Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

W czasie zbierania informacji dotyczących walk września 1939r , natknąłem się na informacje o zestrzelonym polskim myśliwcu w okolicy Ciepielowa ( mazowieckie ). Wedle dokumentów niemieckich i polskich, Niemcy zestrzelili polski myśliwiec ( możliwe że był to inny typ samolotu ) nad Ciepielowem w dniu 9.9.1939r o godzinie 18. W sąsiedniej wsi znajduje się mogiła Polskiego żołnierza poległego we wrześniu 1939r. Mieszkańcy tej wsi opowiadają że jest mogiła lotnika , którego Niemcy poszukiwali i którego po odnalezieniu roztrzelali. Dane na grobie podają tylko imie i nazwisko - Jan Olejnik. Czy może ktos pomóc w ustaleniu czy taka osoba była lotnikiem WP? Dla informacji jako pomocy - pare kilometrów od Ciepielowa w okolicy Puław mosty na Wiśle obsadzała WBP-M. Możliwe że pilot miał zadanie rozpoznania nieprzyjaciela. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Sprawdziłem u Emmerlinga zestrzelenia, ktore miały miejsce 09.09.1939r. w tym rejonie. O godz. 10.20 Lt. Helmut Woltersdorf z 2.Staffel (I./ZG 76) zestrzelił jednego PZL(?) na południowy wschód od Kielc. Jego pułkowy kolega, z tego samego roju (2.Staffel) Lt. Helmut Fahlbusch o tej samej godzinie też "coś" zestrzelił na północ od Kielc. Obydwaj byli pilotami Bf.110. W godzinach popołudniowych i wieczornych żaden pilot niemiecki nie zgłosił żadnej walki, ani zestrzeleń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W czasie zbierania informacji dotyczących walk września 1939r , natknąłem się na informacje o zestrzelonym polskim myśliwcu w okolicy Ciepielowa ( mazowieckie ). Wedle dokumentów niemieckich i polskich, Niemcy zestrzelili polski myśliwiec ( możliwe że był to inny typ samolotu ) nad Ciepielowem w dniu 9.9.1939r o godzinie 18. W sąsiedniej wsi znajduje się mogiła Polskiego żołnierza poległego we wrześniu 1939r. Mieszkańcy tej wsi opowiadają że jest mogiła lotnika , którego Niemcy poszukiwali i którego po odnalezieniu roztrzelali. Dane na grobie podają tylko imie i nazwisko - Jan Olejnik. Czy może ktos pomóc w ustaleniu czy taka osoba była lotnikiem WP? Dla informacji jako pomocy - pare kilometrów od Ciepielowa w okolicy Puław mosty na Wiśle obsadzała WBP-M. Możliwe że pilot miał zadanie rozpoznania nieprzyjaciela. Pozdrawiam

Takiego nazwiska nie zauważyłem w podawanych popularnych zestawieniach zaginionych, bądź zabitych. W Ciepielowie znajduje się miejsce pochówku jednego lotnika na cmentarzy parafialnym.

http://www.marszalek.com.pl/INNE/prac03.pdf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

FUTRO MARIAN

kpr.pil. ur.11.IV.1919 r.

Absolwent SPLdM w Krośnie, w 1938 r. przydzielony do 2 pl w Krakowie, brał udział w

kampanii wrześniowej 1939 r. w składzie 121 eskadry myśliwskiej, przydzielonej do dyspozycji

dowódcy lotnictwa armii „Kraków”.8.IX.1939 r. wystartował z lotniska Kraczewice k. Opola

Lubelskiego na samolocie PZL P-11c w składzie eskadry, na lot bojowy z zadaniem

przechwycenia niemieckiej wyprawy bombowej w rejonie Puław. Podczas lotu powrotnego na

małej wysokości został zestrzelony przez własną artylerię plotn. w rejonie Ciepielowa. Pilot

zginął. Pochowany został na cmentarzu wojennym w Ciepielowie.

