Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Operacja Husky

Recommended Posts

mch90   

Od 10 lipca do 17 sierpnia na Sycylii toczyły się krwawe zmagania, zapoczątkowane operacją desantową aliantów w rejonie Geli (Amerykanie) i Syrakuz (Brytyjczycy) opatrzoną kryptonimem "Husky", zakończoną zaś zdobyciem Messyny przez słynną już wtedy 7. Armię gen. Pattona. Jestem ciekaw, co sądzicie o tej kampanii, jak ją oceniacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Można ocenić to tak: było lepiej niż podczas 'Torch', ale jeszcze nie idealnie. Przede wszystkim, problemem były konflikty między Alexandrem, a Eisenhowerem(kiedy w sztabie ustawiono makietę wyspy, Alexander zapytał siię ze zdziwieniem po co).

Z drugiej strony, sądzę, że była to druga i chyba ostatnia łatwa operacja aliancka. Amerykanie i Brytyjczycy spotkali się w dużej mierze wyłącznie z armią włoską, która, bądź co bądź, większej wartości bojowej nie przedstawiała. Najlepszymi jednostkami na wyspie były jak zwykle jednostki niemieckie - Dywizja Spadochronowo-Pancerna ''HG'', 15. DGren. Panc. i KG ''Schmalz''. W czasie ataku ''HG'' pod Santa Spina na pozycje 16. pp z 1. DP ''Big Red One'' nieomal doszło do wybuchu paniki i samowolnej dezercji. Dopiero sam Patton uspokoił żołnierzy słowami: Z jakiejkolwiek dywizji są te sk****syny, zgotujemy im to piekło i zatrzymamy ich.

Jednocześnie trudno odmówić bitności niektórym jednostkom włoskim, np. dywizji ''Livorno'', której natarcie na północ od Geli, wzdłuż drogi nr 115 na pozycje rangersów i 30. pp zostało powstrzymane dopiero przez ogień z krążownika ''Savannah''. Podobnie było z 429 batalionem obrony wybrzeża mjra Rubellino, który nie miał zamiaru poddać się na sam widok Amerykanów. Włoscy żołnierze pokazali, że potrafią stawić opór, ponieważ walczyli z poświęceniem aż do wyczerpania amunicji, a walki trwały aż do 8 rano 9 lipca. W efekcie, poległo 189 wiernych Mussoliniemu żołnierzy, 201 dostało się do niewoli.

Największe uznanie kieruję tutaj do 504. i 505. PIR, ponieważ ich desant, pomimo dużych strat(37 spośród 144 samolotów zostało zestrzelonych przez własną artylerię plot.) się powiódł(to, że niekoniecznie w ich strefach lądowania, to już inna sprawa :)) i dla przykładu 505. PIR atakował z powodzeniem konwoje włoskie i niemieckie na drogach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Andreas: jeśli 1/4 samolotów została zestrzelona przez własne jednostki plot, oznacza to także że i z koordynacją, planowaniem i rozpoznawaniem tego co lata lub atakuje nie było najlepiej. Na marginesie tego małe pytanie: czy dowódcy jednostek plot znali własne modele samolotów, czy strzelali do wszystkiego co latało?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Witam;

Andreas: jeśli 1/4 samolotów została zestrzelona przez własne jednostki plot, oznacza to także że i z koordynacją, planowaniem i rozpoznawaniem tego co lata lub atakuje nie było najlepiej. Na marginesie tego małe pytanie: czy dowódcy jednostek plot znali własne modele samolotów, czy strzelali do wszystkiego co latało?

pozdr

Przyczyną tego tragicznego incydentu był silny nalot niemiecki na flotę inwazyjną, który zbiegł się z przelotem Dakot ze spadochroniarzami przed północą. Gay pisał po wojnie, że samoloty przemieszały się do tego stopnia, że nie dało się stwierdzić kto jest kim. Pamiętajmy, że mamy środek nocy a ówcześni artylerzyści nie mieli znanych nam z dzisiejszego pola walki systemów identyfikacji IFF (swój-obcy). Hirshson podaje jednak, że 504. PPS utracił w efekcie 23 maszyny a spośród 318 ofiar, które znalazły się w wodzie zmarło 83 spadochroniarzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Przede wszystkim, problemem były konflikty między Alexandrem, a Eisenhowerem(kiedy w sztabie ustawiono makietę wyspy, Alexander zapytał siię ze zdziwieniem po co).

