Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
666

Zestaw przeciwczołgowy AT-15

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Florek-xxx napisał:

Chodzi o takie bunkry, jak ten przykładowy na zdjęciu.

 

A ja ze zdjęcia nie wiem jakie miał mury, jakiej grubości, z jakiego materiału itp.

Może zatem nam podać Florek-xxx te parametry? Bo z filmiku czy zdjęcia to trudno je wywieść.

Tylko tak konkretniej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

@secesjonista

 

Jest wiele modeli przydrożnych bunkrów.

Ten (Made in Germany) stoi w lesie, w okolicy Bąkowa, w Województwie Opolskim:

 

822179.jpg

 

Tu z kolei polski bunkier z 1939 roku, w Żwace:

 

Bunkier+1939.jpg

 

Tu mamy polski bunkier w Pszczynie:

 

1472845664_bunkier.jpg

 

Grubość ścian w takich bunkrach wynosi przeciętnie 30-50 cm.

 

Ale np. na Ukrainie, bunkrów jeszcze nie wynaleziono i stosuje się tam umocnienia drewnianio-ziemne z czasów I wojny światowej:

 

f6d150d5ff2edb7f1f58f066e8bf995d17baf240

 

Sam Poroszenko był żeby zobaczyć:

 

9cfbc69b16a9b3847122e03a6031d993ecbb9aa9

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   
W dniu 1.05.2018 o 3:19 PM, Razorblade1967 napisał:

ale o ile się nie mylę to "bąble przeciwtorpedowe" zastosowano po raz pierwszy (jako zaprojektowane już w chwili rozpoczęcia budowy okrętu) na pancerniku HMS Ramillies, którego budowa rozpoczęła się 12.11.1913

Ja też nie dam głowy, ale o ile wiem, to właśnie tak było, że "bąble" dodano już po rozpoczęciu budowy, pierwotnie przewidziane nie były. W 1914 chyba zapadła decyzja, że będą dodawane na wszystkich okrętach liniowych. 

 

Co do grubości ścian żelbetowych schronów bojowych to te 50 cm o których pisał florek to jednak taka bardziej dolna granica. Tyle miewały często te najmniejsze, będące stanowiskiem 1 karabinu masz. Ambitniejsze obiekty, np. z armatami to jednak raczej 150-250 cm, a np. porządne bloki artyleryjskie (z wysuwanymi wieżami) na Linii Maginota miały standardowo 350 cm. 

 

Druga strona medalu jest jednak taka, że w czasach amunicji precyzyjnej w pełni wykonalne jest trafienie pociskiem w rodzaju Spike bezpośrednio w otwór strzelniczy, może nie 1 strzałem, ale da się. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
666   

@Speedy

 

Speedy, ale mi tu chodzi o takie małe, przydrożne bunkry, stanowiące umocnione stanowiska karabinów maszynowych.

Takie jak na zdjęciach które załączyłem.

A nie o wielkie konstrukcje typu "Wał Atlantycki" albo "Linia Maginot'a".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.05.2018 o 5:44 PM, Florek-xxx napisał:

Ale np. na Ukrainie, bunkrów jeszcze nie wynaleziono i stosuje się tam umocnienia drewnianio-ziemne z czasów I wojny światowej

 

Porażająca jakość opinii. Jako że Ukraina przez długi czas była istotną częścią składową ZSRR, a jak widać nie wykorzystują postradzieckich bunkrów, idąc tropem logiki myśli naszego politologa, należy dojść do wniosku, że i w ZSRR "bunkrów jeszcze nie wynaleziono".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.