Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
wandapanda

Co dało obywatelom obalenie komunizmu?

Rekomendowane odpowiedzi

Co dało obywatelom obalenie komunizmu? Czy wtedy nie żyło się lepiej, była praca, pieniądze bez porównania z dzisiejszymi. Jakie są pozytywne skutki a jakie negatywne obalenia komunizmu? Ja cieszę się że żyję w suwerennym kraju ale wydaje mi sie że np dla mojego dziadka i wielu innych ludzi wolna Polska to za mało. Mam mętlik w głowie tym bardziej teraz przed wyborami, jak dziadek - były milicjant, dosłownie krzyczy że nie zagłosuje na żadnego z kandydatów - bo oni w Kielcach rzucali w niego butelkami z paliwem, o powstaniu w Gdańsku również mówił z taka nienawiścią, dopytalam sie bo nie wierzyłam, ale tak to chodziło stocznie gdańska.

Czy wy też jak mój dziadek chcielibyście by komunizm nie upadł? Przez tyle pokoleń walczyliśmy o wolność a teraz co, nad tą wolnością ludzie stawiają swój własny dobrobyt, niczym szlachta jak doprowadziła do rozbiorów?

Zacytuję: "Obalenie komunizmu w 1989 roku dało nam wolność polityczną i gospodarczą, ale równocześnie gwałtowny wzrost bezrobocia, konkurencji, obciążenie pracą i niepewność jutra. " Więc główna odpowiedź dziadka że nie było watro, a teraz ja się pytam was - było warto? Czy ludzie spodziewali się takiego upadku gospodarki, jak sobie wyobrażali wolną Polskę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wandapanda napisała:

Co dało obywatelom obalenie komunizmu? Czy wtedy nie żyło się lepiej, była praca, pieniądze bez porównania z dzisiejszymi.

Od kiedy to komunizm został obalony ? On zbankrutował (lepiej ci to wytłumaczy Bruno).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Myślę, że większość ludzi nie wyobrażała sobie jak będzie wyglądać przyszłość.

W czasie wyborów "okrągłostołowych" (04/06/1989) miałem 24 lata. Pamiętam entuzjazm po "wygranych" wyborach (piszę w cudzysłowu gdyż jak wiadomo wybory te tylko częściowo były wolne, 35% mandatów do sejmu na "wolnym rynku"). Wielu ludziom wydawało sie, że teraz to z dnia na dzień zapanuje dobrobyt i ogólna szczęśliwość.

Z tym upadkiem gospodarki to bym nie histeryzował. Wydaje mi się, że produkt krajowy brutto jest większy niż ten z 1989 roku.

Myślę, że Twój dziadek ma skłonność do idealizowania "starych dobrych czasów". Nie ma powodu go obwiniać, to częste zjawisko. Zapytaj sie go jednak od czasu do czasu jak to było z papierem toaletowym, pralkami samochodami, mięsem i wędlinami. Może coś sobie przypomni.

On zbankrutował (lepiej ci to wytłumaczy Bruno).

Albo, nie daj Boże Robin Zwood!

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

tak na marginesie pytania. System komunistyczny nie zostal obalony, bo tak naprawdę nie mieliśmy go nigdy. Więcej komunizmu jako systemu nie bylo w żadnym kraju na świecie - stąd nie ma co obalać. Co zatem mieliśmy - mieszankę [nazwijmy to] socjalizmu i szczyptę kapitalizmu [badylarze i in.]. Mieliśmy system w któym państwo zapewnialo uludę dostatku dla ludzi, w zamian za uludę pracy [dla wielu], dając możliwości realnych kombinacji i t.p.

Solidarność w '81 r. to "socjalizm z ludzką twarzą", "socjalizm tak wypaczenia nie". "S" w '89 to mniej więcej realna wiedza o tym co będzie w kwestii politycznej, i zero wiedzy w kwestii tego jak wygląda gospodarka lub ekonomia. Tak naprawdę Wilczek i M.F.R. w '89 i '90 r. to najbardziej prymitywny i najbardziej potrzebny kapitalizm jaki wtedy widzial świat.

