Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
martaszk0

Jak według nauki powstał świat, co mowi o tym nauka?

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

A skąd się wziął ten Ktoś, kto stoworzył to, co wybuchło? Tak to można sobie argumentować w nieskończoność i tkwić w błędnym kole.

Niekoniecznie w błędnym... Ludzki rozum nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego, bo my jesteśmy ograniczeni. Ani ja, ani nikt z nas nie jest w stanie tego wytłumaczyć, ani też zrozumieć Boga, bo takich bogów, co których ludzie potrafili zrozumieć (czyli byli od nich więksi), to sobie kiedyś z drewna strugali... Ja zaś wierzę w Boga, Który nie ma początku i nie jest niczym ograniczony, dlatego tylko On może stworzyć coś z niczego i być zawsze i wszędzie...

Żeby było jasne, ja oczywiście nikogo do wiary nie zmuszam. Każdy ma wolną wolę, lecz takie właśnie jest moje zdanie i stanowisko...

Pozdrawiam serdecznie :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Niekoniecznie w błędnym...

Ok, może i niekoniecznie, ale to kwestia oceny, a ta jak wiadomo z reguły jest subiektywna :D

tylko On może stworzyć coś z niczego

Znaczy, że się sam stworzył?

Osobiście nie zajmuję się tak egzystencjonalnymi pytaniami jak to dotyczące powstania świata, jednak zdecydowanie najbardziej przemawia do mnie koncepcja Wielkiego Wybuchu :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ktoś w ogóle zauważył moje zdanie traktujące o kompromisie między religią a nauką jakie wystosował Kościół Katolicki? Czy dalej dyskutujecie która strona ma rację: nauka czy religia? :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Ludzki rozum nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego, bo my jesteśmy ograniczeni. Ani ja, ani nikt z nas nie jest w stanie tego wytłumaczyć, ani też zrozumieć Boga[...]
Jak rozumiem taka konkluzja z tego, ze nikt na razie nie wyjaśnił skad się wział Wielki Wybuch - cóż, to nie znaczy, ze w przyszłosci to nie będzie możliwe, więc brak jest podstaw do twierdzenia że człowiek nie jest w stanie zrozumieć "Boga".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Ktoś w ogóle zauważył moje zdanie traktujące o kompromisie między religią a nauką jakie wystosował Kościół Katolicki?

Ja zauważyłam, ślepa nie jestem ;P

Może opieranie się na modelu powstania świata na Biblii nie jest właściwe, ale nie sądzę by chrzecijanie szybko przestawili się na jakiś inny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Ktoś w ogóle zauważył moje zdanie traktujące o kompromisie między religią a nauką jakie wystosował Kościół Katolicki?

Ja zauważyłam, ślepa nie jestem ;P

Chwała ci za to! :wink:

ale nie sądzę by chrzecijanie szybko przestawili się na jakiś inny.

Wychodzi na to, że jak Kościół Katolicki coś zmienia pozytywnego to jego wyznawcy swoje.. :? I mamy później hybrydy jak wypowiedzi prof. Giertycha czy wypowiedzi i osobę Rydzyka. ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Wychodzi na to, że jak Kościół Katolicki coś zmienia pozytywnego to jego wyznawcy swoje..

No, ale czy tak właśnie nie jest? Bardzo trudno jest zmienić coś, co od dawna jest głęboko zakorzenione w ludzkiej świadomości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Witam,
A skąd się wziął ten Ktoś, kto stoworzył to, co wybuchło? Tak to można sobie argumentować w nieskończoność i tkwić w błędnym kole.

Niekoniecznie w błędnym... Ludzki rozum nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego, bo my jesteśmy ograniczeni. Ani ja, ani nikt z nas nie jest w stanie tego wytłumaczyć, ani też zrozumieć Boga, bo takich bogów, co których ludzie potrafili zrozumieć (czyli byli od nich więksi), to sobie kiedyś z drewna strugali... Ja zaś wierzę w Boga, Który nie ma początku i nie jest niczym ograniczony, dlatego tylko On może stworzyć coś z niczego i być zawsze i wszędzie...

Żeby było jasne, ja oczywiście nikogo do wiary nie zmuszam. Każdy ma wolną wolę, lecz takie właśnie jest moje zdanie i stanowisko...

Pozdrawiam serdecznie :wink:

Ludzki rozum nie jest w stanie ogarnac wszystkiego naraz, wiec robi to postepujacymi krokami. Czasem sie cofa, gdy rozumowanie obledne, czasem skacze naprzod.

To sie nazywa 'nauka'.

Prowadzi to-to do zrozumienia swiata, bytu i te de.

Wystrugani, jak to obrazowo ujales, to sa wszyscy bogowie w historii. Takze JHWH.

Na obraz i podobienstwo Czlowieka.

Ze ktores plemie swego boga wynioslo wyzej w walce z innymi - coz to ma za znaczenie, poza socjologicznym?

