Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Ainowie

Recommended Posts

widiowy7   

Ludy podobno "przedjapońskie" . No to skąd wzięli wzięli się Japończycy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Japończycy jak i równierz Mongolowie i Koreańczycy pochodzą z Azji Środkowej. Japończycy są mocno powiązani z Mongołami i Koreańczykami nawet andropolodzy dzielą ich na dwa typy: krępy, m a l a j s k o– m o n g o l s k i i wysmukły, o delikatniejszych rysach twarzy, m a n d ż u– k o r e a ń s k i.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Około IV wieku p.n.e do Japonii dotarła łodziami bliżej nieznana grupa przybyszów (lub najeźdźców) z lądu stałego. (...) Ich wiedza wskazuje, że pochodzili z północno-wschodniej Azji". (...) Nowi przybysze początkowo osiedlili się w zachodniej części Kiusiu, a następnie powędrowali na północny-wschód, na równinę Kanto, gdzie tylko częściowo przemieszali się z tamtejszą ludnością, większość zaś tubylców zepchnęli na północ Honsiu i Hokkaido".

C. Andressen, Krótka historia Japonii, Warszawa 2004, ss. 26-27.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A. Kamieński-Dłużyk w swych relacjach podawał:

"ludzie, których zowią Gilaki. Jeżdżą na niedźwiedziach i tak nimi kierują, jak u nas końmi, ale im obrzynają paznokcie i zęby wybierają, a karmią ich na stajni, jak woły i jedz ich także".

/oryginał Diariusza się nie zachował, jego rękopiśmienny odpis uczyniony przez ks. A. Maryańskiego wydano w: "Warta. Książka zbiorowa ofiarowana ksiedzu Franciszkowi Bażyńskiemu proboszczowi przy kościele św. Wojciech w Poznaniu na Jubileusz 50-letniego kapłaństwa w dniu 23 kwietnia 1874 r. od jego przyjaciół i wielbicieli" Poznań 1874, s. 387/

Jakkolwiek informacja o ujeżdżaniu niedźwiedzi przez jakiekolwiek plemię nie znalazła potwierdzenia w innych źródłach etnograficznych*, to wiemy że Niwchowie i właśnie Ajnowie niedźwiedzie hodowali, a w celach kultowych zabijano je.

U Ajnów niedźwiedź zajmował w ich kulcie miejsce centralne, tak jak u części plemion Indian Ameryki Płn. bizony.

Paradoksem było, że swego czasu rząd Japonii zaprzeczał istnieniu na swym terenie odrębnej grupy etnicznej, za to na zewnątrz - wykorzystywał istnienie Ajnów w swych dyplomatycznych roszczeniach względem Sachalina i Wysp Kurylskich.

* - B. Polewoj na łamach pisma: "Sowietskaja Etnografija" sugerował, że występująca u A. Titowa ("Sibir w XVII wiekie, Sbornik dokumientow") informacja o ujeżdżaniu niedźwiedzi jest autorstwa właśnie naszego twórcy Dyaryusza, który miał opowiadać o tym wojewodzie P.I Godunowowi w Tobolsku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.