Co dalo obalenie systemu? W teorii powinno dać możliwość odpowiadania za siebie samego, lecz niestety jest to problem bo dla ludzi jest mieć wygodniej pelna opiekę państwa, i tylko troszkę pieniędzy. Jest to sprowadzanie czlowieka do roli malego dziecka: dostaje male kieszonkowe i ma wszystko w nosie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A kiedy w Polsce był komunizm? Bo ja sobie nie przypominam, aby kiedykolwiek idee Marksa & Engelsa się urzeczywistniły...

Co najwyżej była: demokracja ludowa, socjalizm, PRL itp. itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc najogólniej, gdyby nie upadek komuny (niezależnie od wszelkiego teoretyzowania. tak się ten ustrój potocznie nazywał, koniec i kropka!) nie byłoby tego forum internetowego. Ani żadnego innego. Albowiem:

a) Nie byłoby dostępu do internetu;

b) Istotą systemu było dwójmyślenie wykluczające możliwość zgody na swobodną, publiczną wymianę myśli, więc bez cenzury istnieć nie mógł...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

fakt, że większość ludzi uważa chipsy grubo krojone paprykowe znanej firmy za najlepszy posilek, nie oznacza, że tak jest. Stąd sluszne uwagi i moje i Naryi o kwestii nazewnictwa. PRL nie wyklucza internetu, tym bardziej, że sam PRL w latach 80 tych, byl bardziej kolosem na glinianych nogach gdzie pewne instytucje dzialaly silą rozpędu. Cenzura cenzurą, kabarety dzialaly i to takie uchodzące za kultowe, żeby wspomnieć o Tey-u i paru kolejnych. Komedie Barei - powstawaly aż milo, ba także i Machulski mial kilka silnych akcentów, nie wspominając o "Czlowieku...". Kilka innych spraw można także wymieniać. Oznacza to tyle, że w pewnym momencie cenzura stala się inteligentna a dwa, doskonale wiedziala że masowe wyjazdy Polaków za granicę, sprawialy to, że sama z siebie byla fasadą [piszę o cenzurze].

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

fakt, że większość ludzi uważa chipsy grubo krojone paprykowe znanej firmy za najlepszy posilek, nie oznacza, że tak jest. Stąd sluszne uwagi i moje i Naryi o kwestii nazewnictwa. PRL nie wyklucza internetu, tym bardziej, że sam PRL w latach 80 tych, byl bardziej kolosem na glinianych nogach gdzie pewne instytucje dzialaly silą rozpędu. Cenzura cenzurą, kabarety dzialaly i to takie uchodzące za kultowe, żeby wspomnieć o Tey-u i paru kolejnych. Komedie Barei - powstawaly aż milo, ba także i Machulski mial kilka silnych akcentów, nie wspominając o "Czlowieku...". Kilka innych spraw można także wymieniać. Oznacza to tyle, że w pewnym momencie cenzura stala się inteligentna a dwa, doskonale wiedziala że masowe wyjazdy Polaków za granicę, sprawialy to, że sama z siebie byla fasadą [piszę o cenzurze].

pozdr

Fasada nie fasada, jednakże istniała.

A nie jesteśmy zdolni ocenić jak władze podeszłyby do swobodnego przepływu informacji w sieci.

Porównania z kabaretami są zupełnie nieadekwatne, pytanie jest: jakby reagowano na wchodzenie na strony gdzie literalnie omawia się zbrodnie okresu stalinowskiego, opisuje się praktykę działań UB-e, gdzie otwarcie piszę się, że socjalizm to ustrój z gruntu zły i niereformowalny.

Jeśli już kolega FSO chce poszukać odpowiednich porównań to proszę spojrzeć jak władza reagowała na literaturę polską z Zachodu i prasę bezdebitową, wtedy będziemy mieli obraz internetu w PRL-u.

A jak może wyglądać polityka informacyjna i dostęp do informacji w PRL niech świadczy przypadek, kiedy to w 1972 r. nie wiedzieć czemu zakazano publikowania statystyk dotyczących utonięć i wypadków samochodowych...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Cenzura cenzurą, kabarety dzialaly ...

To zupełnie, co innego. Władza godziła się na to, żeby niektórzy mogli sobie nieco "pohasać" ku ogólnej uciesze społeczeństwa przynajmniej z dwóch powodów.

