Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Wolf

Strzały na Bonifraterskiej - przemilczany epizod Powstania

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Kolega Albinos ucieka na ogół od dysput politycznych o samym powstaniu

Ucieka, bo nie ma odpowiedniej wiedzy. A dla mnie od jakiegoś czasu podstawą wypowiedzi jest własne przeświadczenie o odpowiedniej bazie, na której można kolejne wypowiedzi budować. Jeśli tego przeświadczenia nie mam, to nie piszę. Bo i po co? Poza tym są to dyskusje wywołujące zazwyczaj spore emocje, a ja za takimi nie przepadam. Nie ma chyba przymusu udzielania się w takich tematach?

Wreszcie to kolega odkrywa drugą twarz szerszego dyskursu, który sam chciał propagować w społeczeństwie.

A to zawsze rodzi zagrożenie niewygodnych pytań... to nie kończy się na opowiedzeniu bohaterskiego biogramu.

Jak widać na coś więcej, jak tylko opowiedzenie bohaterskiego biogramu, mnie nie stać :lol: Piszę o tym o czym piszę, bo to są tematy z pewnych względów dla mnie ważne. Jeśli ktoś chce odkrywać inne karty Powstania, droga wolna, ja zawsze z chęcią pomogę zgodnie z moją wiedzą. A na razie udział w tej dyskusji zawieszam, do czasu aż w końcu przejrzę to co mam o Powstaniu w domu i co jest dostępne w BUWie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Ja zauważyłem, że kolega ma niezwykłą chęć odbrązawiania wielu szczegółów z historii, ot pokaże zdjęcie z Bydgoszczy w 1939 roku i zada dramatyczne pytanie, ot teraz znów odkrył dramatyczny epizod z Powstania Warszawskiego

Jakie zdjęcie z Bydgoszczy 1939 i jakie dramatyczne pytanie ???????????????

A co do odbrązowiania -owszem od czasu do czasu przypominam fakty jakich przypominania z reguły się unika czy przemilcza.

A pytałem konkretnie-o Muzeum PW i b.nawet szczegółowe kalendaria czy kroniki wydarzeń Powstania ,które milczą zarówno o tym incydencie a nawet w ogóle w kwestii -że do używania przez powstańców broni palnej wobec ludności czasem dochodziło.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jakie zdjęcie z Bydgoszczy 1939 i jakie dramatyczne pytanie ???????????????

A co do odbrązowiania -owszem od czasu do czasu przypominam fakty jakich przypominania z reguły się unika czy przemilcza.

A pytałem konkretnie-o Muzeum PW i b.nawet szczegółowe kalendaria czy kroniki wydarzeń Powstania ,które milczą zarówno o tym incydencie a nawet w ogóle w kwestii -że do używania przez powstańców broni palnej wobec ludności czasem dochodziło.

Trzeba zwrócić honor koledze Wolfowi, zdjęcie było zamieszczone przez innego użytkownika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
A na poważnie - to wreszcie ciekawy aspekt samego powstania.

warto chyba się zastanowić, iż nie powstała monografia tycząca się ludności cywilnej Warszawy w okresie PW, z uwzględnieniem całkiem nieakceptowalnych martyrologicznie incydentów.

A pierwszą monografię spełniającą kryteria pracy naukowej skupioną na losie ludności cywilnej w czasie PW musiała napisać cudzoziemka(obywatelka brytyjska)-a nie polscy autorzy,którzy przez lata/dekady nie opracowali porządnie tego tematu .

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Miałem nie pisać, ale... Wolfie, czemu pomijasz czterotomową publikację dt. ludności cywilnej w Powstaniu, wydaną w '74 i pracę przygotowaną przez Serwańskiego wydaną w '65? Książka Hansen, o ile mi wiadomo, to rok '82, czyli do tego momentu mieliśmy już co najmniej dwie książki na ten temat. W czym te książki są gorsze od tej Hansen? Ta z '74 jest po dziś dzień uznawana za bodaj najważniejsze wydawnictwo z tego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Miałem nie pisać, ale... Wolfie, czemu pomijasz czterotomową publikację dt. ludności cywilnej w Powstaniu, wydaną w '74 i pracę przygotowaną przez Serwańskiego wydaną w '65? Książka Hansen, o ile mi wiadomo, to rok '82, czyli do tego momentu mieliśmy już co najmniej dwie książki na ten temat. W czym te książki są gorsze od tej Hansen? Ta z '74 jest po dziś dzień uznawana za bodaj najważniejsze wydawnictwo z tego tematu.