W ogóle problemem był brak wspólnej strategii, jakiegoś całościowego planu przez co ani Alexander, Patton czy Montgomery nie ustalili z góry celów kampanii sycylijskiej. Jeden ze sztabowców 8. Armii wspomina, że "tym dwóm armiom [7. i 8.] pozostawiono właściwie wolną rękę do rozwijania swojej działalności w optymalny sposób, zależnie od okoliczności" (za: "Patton. Geniusz wojny" D'este, str. 494). Autor na którego się powołuje poddaje ostrej krytyce Alexandra, który w krytycznym momencie kampanii wyrażał niechęć do przejęcia nad nią kontroli. W efekcie dowódcy armii sami ustalali sposób postępowania, kolidujący z działaniami armii sąsiedzkiej, co doprowadziło do niezdrowej rywalizacji i sporów między armiami Pattona i Montgomery'ego.

Jestem natomiast ciekaw jak powiodły się operacje powietrzno-desantowe aliantów na Sycylii w dniu inwazji? Wroga artyleria plot i silny, porywisty wiatr rozrzucił 505. PPS po znacznym obszarze za amerykańskim przyczółkiem i znacznie utrudnił desant szybowcowy brytyjskich spadochroniarzy na ich obszarze, jednak czy odegrali oni dużą rolę w osłabieniu obrony wojsk Osi?

Wracając do kwestii ostrzelania samolotów 82. DPD przez własną artylerię plot, co ciekawe, incydent ten o mało nie stał się powodem zaprzestania operacji powietrzno-desantowych w przyszłości. Na wieść o tragedii, która się rozegrała przy plażach Ike rozkazał wszystkich takich operacji i zarządził formalne śledztwo w tej sprawie.

Swoją drogą, ciekawy w tej kampanii jest udział niemieckich spadochroniarzy, broniących się w rejonie Katanii, gdzie też zmierzyli się ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami na moście Primasole nad Simeto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Aktualnie nie mam dostępu do źródeł, ale o ile pamiętam, to celność zrzutów pozostawiała wiele do życzenia. Zarówno 504., jak i 505. PIR wylądowały poza swoimi strefami zrzutów, a jeszcze kilka tygodni później wieśniacy sycylijscy pomagali zagubionym skoczkom trafić do oddziałów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MirMił   

Jest jakaś dobra książka na ten temat? Pogłębiłbym chętnie wiedzę na ten temat, ale trochę mało materiałów

Share this post


Link to post
Share on other sites

A.A. Nofi "Sicily: The Race for Messina 10 July - 17 August 1943", w: "The War Against Hitler: Military Strategy In The West"

S.W.C. Pack "Operation Husky: the Allied Invasion of Sicily"

G.A. Shepperd "The Italian Campaign, 1943-45, a Political and Military Re-assessment"

M. Zuehlke "Operation Husky. The Canadian Invasion of Sicily..."

M. Blumenson "Sicily: Whose Victory?" ("Ballantine's Illustrated History of World War II"), campaign book No 3

K. Ford "Assault on Sicily: Monty and Patton at War"

S.W. Mitcham, Jr., F. von Stauffenberg "The Battle of Sicily: How the Allies Lost Their Chance for Total Victory"

J.E. Browne "Deception and the Mediterranean Campaigns od 1943-1944"

W.B. Breuer "Drop Zone, Sicily: Allied Airborne Strike, July 1943"

B. Fergusson "The Watery Maze"

T. Higgins "Soft Underbelly; the Anglo-American Controversy over the Italian Campaign1939-1945"

J.M. Gavin "On to Berlin; Battles of an Airborne Commaqnder, 1943-1946"

Z. Lalak "Operacja Husky", "Technika Wojskowa", styczeń-luty, nr 1, 2010

W.G.F. Jackson "The Battle for Italy"

E. Linklater "The Campaign in Italy"

S.E. Morison "History of United States Naval Operations in World War II"

tegoż, "Sicily-Salerno-Anzio"

C. D'Este "Bitter Victory: The Battle for Sicily 1943"

W. Bernaś, J. Mikulska-Bernaś "W matni"

A. Bragandin "The Italian Navy in World War II"

J. Steinhoff "The Straits of Messina: Diary of a Fighter Commander"

R.W. Tregaskis "Invasion Diary"

E. Pioterek "Operacja Husky" (s. miniatury Morskie)

J. Pertek "Druga mała flota"

"Allied Invasion of Sicily: Operation Husky Order of Battle, Calogero Vizzini, Operation Mincemeat, Operation Ladbroke, Biscari Massacre"

A.J. Birtle "Sicily 1943"

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

..oraz Jerzy Naziębło "Sycylia 1943". Seria Historyczne Bitwy, Bellona 1995.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.