Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Wyjście z Mokotowa a aresztowania w Śródmieściu

Recommended Posts

Albinos   

Kiedy obrońcy Mokotowa wycofali się do Śródmieścia pod koniec września, czekała na nich (przynajmniej na cześć z nich) przykra niespodzianka:

Obudziłem się leząc na materacu rozłożonym na podłodze w mokrym, cuchnącym mundurze. Wokoło cisza. Przez okna świta dzień. Jestem bardzo głodny. Wstaję i opuszczam pokój, szukając czegoś do jedzenia. Na korytarzu i w sąsiednich pokojach siedzą ludzie z mojego oddziału i od "Bończy", którzy przybyli z Mokotowa tu do Śródmieścia kilka godzin przede mną. Są głodni i mokrzy. Mówią, że nie można opuszczać budynku. Znajduję "Małego", który wyjaśnia mi, że władze Śródmieścia oskarżają nas o dezercje z Mokotowa, grozą sądem wojskowym i trzymają nas w areszcie domowym. Jesteśmy więźniami. W bramie wejściowej naszego budynku stoją warty z karabinami z rozkazem strzelania do tych, co by chcieli wyjść stąd lub przyjść do nas. (Rozkaz ten podobno pochodził od płk. "Montera"). Ogarnia mnie niesamowity gniew, na władze, na głupotę ludzką, na cały świat. Zbieram kilku ludzi i szybko rozbrajamy warty. Jesteśmy wolni. Wychodzimy na miasto szukać pożywienia, krewnych i znajomych.

Za: L. J. Wójcicki, Życie na stos. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego 1944 r., Londyn 1985 r, s. 138-139.

Autor opisywał te wydarzenia pod datą 28 września. Jest to błąd oczywiście. W tekście jest informacja o rozmowie z por. Stolarskim, podczas ten zginął dzień wcześniej, od przypadkowego pocisku z moździerza, który eksplodował przy domu nr 22 w Alejach Ujazdowskich. Ale wracając do rzeczy. Czy taka sytuacja dotyczyła jedynie "Czaty"/ogólnie "Radosława", czy też chodziło tutaj o całość sił z Mokotowa? Na ile sprawa była poważna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.