Wypadało by tą informacjie sprostować, M. Futro nie był zestrzelony w okolicy Ciepielowa. Raczej przymusowo lądował z braku paliwa w okolicy wsi Bąkowa. Zginął w okolicy kościoła w Ciepielowie. Mamy zapis potwierdzający w kronice parafi Ciepielów - www.historyfan.pl.tl

Jan Olejnik miał być zestrzelony przez niemiecką obrone przeciwlotniczą w Ciepielowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
315-PK   

W czasie zbierania informacji dotyczących walk września 1939r , natknąłem się na informacje o zestrzelonym polskim myśliwcu w okolicy Ciepielowa ( mazowieckie ). Wedle dokumentów niemieckich i polskich, Niemcy zestrzelili polski myśliwiec ( możliwe że był to inny typ samolotu ) nad Ciepielowem w dniu 9.9.1939r o godzinie 18. W sąsiedniej wsi znajduje się mogiła Polskiego żołnierza poległego we wrześniu 1939r. Mieszkańcy tej wsi opowiadają że jest mogiła lotnika , którego Niemcy poszukiwali i którego po odnalezieniu roztrzelali. Dane na grobie podają tylko imie i nazwisko - Jan Olejnik. Czy może ktos pomóc w ustaleniu czy taka osoba była lotnikiem WP? Dla informacji jako pomocy - pare kilometrów od Ciepielowa w okolicy Puław mosty na Wiśle obsadzała WBP-M. Możliwe że pilot miał zadanie rozpoznania nieprzyjaciela. Pozdrawiam

Od dłuższego czasu zbieram materiał na temat walki 121 EM w dniu 7.IX.1939 roku i nie tylko. Z uwagi na to to, że jeszcze nie tak dawno mieszkałem w Dąbrowie Górniczej nie miałem sposobności zająć się tą sprawą tak jakbym sobie życzył. Po powrocie do Dęblina w kwietniu ubiegłego roku rozpocząłem dalsze zbieranie materiału. Poszukiwania w terenie i literaturze oraz kontakt z atix'em upewniły mnie, że Jan Olejnik nie był lotnikiem. Prośba Kolegi o zajęcie się tym wydarzeniem zintensyfikowała moje poszukiwania które pozwoliły dotrzeć do kolejnych zdarzeń z dnia 7 i 8 września i świadków. Oczywiście do czasu ukazania się ksiązki nie mogę ujawniać tych faktów. Natomiast co do meldunku niemieckiego o zestrzeleniu polskiego samolotu w okolicy Ciepielowa w dniu 9.IX.39 roku to poczekamy co napisze strona przeciwna czyli publicyści i historycy pracujący za Odrą.

Pozdrowienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Oczywiście do czasu ukazania się ksiązki nie mogę ujawniać tych faktów. Natomiast co do meldunku niemieckiego o zestrzeleniu polskiego samolotu w okolicy Ciepielowa w dniu 9.IX.39 roku to poczekamy co napisze strona przeciwna czyli publicyści i historycy pracujący za.

Pozdrowienia.

Jak ja to kocham. Dziewictwo najważniejsze. A tu nawet: dziewice obu nacji łączcie się.

Mit Gruessen

Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
315-PK   

Oczywiście do czasu ukazania się ksiązki nie mogę ujawniać tych faktów. Natomiast co do meldunku niemieckiego o zestrzeleniu polskiego samolotu w okolicy Ciepielowa w dniu 9.IX.39 roku to poczekamy co napisze strona przeciwna czyli publicyści i historycy pracujący za.

Pozdrowienia.

Jak ja to kocham. Dziewictwo najważniejsze. A tu nawet: dziewice obu nacji łączcie się.

Mit Gruessen

Tomasz N

Dla Ciebie jako "prodziekana" może danie słowa honoru to jak kichnięcie ale dla mnie to coś ważnego. Tu nie chodzi o dziewictwo ale o zasady.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A chodzi o Twoją książkę czy cudzą ?

