Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Wyzwalanie obozów

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Czołem!

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie taka sprawa.

Jak przebiegały wyzwolenia obozów. Nie mówię tu o wkraczaniu żołnierzy armii alianckich do pustych obozów, tylko czy dochodziło do walk z załogami SS? Jeśli tak, to czy istnieją zapisy tych walk, przebiegi, skutki? Może dysponujecie wspomnieniami? Czy zawsze żołnierze z załogi zostawali zastrzeleni po wzięciu do niewoli?

Jak to wyglądało zarówno od strony Amerykanów, Brytyjczyków, Rosjan, Polaków, jak i innych nacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Wydaję mi się że zanim wojska doszły to już nikogo nie było w obozie jedynie trupy więźniów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A tu już się mylisz srodze, Arku, bo w samym Auschwitz Armia Czerwona wyzwoliła około 7 tysięcy żywych więźniów.

Co do walk o obozy, to zdarzało się to, np. 1. DP 'Big Red One' wyzwoliła podobóz KL we Flossenburgu. Nasza Brygada Świętokrzyska też wyzwoliła pomniejszy obóz w Czechach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jeszcze raz powiem, że nie chodzi mi o wkraczanie do obozów, opuszczonych przez załogi.

Ja mam na myśli obozy, gdzie wywiązała się walka z esesmanami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Czy są może dostępne opisy wyzwalania obozów?

A może jakiś smaczek, w postaci relacji esesmana? Najbardziej ucieszyłyby mnie relacje i opisy walki.

Bardzo bym o to prosił, bo aż mnie skręca z ciekawości(tylko proszę, coś innego, niż podawanie wyłącznie linków, jakieś ciekawe cytaty, relacje, opisy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nieudaną próbę wyzwolenia obozu podjęli Amerykanie, tzw rajd na Hammelburg w wykonaniu Task Force Baum.

Wspomniane przez Ciebie wyzwolenie obozu w Holiszowie to raczej nie jest przykład szczególnych walk, ot mała potyczka, co nie zmienia faktu oswobodzenia przez przetrzymywanych tam kobiet.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

To jak Amerykanie chcieli wyzwolić ten obóz to wróg postawił aż taki opór? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A ja mam pytanie: czy Hammelburg to obóz/podobóz koncentracyjny?

A może jest to Oflag XIII? Jeśli Oflag - to co on ma wspólnego z Holocaustem i tym, o co pytam?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad Andreas:

... może jest to Oflag XIII

Tam akurat chodziło o Oflag XIIIB i Stalag XIIIIC

o co on ma wspólnego z Holocaustem i tym, o co pytam?

Czyli interesuje Cię wyłącznie wyzwalanie obozów koncentracyjnych w których byli Żydzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Czerwonoarmiści nie byli obojętni wobec widoku jaki spotkali w Auschwitz. Nikt przy zdrowych zmysłach nie mógłby zachować obojętność.

Różnica między Aliantami a Sowietami jednak była taka, że Sowieci chcieli nakarmić więźniów Auschwitz (co przyczyniało się do śmierci) i wyzwalanie nie miało jakiegoś większego planu.

W Kl-ach było jeszcze mnóstwo więźniów.. i oprawców.

Przede wszystkim żołnierze wyzwalający spotkali stosy trupów, brud, wszy, wycieńczonych ludzi. Utworzono specjalne programy kurowania więźniów. Wywożono do szpitali lekko "rannych" a dla ciężko - instalowano właśnie te programy w obozach (gdyż podróż mogła ich zabić). Karmiono specjalnymi zupkami itp. Największy problem stanowiło zagadnienie higieny i czystości. Trzeba było jak najszybciej uprzątnąć stosy trupów, aby nie było wybuchu epidemii. Nawet w pewnym momencie używano traktorów do przesuwania trupów do wielkich dołów, by potem zakopać.

Jest zachowany raport wojsk alianckich dla Trybunału Norymberskiego opisu sytuacji i stanu z 1945 r. obozów koncentracyjnych w Europie. Gdzieś sobie jest w internecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Secesjonisto: chodzi mi głównie o wyzwalanie obozów koncentracyjnych/obozów zagłady/ew. pracy przymusowej. Konkretniej o sytuacje, gdzie oddziały alianckie napotkały na załogi SS. I interesują mnie dwa przypadki: gdy esesmani nie stawiali oporu, oraz gdy ten opór stawili - z naciskiem na to drugie. Interesują mnie walki o obozy, straty poniesione przez strony, a najbardziej: cytaty, wspomnienia, opisy walk.

Gdy będzie temat o wyzwalaniu obozów jenieckich - tam zacznijmy rozprawiać o rajdzie na Hammelburg.

Narya: nie tylko Sowieci karmili. W Dachau zmarło wielu więźniów właśnie z przejedzenia, gdy trafili tam Amerykanie. I trudno im się dziwić, bo sam oddałbym całe racje żywnościowe dla więźniów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.