Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
rabarbar

Carskie odznaczenia

Rekomendowane odpowiedzi

rabarbar   

Czy Polaka wspinającego się na coraz wyższe szczeble urzędnika Prokuratorii w Królestwie Polskim, odznaczonego w 1874 r. Orderem Świętego Stanisława, a w 1875 r. Orderem Św. Włodzimierza klasy czwartej można dziś nazwać patriotą?

Wiem, że Prokuratoria Generalna funkcjonowała do 1915 r. jako jedyny urząd państwowy świadczący o odrębności królestwa od reszty imperium rosyjskiego (to dane z Wikipedii, mam nadzieję, że prawdziwe!). Ale wiem też, że Order Św. Stanisława przyznawany był m.in. za zasługi w rusyfikacji. W 1875 r. car Aleksander II podpisał rozporządzenie o rusyfikacji Królestwa, po którym zaczęto zwalniać prawników -Polaków.

Znajdzie się tu jakiś znawca, który rozstrzygnie te moralne aspekty kariery prawniczej Polaka w czasach Królestwa? Zdaję sobie sprawę, że problem jest złożony. Będę wdzięczna za przybliżenie problemu.

Pozdrawiam

Daty poprawiłem - moderator XIX wieku - Łyzio.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedyna sensowna - moim zdaniem - odpowiedź na tak postawione pytanie, to zbadanie całego dorobku życiowego ocenianej osoby. Rzeczone odznaczenia - w tym czasie przyznane - nie sprawiają na pierwszy rzut oka sympatycznego wrażenia, ale nie zapominajmy, że swego czasu Traugutt tłumił powstanie węgierskie, a współtwórca floty polskiej, słynny "Znaczy kapitan" nader długo pozostawał w służbie rosyjskiej. Ludzie chodzą bowiem różnymi drogami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rabarbar   

Jasne, że chodzi o rok 1875 a nie 1975, jak omyłkowo napisałam :)

Dziękuję za odpowiedź. Szczegółowe zbadanie życiorysu tego człowieka jest dzisiaj niemożliwe. Znane sa tylko kolejne szczeble jego kariery zawodowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie to order nie był formalnie nadawany za rusyfikowanie, jeno za działalność (m.in.) urzędniczą, pod którą mogło się kryć wiele aspektów pracy urzędników czy służb policyjnych, zarówno na niwie rusyfikowania, jak i po prostu za dobrą pracę urzędniczą.

W przypadku urzędników obowiązywała formuła:

"за безвозмездное отправление какой-либо общественной и другой должности"

Stąd jakichś daleko idących wniosków z samego faktu udekorowania nie należy wyciągać, istotne też jakiej to klasy order.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rabarbar   

Dziekuję za odpowiedź. Oczywiście, że z wnioskami będe b. ostrożna.

1874 - Order Św. Stanisława klasy drugiej z koronami

1875 - Order św. Włodzimierza klasy czwartej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dziekuję za odpowiedź. Oczywiście, że z wnioskami będe b. ostrożna.

1874 - Order Św. Stanisława klasy drugiej z koronami

1875 - Order św. Włodzimierza klasy czwartej

Co do orderu św. Stanisława to w tym okresie i II i III klasa były traktowane jako mało znaczące odznaczenie, III klasą uhonorowywano nawet kupców i drobnych urzędników, przyczyną mogły być choćby święta państwowe, urodziny cesarza itp.

W РГИА w Petersburgu mają bodajże spisy odznaczonych z wielu lat można się do nich zwrócić, czy jest tam uzasadnienie.

Zaś tego typu order św. Włodzimierza mógł na przykład być nadany za zwyczajny staż pracy (35 lat).

Innymi słowy trudno na podstawie tego typu orderów wnioskować jakim był urzędnikiem i czy jego działania miały antypolski charakter.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rabarbar   

"за безвозмездное отправление какой-либо общественной и другой должности"

Mogę poprosic o przetłumaczenie tego tekstu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
"за безвозмездное отправление какой-либо общественной и другой должности"

Mogę poprosic o przetłumaczenie tego tekstu?

A w jakim kontekście był użyty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.