Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Społeczeństwo wiejskie doby średniowiecza

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Skąd można zaczerpnąć informacje dot. życia na wsi, sytuacji chłopów w XI-XIII wieku? Z jakich źródeł?

Bo spisy parafialne nie wystarczą do tego. Myślałem zajrzeć do rejestrów królewskich, albo spisów ludnościowych..

Ad hoc literatury i źródeł..

O tym stanie społecznym niewiele się mówi, natknąłem się w bazie danych w mojej miejscowości na monografie o chłopach, ale maksymalnie do XIV wieku. Może w waszych miejscowościach jest lepiej. W każdym bądź razie czy rzeczywiście chłopi mieli tak ciężko w średniowieczu, jak głosili materialiści historyczni? A może nie mieli aż tak źle i była to szczęśliwe życie choć pod jarzmem ich panów?

Oczywiście mamy Prokopiusza i innych bizantyjskich intelektualistów, ale oni przedstawiają bardziej feudalizm i bardziej w Grecji i w Bizancjum, a mnie rozchodzi się o sytuację chłopów w Europie łacińskiej, a zwłaszcza w Rzeszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Możesz sięgnąć do: Jacques Le Goff, . Gospodarka i religia w średniowieczu, F.Piekosiński - O powstaniu społeczeństwa polskiego i jego pierwotnym ustroju., Buczek K.- Książęca ludność służebna w Polsce wczesnofeudalnej, no i oczywiście :Modzelewski K., Chłopi w monarchii wczesnopiastowskiej, Wrocław 1987

A może nie mieli aż tak źle i była to szczęśliwe życie choć pod jarzmem ich panów?

Prawda leży po środku.....I to zależy o jakim okresie sredniowiecza mówimy, o jakim regionie i o jakiej grupie(niewolnicy(servi casati), półwolni (liti, coloni), czy wolni (liberi, franci, ingenui). W ciągu XIII-XVI w. poddaństwo osobiste i sądowe ulegało kolejno likwidacji przynajmniej na zachodzie Europy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Do Goff'a już dotarłem. A te opracowania o chłopach w Polsce to tyczyć się mogą również chłopów niemieckich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sytuacja polskich chłopów była podobna do tej niemieckiej, gdyż o tym, jak ich traktowano, decydował poziom rozwoju kultury i rodzaj ustroju.

Polska, mimo iż była zaściankiem Europy i nie można jej porównywać do np. Włoch czy Francji, to jednak do Niemiec miała całkiem blisko i często przenikały się te dwie kultury.

Ustrój natomiast w całej Europie był w zasadzie taki sam - feudalny. :king:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Myślę, że sytuacja polskich chłopów była podobna do tej niemieckiej, gdyż o tym, jak ich traktowano, decydował poziom rozwoju kultury i rodzaj ustroju.

Była zupełnie różna. Zresztą inna była sytuacja chłopów w Wielkopolsce niż Małopolsce. W XIV w skodyfikowano prawo dotyczące chłopów, ale w Małopolsce regulował to statut małopolski a w Wielkopolsce wielkopolski- w Małopolsce np. wprowadzono zasadę " praeter domini voluntatem" czego w Wielkopolsce nie ma. Do tego dochodzi jeszcze statut Ziemi Łęczyckiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

może spróbować poszukać jakie byly założenia tzw. prawa polskiego: Najstarszy zwód prawa polskiego - oprac. Matuszewski Józef, Wa-wa 1959

Z nowszych DNiPP - prawie na pewno J. Wyrozumski - Pierscień Kingi [i-7] oraz troszkę mniej G. Labuda Korona i Infula Od monarchii do poliarchii [i-3]

Do tego można dolożyć prawo niemieckie i jego zalożenia w lokacji miast i wsi.

To tyle co mam u siebie.

pozdr

[ Dodano: 2008-11-16, 21:54 ]

co do Zachodu mam troszkę więcej tego, lącznie z dwoma czy trzema pamiętnikami i "pominikowymi" opracowaniami typu Bloch.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1008   

Witam niedawno natknąłem się na pewien artykuł, do którego link umieściłem dalej: http://www.odyssei.com/pl/travel-article/8569.html Opowiada on o dawnym grodzie wczesnośredniowiecznym który znajdował w miejscowości w której obecnie mieszkam. W związku z tym mam ogromną prośbę do Was. Czy posiada ktoś jakiekolwiek inne informacje na temat tego miejsca lub jej okolic? Może dotarł ktoś do materiałów opisujących jakąkolwiek historię mojej miejscowości. Dla sprecyzowania wyjaśniam że chodzi o miejscowość Majdan, gmina Siennica, powiat Mińsk Mazowiecki, województwo Mazowieckie. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jakie archiwum państwowe obejmuje twoją wieś, bo nie znam podziału administracyjnego archiwów państwowych... A ja jutro bądź pojutrze zajrzę do kodeksu dyplomatycznego z Mazowsza..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1008   

