na sali. Oczywiście mogę to błędnie interpretować. A jak ogólne wrażenia? Liczycie na etap ustny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jestem zły, bo któryś raz z rzędu poczęstowano nas tematem - dla XX wieku - dotyczącym dwudziestolecia międzywojennego.

Nie któryś, a drugi raz. Nie przesadzałbym tak ;)

Sądzę, że większości osób on nie podpasował, ponieważ po jego przeczytaniu rozległy się szmery i szepty na sali.

Temat był w porządku. Problemem był dobór faktów, co mnie sprawiło ogromną trudność. Niby to tylko 20 lat, ale jednak... Gdy została godzina do oddania prac ja jeszcze siedziałem w 1921 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Andreasie... to raczej było do przewidzenia, taki jest obecnie trend.

Dlatego też przechytrzyłem sam siebie i przeczytałem co nieco o dwudziestoleciu. :D

Atoli jak koleżanka wcześniej napisała, temat "Ateny i Sparta w V w.p.n.e podobieństwa i różnice(społeczeństwo i polityka)" mnie osobiście nie kojarzy się z Dwudziestoleciem.

Jest siedem tematów, po jednym na każdy okres historyczny.

Nie któryś, a drugi raz. Nie przesadzałbym tak

Przeglądając tematy z poprzednich lat miałem jakoś wrażenie, że było ich więcej niż jeden o dwudziestoleciu.

Temat był w porządku. Problemem był dobór faktów, co mnie sprawiło ogromną trudność. Niby to tylko 20 lat, ale jednak...

Też prawda. Starałem się, żeby faktów było jak najwięcej i były jak najistotniejsze.

Gdy została godzina do oddania prac ja jeszcze siedziałem w 1921 r.

Podobnie.

Teraz - to tylko czekać pozostaje. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przeglądając tematy z poprzednich lat miałem jakoś wrażenie, że było ich więcej niż jeden o dwudziestoleciu.

Napisałeś, że "któryś raz z rzędu". Temat o XX-leciu jest drugi raz z rzędu, gdyż 3 lata temu było coś o granicach w Europie w latach 1945-1949.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.