Można było pokazać, jacy to liberalni jesteśmy i że w zasadzie żadnego zamordyzmu nie ma.

Zjawiska przez Ciebie opisane służyły, jako wentyl bezpieczeństwa upuszczający nadmierną frustrację. Z podobnego powodu w zasadzie nie ścigano dowcipów politycznych.

Z resztą wentyl ten był mocno kontrolowany (vide przypadek Marka Piwowskiego, agenta SB, który w pewnym momencie dorobił sie reputacji kontestatora systemu). Teorie o nieudolności, czy też głupocie Cenzury proponuje między bajki włożyć.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

tak na dobrą sprawę, fasada byla, podobnie jak kilka innych fasad. Trudno się z tym nie zgodzić, cenzura istniala, obecnie też, z tym, że ma na początku przedrostek "auto". Fasada sprawiala, że system PRL-u byl zgnity do cna. Fasada byla - że wszyscy mają dobrze, tylko cala masa miala lepiej, że po tym wszystkim istnialo zupelnie coś innego.

Ludzie, zwlaszcza w pierwszej polowie lat 80 tych chcieli "twarzy" socjalizmu, a nie wypaczeń. Sytuacja ekonomiczna byla taka, że same reformy zaprojektowane i wdrożone przez Wilczka i M.F.R. [jego piorunochron] przewracaly system. Dyskusje jakie opisuje wewnątrz partii, opinie wymienane "na ulicy" wskazuje że wielu uważalo to za rewolucję, choć nikt nie wiedzial dokąd rewolucja owa nas zaprowadzi. Choćby w sensie ekonomicznym. Stąd do politycznej już niedaleko.

Kilka lat kapitalizmu jaki zaserwowalby Wilczek zmiotloby wszystkie fasady o niebo lepiej niż to co nastąpilo po '89 r.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co dało obywatelom obalenie komunizmu?

/socjalizmu/

Mnie satysfakcję, zawsze wieszczyłem jego koniec jako systemu ze swych założeń ideowych niewydolnemu.

Upadek owego systemu dał mi całkiem swobodny dostęp do wielu dóbr luksusowych:

papier toaletowy

kilkaset rodzajów piwa

kilkaset fasonów obuwia i innych produktów, które na mnie wejdą.

Mogę wyjechać do znajomych na Zachodzie i nikt się nie pyta po co.

Mogę bez opamiętania psioczyć na obecnych polityków i istniejący system, a jako żywo żaden smutny pan nie zapuka do mych drzwi, a tylko Moderator westchnie z ubolewaniem i wlepi mi reprymendę.

Clou tkwi chyba w słowie: m o g ę.

FSO:

Dyskusje jakie opisuje wewnątrz partii, opinie wymienane "na ulicy" wskazuje że wielu uważalo to za rewolucję, choć nikt nie wiedzial dokąd rewolucja owa nas zaprowadzi.

Żebyś choć raz nie użył argumentacji z M.F.R. toć nie ma innych źródeł? :)

Porównywanie auto-cenzury z cenzurą instytucjonalną jest dla mnie zabiegiem niebezpiecznym i de facto próbującym wprowadzić pomiędzy nimi znak równości, którego nie powinno być.

Na tym forum jest też cenzura, określona w regulaminie co do form języka sposobu argumentacji.

Chcesz to porównać do zakazów wydawania książek, wycofywania książek z druku, czy wykreślania obszernych fragmentów?

Nie ta miara, nie ten rodzaj ingerencji...

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: mnie zaś jedną rzecz: ze w końcu sam za siebie odpowiadam [w calości, lub prawie], że to co mnie spotka za ileś lat zalezy ode mnie... a nie od kogoś [panstwa]

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

secesjonista: mnie zaś jedną rzecz: ze w końcu sam za siebie odpowiadam [w calości, lub prawie], że to co mnie spotka za ileś lat zalezy ode mnie... a nie od kogoś [panstwa]

pozdr

Noo wreszcie... witam w klubie konserwatystów FSO.

Tylko te twoje lektury... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

FSO to Ty jesteś jak pan Jourdain, co to całe życie nie wiedział, ze mówi prozą. Też nie wiedziałeś, że jesteś konserwatywnym liberałem!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.