Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tatar

Tatarzy i Mongołowie

Rekomendowane odpowiedzi

Tatar   

Witam wszystkich użytkowników ;)

W moim pierwszym topicu chciałbym poruszyć temat pokrewieństwa między Mongołami, a Tatarami.

Spotykałem się już z wieloma opiniami. Jedni twierdzą, że Tatar to po prostu wymienna nazwa określająca Mongoła, a inni, że Tatarzy to zupełnie inny lud.

Pytałem się mojej nauczycielki to powiedziała, że Mongoł i Tatar to to samo.

Jednak w necie spotkałem się z artykułami udowadniającymi obce pochodzenie Tatarów w stosunku do Mongołów.

Jak wy uważacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Mam wrażenie, że Tatarzy są po prostu jednym z plemion mongolskich.

Oczywiście napisałem bzdurę. ;) Tatarzy są pochodzenia tureckiego

Edytowane przez Jarpen Zigrin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tatarzy współtworzyli imperium Mongołów, Batu - założyciel państwa tatarskiego Złotej Ordy był wnukiem Czyngis Chana, Ich związki z Mongołami są niezaprzeczalne.

Różnice językowe i genetyczne można łatwo wyjaśnić różnymi kontaktami i miejscem zamieszkania. Tatarzy są bliżej spokrewnieni z Europą bo przecież żyli tu i mieli z nią spore kontakty, Mongołowie żyli w środkowej Azji i u nich naleciałości europejskich brak.

Tatarzy przybyli na te ziemie wraz z podbojami Mongołów.

Wyznanie nie ma tu większego znaczenia.

"Jestem chrześcijaninem bo urodziłem się po tej stronie rzeki".

A Mogołowie to obok buddyzmu wyznają szamanizm i tych jest chyba więcej.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ale w takim wypadku rodzi się pytanie. Czy Tatarzy zostali podbici/ zhołdowani? Różnice w początkowym umiejscowieniu tych plemion jest tak jakby spora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Roznica miedzy poczatkowym a maksymalnym zasiegiem "imperium mongolskiego" rowniez malutka nie jest.

Nie tylko Tatarzy "zabierali sie po drodze" z Mongolami jako chetni wspolpracownicy.

Nic nie wiem o poczatkach "braterstwa broni" i tez bym chetnie zostal oswiecony ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tatar   

Bardzo możliwe jest także teza, że mieszkańcy Europy nazywali najeźdźców z Azji Tartarami (od słowa "tartar", czyli mitologicznego piekła), a później Tatarami.

Nazwę Tatarzy nadano w końcu grupą ludzi zamieszkujących Azję i stąd pewnie te nieporozumienia ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Rzeczywiście jest taka interpretacja.W Europie zachodniej Tatarów nazywano "Tartari" kojarząc ich z piekłem - "Tartarus" Sama nazwa jest jednak pochodzenia wschodniego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.