To nie były prace spełniające charakter prac naukowych zaś u Serwańskiego dodatkowo albo zadziałała ówczesna cenzura albo autocenzura .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To nie były prace spełniające charakter prac naukowych zaś u Serwańskiego dodatkowo albo zadziałała ówczesna cenzura albo autocenzura .

Aaa... to już kolega nie tylko wymaga informacji w pracach, wymaga obecnie by spełniała kryterium naukowe.

A jakież to jest?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Aaa... to już kolega nie tylko wymaga informacji w pracach,

Można wiedzieć gdzie w pracy Serwańskiego (bo tej drugiej pracy nie czytałem)jest najmniejsza wzmianka o wypadkach użycia przez powstańców broni względem polskich cywilów?

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tą z '74 przygotowywały osoby takie jak chociażby M. M. Drozdowski, T. Szarota, J. Rzepecki i W. Bartoszewski (przygotowywano to przy współpracy z IH PAN). Ale ja się nie znam. Tak czy inaczej, w czym ta praca jest gorsza od tej Hanson? Około 2,5 tys. stron nt. ludności cywilnej w Powstaniu, w tym dokumenty i wspomnienia. Możesz mi więc wyjaśnić, czemu uważasz, że temat ten nie został porządnie opracowany aż do czasów pracy Hanson? Pomijam już to, że dla osoby nieobeznanej z tematem Twój post mógł sugerować, iż do momentu aż Hanson napisała swoją pracę, nikt w Polsce nie zajmował się tym.

EDIT:

Zaraz zaraz, przed momentem pisałeś:

A pierwszą monografię spełniającą kryteria pracy naukowej skupioną na losie ludności cywilnej w czasie PW musiała napisać cudzoziemka(obywatelka brytyjska)-a nie polscy autorzy,którzy przez lata/dekady nie opracowali porządnie tego tematu .

Tutaj nie ma nawet słowa o konkretnym wypadku na Bonifraterskiej. Wspominałeś ogólnie o losie ludności cywilnej. A tak przy okazji. Hanson pisze słowem chociaż o wzmiankowanym użyciu broni na Bonifraterskiej? Czekam też na odpowiedź, w czym praca z '74 jest gorsza od tej Hanson.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Zaraz zaraz, przed momentem pisałeś:

Tutaj nie ma nawet słowa o konkretnym wypadku na Bonifraterskiej. Wspominałeś ogólnie o losie ludności cywilnej. A tak przy okazji. Hanson pisze słowem chociaż o wzmiankowanym użyciu broni na Bonifraterskiej? Czekam też na odpowiedź, w czym praca z '74 jest gorsza od tej Hanson.

Książkę Hanson pobieżnie przekartkowałem-nie było tam o tym.

Nie znam pracy z 1974 natomiast że ksiązka Dr Hanson była to pierwszą spełniająca kryterium naukowe monografia losów cywilów w PW napisał prof W.Borodziej.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie znam pracy z 1974 natomiast że ksiązka Dr Hanson była to pierwsza spełniająca kryterium aukowe monografia losów cywilów w PW napisał prof W.Borodziej.

Kłócić się z prof. Borodziejem nie mam zamiaru, niemniej nie mogę się absolutnie zgodzić, że do czasu tej publikacji nie opracowano tematu w sposób rzeczowy. A pracę z '74 szczerze polecam. Razem z późniejszą, z '95, opisującą losy Warszawy i jej mieszkańców po Powstaniu, stanowi doskonałą podstawę do dalszego zgłębiania tematu (coś około 6 tys. stron liczą wszystkie tomy razem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Kłócić się z prof. Borodziejem nie mam zamiaru, niemniej nie mogę się absolutnie zgodzić, że do czasu tej publikacji nie opracowano tematu w sposób rzeczowy.

Borodziej nie wspominał nic o rzeczowości a o spełnianiu kryterium naukowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Uwaga o rzeczowości odnosiła się do tego:

a nie polscy autorzy,którzy przez lata/dekady nie opracowali porządnie tego tematu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Uwaga o rzeczowości odnosiła się do tego:

Przed tyymi słowami napisałem słowa "pierwszą monografię spełniajacą kryteria pracy naukowej skupioną na losach ludności cywilnej"

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wiem co napisałeś, sprawę chciałem wyjaśnić, aby ktoś, kto nie zajmuje się na co dzień tematyką Powstania nie uznał, że dopiero Hanson zajęła się tym tematem. A takie wrażenie z Twoje wpisu można odnieść. Ja np. początkowo tak to zrozumiałem. Ze zdziwienia aż zacząłem sprawdzać daty wydania tej czterotomowej publikacji i książki Hanson.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.