Bostwa wszelkie sa ludzkim, kulturowym dodatkiem do swiata, ktory istnial miliardy lat, zanim pierwsza protomalpa nauczyla sie komunikowac z druga protomalpa.

O powstaniu swiata moga mowic fizycy, ale nie teologowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

1. Wielki Wybuch (ERA PLANCKA)

2. Powstają kwarki (ERA PLAZMY KWARKOWO-GLUONOWEJ)

3.Tworzą się hadrony (protony, neutrony i ich antycząstki) (j.w.)

4. Tworzą się elektrony, neutrina i ich antycząstki, deuterony oraz cząstki (ERA LEPTONOWA)

5. Elektrony i ich antycząstki anihilują: Wszechświat wypełnia się fotonami (ERA PROMIENIOWANIA)

6. Tworzą się atomy (ERA GWIAZDOWA)

7. Tworzą się gwiazdy i galaktyki (j.w.)

8. Teraźniejszość.

Jest to jedna z wielu teorii naukowych. :wink:

Ad hoc: Kościół katolicki stwierdził niedawny czas temu, że w Biblii wcale nie jest napisane, jak powstał świat, ale przekazana została myśl, że to Bóg stworzył świat. Więc opieranie się na modelu powstania świata na Biblii nie jest właściwe.

Być może, ale ta teoria figuruje w większości podręczników Fizyki.

Ja myślę, że ta teoria nie wyklucza stworzenia świata przez Boga. Przeca Bóg mógł tym wszystkim komenderować. Trochę wyobraźni, ludziska!

według mnie bezprzecznie świat stworzył Bóg, żadna teoria tego nie może obalić!

Może, bo istnienia Boga się niestety ani nie da udowodnić, ani nie da się temu zaprzeczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Istotnie, żadna teoria nie jest w stanie obalić twierdzenia, ze to Bóg stworzył świat (i że Bóg istnieje, i że... itp., itd.) - zawsze można powiedzieć "Bóg tak chciał". :)

Całe jednak szczęście, ze w nauce to twierdzący ma obowiązek dowiedzenia prawdziwości tezy :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Istotnie, żadna teoria nie jest w stanie obalić twierdzenia, ze to Bóg stworzył świat (i że Bóg istnieje, i że... itp., itd.) - zawsze można powiedzieć "Bóg tak chciał". :)

Całe jednak szczęście, ze w nauce to twierdzący ma obowiązek dowiedzenia prawdziwości tezy :wink:

Brawo dla tego pana - myślę tak samo, ponieważ nauka musi być obiektywna i rzetelna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Ja myślę, że ta teoria nie wyklucza stworzenia świata przez Boga. Przeca Bóg mógł tym wszystkim komenderować.

Ależ oczywiście, że mogło tak być. My się tylko domyślamy. My nie wiemy ;P

Wystrugani, jak to obrazowo ujales, to sa wszyscy bogowie w historii. Takze JHWH.

Na obraz i podobienstwo Czlowieka.

Ze ktores plemie swego boga wynioslo wyzej w walce z innymi - coz to ma za znaczenie, poza socjologicznym?

Bostwa wszelkie sa ludzkim, kulturowym dodatkiem do swiata, ktory istnial miliardy lat, zanim pierwsza protomalpa nauczyla sie komunikowac z druga protomalpa.

Cóż, drogi Lu Tzy, to Ty tak uważasz uważasz. Mówisz, że to, w co wierzę, nie jest prawdą, ja zaś mówię, że to o czym Ty piszesz (tzn. braku Boga) nie jest prawdą. To jest nasza subiektywna myśl.

Ja nikogo nie stawiam przed moją opinią i nie mówię, że to jest coś, co musicie bezapelacyjnie przyjąć, nie zmuszam nikogo. Wręcz przeciwnie, tłumaczę tylko zagadnienia tematu według mojej wiary. Natomiast inna osoba również nie ma prawa narzucać innym tego, co sama uważa i ja nie muszę w zupełności przyjmować Twojego sposobu postrzegania świata, jak też Ty, drogi Lu Tzy, mojego. Taka natura subiektywności opinii...

O powstaniu swiata moga mowic fizycy, ale nie teologowie.

A czemuż to teologowie nie mogą mówić o powstaniu świata?

Pozdrawiam serdecznie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Teologowie sa ograniczeni dogmatami. Naukowcy - nie. Aksjomaty mozna weryfikowac. Dogmaty potwierdza papiez.

Taka mala roznica, ktora czyni nicoscia rzymskokatolickie proby wyjasniana poczatku swiata. Choc, z buddysta, np, moze pogadam inaczej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Teologowie sa ograniczeni dogmatami. Naukowcy - nie. Aksjomaty mozna weryfikowac. Dogmaty potwierdza papiez.

Taka mala roznica, ktora czyni nicoscia rzymskokatolickie proby wyjasniana poczatku swiata. Choc, z buddysta, np, moze pogadam inaczej...

No tak, ale buddyzm to nie religia, od tego zacznijmy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.