Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Marek Grechuta

Rekomendowane odpowiedzi

W wieku 61 lat zmarł Marek Grechuta, mistrz piosenki poetyckiej.

MarekGrechuta.jpg

Największą popularność zdobył dzięki przebojom "Tango Anawa", "Korowód", "Serce", "Niepewność", "Ocalić od zapomnienia". Wielokrotnie był nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

Jego utwory, począwszy od tych, które śpiewał z towarzyszeniem zespołu Anawa, charakteryzowały się zawsze oryginalnym tekstem i odległą od stereotypów muzyką. Grechuta przez długi czas współpracował z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Wraz z nim założył krakowski kabaret, który przekształcił później w swój słynny zespół o nazwie "Anawa".

Onet.pl

Na jego piosenkach się wychowałem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

To smutne że ludzie odchodzą w nie tak starym znowu wieku. Wyrazy ubolewania dla jego fanów i rodziny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

pierwszy raz z muzyką grechuty zetknąłem sie podczas oglądania filmu "chłopaki nie płączą" am... muzyka byłą bosa (na samym koncu filmu) i tak jakos się wkręciłem w ten klimacik,,,i spasował mi... i aż się łezka zakręciła w oczku gdy usłyszałem w radio dzisiaj że zmarł - zaraz po tym komunikacie puścili pięknyn utwór który Marek nagrał razem z zespołem MYSLOVITZ - Kraków - polcam ten utwór wszystkim choć odrobinke pogrążonym po utracie kolejnego wilkiego polaka...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja się natomiast wychowałem na jego piosenkach, odkąd pamiętam były puszczane w moim domu i zawsze ja miałem na podręcznej liście. Te piosenki są dla mnie magiczne i wiążą się z nimi moje osobiste przeżyca. Dlatego wielka szkoda tego mistrza piosenki poetyckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mam nadzieje, że wielu ludzi teraz gdy jest juz troszeczke poźno - ale nie za późno - doceni tego polaka!

Osobiście nie spotkałem się z negatywnymi opiniami o Grechucie jego piosenka "Tyle było dni" to jeden z największych polskich hitów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu mam była i jest zagorzałą fanką twórczości pana Marka. Dlatego od małego chłopaka aż do troche wiekszego jakim jestem teraz jego muzyka zawsze gdzieś się w domu przewijała :P Mądre, nietuzinkowe teksty, bogate oryginalne aranżacje, i niepowtarzalny głos stawiają śp. Grechutę w jednym rzędzie z najwybitniejszymi polskimi muzykami. Wielka szkoda tego wielkiego artysty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 27.09.2011 o 1:18 PM, Krzysztof M. napisał:

Kontynuując wątek: Grechuta oprócz wielkich "hitów" nagrywał też płyty. Na "Szalonej Lokomotywie" gościnnie śpiewała mi.n. Krystyna Janda

 

W zasadzie to nie występowała ona na oryginalnej (pierwszej) płycie, tylko Maryla Rodowicz. Janda wykonała na festiwalu w Opolu piosenkę "Guma do żucia", które to wykonanie trafiło potem na koncertową płytę.

 

W dniu 13.03.2009 o 11:39 AM, Lu Tzy napisał:

Ale jak ja slysze cos w tym rodzaju, to odruchowo porownuje do "Anaba". Takiemu zas porownaniu trudno sprostac :wink: . Nie kazdemu dane jest grechutac :lol: .

 

Noo, porównywanie z "Anaba" mogłoby być ciekawe... :B):

 

W dniu 2.10.2012 o 12:44 AM, lancaster napisał:

Jak po polsku to wiekszosc piosenek Grechuty jak w malinowym chrośniaku

 

Jednak: "chruśniaku".

 

W dniu 20.06.2008 o 11:51 PM, Pancerny napisał:

Dla mnie Piwnica pod Baranami to muzyka. Objawienie numer 1 -Ewa Demarczyk, potem Beata Rybotycka, Marek Grechuta, to oni wypromowali kabaret na całą Polskę.

 

Z tak skonstruowanego zdania można by wnosić, że i Grechuta był objawieniem, które wypłynęło dzięki występowaniu w Piwnicy, tymczasem podjął z nią współpracę będąc już uznanym artystą.

A mnie ciekawi kto słuchał Grechuty kiedy poświęcił się eksperymentom z fusion jazzem i jak mu to się podobało?

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.