I co ma prodziekan do honoru ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
315-PK   

A chodzi o Twoją książkę czy cudzą ?

I co ma prodziekan do honoru ?

Odpowiedź wysłałem na prywa.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

315-PK napisał

Natomiast co do meldunku niemieckiego o zestrzeleniu polskiego samolotu w okolicy Ciepielowa w dniu 9.IX.39 roku to poczekamy co napisze strona przeciwna czyli publicyści i historycy pracujący za Odrą.

Czekać na co? Chciałbym teraz wiedzieć. Kto wie ile człowiek pożyje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Przede wszystkim - prosiłbym o spokój, i kulturę wypowiedzi w temacie. Wszelkie pyskówki i argumenty ad personam będą natychmiast usuwane //ciekawy

Natomiast co do meldunku niemieckiego o zestrzeleniu polskiego samolotu w okolicy Ciepielowa w dniu 9.IX.39 roku to poczekamy co napisze strona przeciwna czyli publicyści i historycy pracujący za Odrą.

Wydaję mi się, że już powiedzieli (vide:mój post # 2). A przynajmniej ten, który się tą tematyką zajmuje. Jednak (ponoć) w ub. roku miały ukazać się zapowiadane książki o III/2 Dywizjonie Myśliwskim, które niezależnie opracowują M. Emmerling w Niemczech oraz niejaki Łukasz Łydżba w Polsce. Ukazały się ? Widział je kto ?

Jan Olejnik miał być zestrzelony przez niemiecką obrone przeciwlotniczą w Ciepielowie.

Co to znaczy, że miał być zestrzelony ? Na podstawie jakiego źródła tak twierdzisz ?

Oczywiście do czasu ukazania się ksiązki nie mogę ujawniać tych faktów.

Co to ma być za książka ? Monografia 121 Eskadry Myśliwskiej ? Bo jeżeli chodzi o III/2 Dywizjon Myśliwski, to 121 Eskadra Myśliwska wchodziła w jego skład tylko do 3 września 1939r. Co do śmierci st. szer. Mariana Futro - w necie znalazłem taki fragment:

7 września 21 Heinkli He-111 z I./KG 4 przeprowadziło nalot na cele w Dęblinie i mosty na Wiśle. Krakowscy myśliwcy podjęli pościg za uchodzącymi bombowcami. Do walki włączyło się jednak 8 Bf-109D eskorty z I./ZG 2. W jej wyniku zginęli kpt. pil. Tadeusz Sędzielowski, dowódca 121 EM oraz st. szer. pil. Marian Futro. Obowiązki dowódcy eskadry przejął ppor. pil. Wacław Król. Bazowano wówczas na lotnisku Strzelce koło Hrubieszowa. Loty, w tym okresie głównie łącznościowe i na rozpoznanie, były poważnie utrudnione z powodu braku paliwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

No to przejdźmy do faktów na podstawie dokumentów i relacji.

w/g ks L. Barskiego

1- 7 wrzesień 1939r. kpr M. Futro ląduje w okolicy wsi Bąkowa na zachód od Ciepielowa

2- 8 wrzesień 1939. kpr. M. Futro, Buczacki i Rudzki, ponoszą śmierć w Ciepielowie przy kościele w wyniku ostrzału samochodu którym podróżują

w/g świadków

1 - chłopi pilnują ( 24/h) polskiego samolotu na łąkach koło wsi Bąkowa

2 - z rozkazu Niemców

3 - pomagają polskiemu pilotowi( najbardziej prawdopodobne)

4 - w/g jednych Jan Olejnik to lotnik

5 - w'g innych Jan Olejnik to żołnierz piechoty, jednak ktoś ważny ( podoficer, oficer)

