Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

darloy   

Czy znacie jakieś godne uwagi książki o obozach koncentracyjnych jako główny temat? (W miarę możliwości takie, które można znaleźć i zakupić lub choć wypożyczyć w bibliotece)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Najnigier Bronisław,Powrót z daleka: Wspomnienia więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau,

To jest dość ważna pozycja:

Wspomnienia Rudolfa Hoessa komendanta obozu oświęcimskiego, oprac. Jan Sehn, Warszawa 1960.

i

Oświęcim w oczach SS: Hoes. Broad. Kremer, oprac. Jadwiga Berwińska, Danuta Czech, wyd. 3, Warszawa 1980.

a tutaj masz całkiem niezłą bibliografię:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_niemiec...45/Bibliografia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fazer   

Polecam "Czas niewoli, czas śmierci" - praca zbiorowa. Rzecz dotyczy zbrodni dokonanych na dzieciach w okresie okupacji hitlerowskiej.

[ Dodano: 2008-10-12, 13:01 ]

Całkiem niedawno przeczytałam również "Katów i ofiary" Laurence' a Reesa. Uważam, że jest bardzo dobra. Są w niej, między innymi, rozmowy z byłymi pracownikami obozów zagłady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wewior   

Witam,

Jeśli było to proszę o linka.

Poszukuję sprawdzonych książek na temat Holocaust'u kończę właśnie "Sobibór - zapomniane powstanie" Tomasza Blatt'a i to jest typ książki która by mi odpowiadała czyli raczej coś na kształt wspomnień, może troche fabularyzowane niż suche, wypunktowane fakty. Jednak zależy mi raczej na sprawdzonych tytułach, żeby była to też w miare wiarygodna publikacja a nie fantazje autora.

Mam kilka tytułów na które wpadłem i podaje je do opinii ale może macie coś innego do polecenia: Laurence Rees "Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie", Martin Gilbert "Holocaust. Ludzie. Dokumenty. Pamięć", I. Kershaw "Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie"

Z gory dziekuje za pomoc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspomnienia nie tylko z okresu samego Holocaustu, ale także z okresu "przed" - moim zdaniem literatura konieczna: E. Ringelblum, Kronika getta warszawskiego wrzesień 1939 - styczeń 1943, Warszawa 1988 i H. Makower, Pamiętnik z getta warszawskiego październik 1940 - styczeń 1943, Ossolineum 1987. A także wstrząsająca "Spowiedź" C. Perechodnika.

Polecam także - moim zdaniem fenomenalne - opracowanie B. Engelking, J. Leociaka, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście, Warszawa 2001. "Wielka deportacja" jest tam rozpisana dokładnie dzień po dniu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rudi Assuntino, Wlodek Goldkorn "Strażnik. Marek Edelman opowiada"

Gunnar S. Paulsson "Secret City. The Hidden Jews of Warsaw, 1940-1945" ("Utajone miasto" Kraków 2007)

Obszerną bibliografię dotyczącą tematu w różnorakich językach, włącznie z całym rozdziałem tyczącym się literatury pamiętnikarskiej, można przejrzeć w:

"Holocaust Remembrance. A selected Bibliography" An International Conference convened in Oxford and London 16-23 July 200, wydane przez The Vidal Sassoon International Center For The Study of Antisemitism i The Hebrew University of Jerusalem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wewior   

Dzięki. Wybiore pewnie coś z tego. A czy czytaliście może jakieś wspomnienia albo pamiętniki z obozów takich jak w Oświecimiu, Bełżcu, Treblince?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wewior   

Odszukać owszem, ale własnie wybór jest tak duży, że nie wiadomo co brać dlatego wole opinie kogoś kto czytał już daną pozycję i może polecić. Dzięki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vienne   

Z całą pewnością podpowiedź będzie z wielkim opóźnieniem...

Ale szczerze mogę polecić książkę "Noc" - autor Elie Wiesel.

Książka bardzo ujmująca i bardzo wiarygodnie i jasno malująca obraz holocaustu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Henryk (Władysław) Bryskier (Janowski) Żydzi pod swastyką czyli getto w Warszawie w XX wieku

Pamiętnik Dawida Rubinowicza słowo wstępne Jarosław Iwaszkiewicz, posłowie Maria Jarochowska, komentarze w tekście opracował Zygmunt Hoffman, wyd. II, wydawnictwo "Książka i Wiedza", Warszawa 1987

Jerzy Janicki, Bronisław Wiernik Reszta nie jest milczeniem, Czytelnik, Warszawa 1960

Blatt T., Z popiołów Sobiboru, Włodawa 2003.

Białowicz P., Białowicz J. Bunt w Sobiborze

Ja polecam zwłaszcza Pamiętniki Dawida Rubinowicza - świat widziany oczami żydowskiego dziecka ze wsi Krajno

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

Witam (mój pierwszy post :D ).

Ze wspomnień czytałem Sonderkommando. W piekle komór gazowych Shlomo Venezii. Są to wspomnienia członka sonderkommando krematorium nr. 3 w Birkenau zapisane w formie wywiadu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.