Powiem szczerze, że nie mam pojęcia. Nie znam się na tym i nigdy nie miałem doczynienia z podobnymi sprawami. Jednak jeśli to coś pomoże mogę jedynie zasugerować, że w czasie poprzedniego podziału administracyjnego Polski moja miejscowość znajdowała się w województwie Siedleckim. Może w jakiś sposób ta informacja coś pomoże.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To nie to... zwykłe nieporozumienie, ale niektórzy lubią dodawać nieco więcej pikanterii, żeby doprawić komuś rogi. ;-)

Sprawa się wyjaśniła. A przez ostatnie kilka miesięcy to się skupiłem na studiach i badaniach historycznych dotyczących społeczeństwa wiejskiego w średniowieczu, a nie nad teoretyką i filozofią. ;-)

PS: Poza tym tak żartem - jednemu i drugiemu na imię Napoleon. I ten drugi robił wiele by utożsamiano go z tym pierwszym. :-D :-P

Ależ drogi Narya ta odrobina przyprawiania rogów, zwłaszcza komuś kto wyraża zainteresowanie ruchem komunistycznym, jest takie... dwuznaczne.

A może napiszesz coś o owych badaniach nad wsią, mnie by to zaciekawiło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja nie tylko interesuję się ruchem komunistycznym. Ale tu zaczynamy dotykać już delikatnej sfery światopoglądów. Nie zamierzam poruszać kwestii mojego światopoglądu na tym forum poruszać, ze względu na jego charakter historyczny, a nie polityczny. A to także, że oprócz mojej profesji, jestem również działaczem politycznym.

Co do twojego pytania odnośnie badań nad wsią: poprawiam: nad społeczeństwem wiejskim, a nie wsią. Nie zajmuję się (chociaż z drugiej strony, trochę jednak się zajmuję...) w głównej mierze wsią jako taką, ale ludźmi tam mieszkającymi. W zasadzie udało mi się TYLKO wykreślić ( sic :-( ) strukturę demograficzną ze względu na zawód/grupę społeczną, gęstość zaludnienia oraz potencjalną, szacunkową liczbę minimalną - na okres XIII-XV wiek. To jest moja porażka naukowa... :-(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja nie tylko interesuję się ruchem komunistycznym. Ale tu zaczynamy dotykać już delikatnej sfery światopoglądów. Nie zamierzam poruszać kwestii mojego światopoglądu na tym forum poruszać, ze względu na jego charakter historyczny, a nie polityczny. A to także, że oprócz mojej profesji, jestem również działaczem politycznym.

Co do twojego pytania odnośnie badań nad wsią: poprawiam: nad społeczeństwem wiejskim, a nie wsią. Nie zajmuję się (chociaż z drugiej strony, trochę jednak się zajmuję...) w głównej mierze wsią jako taką, ale ludźmi tam mieszkającymi. W zasadzie udało mi się TYLKO wykreślić ( sic :-( ) strukturę demograficzną ze względu na zawód/grupę społeczną, gęstość zaludnienia oraz potencjalną, szacunkową liczbę minimalną - na okres XIII-XV wiek. To jest moja porażka naukowa... :-(

Nie było moim zamiarem roztrząsanie aspektów światopoglądu kolegi Narya; toteż jeśli ktoś taki pogląd sobie wyrobił po mym poście, wynika to jedynie z mej niezręczności w operowaniu słowem.

Moim zamiarem było li jedynie zestawienie, moim zdaniem dość dowcipne:

przyprawiania rogów

z

historią polskiego i światowego ruchu komunistycznego

/co wzięte jest z opisu profilu kolegi Narya/

A na marginesie pracy o społeczeństwie wiejskim XV wieku i jego strukturze, są może znane szacunkowe dane związane z ilością dzieci i dzietnością?

By nie było OT

klasyczne: Pompeje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie ma danych dot. dzieci rozrodczości, a to z tego względu że nikt nie robił takich spisów (nawet parafie). Dopiero od początku XVI wieku zaczyna się gdzieniegdzie pojawiać. A od czasów Stefana Batorego staje się to już normą. Dla czasów średniowiecznych trzeba... mówiąc brzydko... lawirować. ;-P

Ja się ograniczyłem tylko do małego "folwarku" klasztornego cystersów z Obry. Nawet przy bogactwie dokumentów oberskich było wiele poważnych problemów. Dużo wiadomości dostarcza (jako punkt wyjścia) praca Adolfa Pawińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.