Niejasności

kpt Sędzielewski rozbija się 7 września 1939r kilka kilometrów od Ciepielowa ( kierunek na Puławy), czyli tego samego dnia co lądowanie kpr M. Futro w okolicy wsi Bąkowa. Jednak tego dnia w Ciepielowie czy okolicy nie ma sił Niemieckich ( artyleria przeciwlotnicza). Pozostają walki powietrzne. Jeżeli M. Futro ląduje z braku paliwa, jak kpt. Sędzielewski miał zamiar dotrzeć na własne lotnisko?. Dlaczego ppor W. Król przejmuje dowództwo nad eskadrą dopiero 9 września 1939r, a nie 8 września? Kto był trzecim bocznym klucza?

Przypuszczenia

Gdzieś między Ciepielowem a Zwoleniem doszło do walk powietrznych. kpt T. Sędzielewski zostaje zestrzelony przez Niemców, kpr M. Futro przedziera się w okolice Ciepielowa i z braku paliwa zmuszony jest do lądowania w okolicy wsi Bąkowa. Ginie przypadkowo następnego dnia w Ciepielowie.

Chyba że .......... kpt T. Sędzielewski bierze udział w ataku na niemieckie bombowce ( źródła internetowe podają 9 wrzesień , godzina 16,00), zostaje zestrzelony 9 września 1939 roku , w granicach godziny 18,00 przez Niemiecką OPL-tkę nad Ciepielowem. Rozbija się w okolicy Zwolenia. Po śmierci kpt. T. Sędzielewskiego dowództwo nad eskadrą przejmuje ppor W. Król.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
315-PK   

Witam.

Cieszę się, że temat Jan Olejnik odżył.

Na początku chciałbym uspokoić ciekawego, że nie ma tu żadnej pyskówki ani z mojej strony ani ze strony Tomka N. Najbardziej zainteresowany jest chyba atrix bo na temat tego nazwiska dyskutowaliśmy prywatnie, zalecam mu jednak spokój :) Wszystko w swoim czasie z życzeniami jak najdłuższego życia w zdrowiu.

ciekawy,

1 - Wydaję mi się, że już powiedzieli (vide:mój post # 2). A przynajmniej ten, który się tą tematyką zajmuje. Jednak (ponoć) w ub. roku miały ukazać się zapowiadane książki o III/2 Dywizjonie Myśliwskim, które niezależnie opracowują M. Emmerling w Niemczech oraz niejaki Łukasz Łydżba w Polsce. Ukazały się ? Widział je kto ?

Widzę, że jesteś dobrze poinformowany kto co pisze. Jeszcze ich nie ma, ale już niedługo.

2 - Co to znaczy, że miał być zestrzelony ? Na podstawie jakiego źródła tak twierdzisz ?

Na to odpowiedział już atrix, ja tylko dodam, że mówimy o 9.IX.39 r. i relacji/wspomnień ks. Barskiego oraz meldunków którejś z niemieckich jednostek naziemnych(atrix pomóż przypomnieć bo ja w piechocińcach i innych rodzajach to gorzej niż w lotnictwie).

3 - Co do śmierci st. szer. Mariana Futro - w necie znalazłem taki fragment:...

Pomimo, że dostrzegam wielkie możliwości jakie niesie internet to do zawartych tam informacji podchodzę powściągliwie. Nawet na stronie Szkoły która nie tak dawno miała zaszczyt otrzymać imię kpt.pil. Tadeusza Sędzielowskiego pojawiło się sporo dziwnych sformułowań. Nie mam tu na myśli części biograficznej lecz historii działania tej jednostki jak i losów innych pilotów.

http://pgwz.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=75

Cóż pozostaje nam czekać na ukazanie się książek tak jednego jak i drugiego Autora.

Pozdrawiam wszystkich a szczególnie atrix'a. Ten Wnuk którego grobu poszukiwałem przy Twojej pomocy to nie ten Wnuk z wykazu Pana T. Krzystka. Szkoda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.